Daredevil - Zmrtvýchvstání (2018) (epizoda)

prvy diel utrpny. viac nez polovica diania je poznacena rekonvalescencnym sebareferencnym rozjimanim. a to ani divak nema sajnu, co daredevilovi padlo na hlavu. ale asi to bolo dost tazke. k zaveru sa to konecne rozbehlo. trvalo mi vyse tyzdna, kym som tento diel po etapach dopozeral.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

nevydareny remake niekdajsieho kultu. tento film vsak urcite potesi extremnych envitomentalistov, multikulturalistov a apostolov politickej korektnosti. mna vsak znechutil, ak nie zhnusil. uz pocas uvodnych minut som mal dojem, ze sa dej odohrava niekde v pakistane ci indii a nie v USA. uprimne ma rozosmial najma orientalny jadrovy fyzik s bradou ako vodca talibanu, ktory spontanne evokoval akysi priatelsky import z iranu. vzhladom na ostatnych hercov by sa priam dalo hovorit o kvotovych belochoch, pricom je film ziarivym prikladom otrepanych klise a mohol by sluzit ako idealny ucebny (muciaci) material roznych "diversity treningov", kde by ste sa dozvedeli, ze len beloch moze byt zapornou postavou (ktora zasluzene zomrie), ze politici a armada su vzdy zli a ze odporne rozmaznane decka mozu bezbrannym dospelym lubovolne skakat po hlave. celu tuto omacku by som si bol odpustil, keby jednym z hlavnych hrdinov nebol jeden cernossky chlapec, ktory neumyselne aspiruje na hlavneho zaporaka filmu. len neviem, ci sa jednalo o inzitnu obmedzenost rezisera alebo jeho sofistikovany cynizmus, urcite sa mu vsak podarilo podporit averzie voci rozmaznanym arogantnym detom tmavej pleti. zvysok filmu vsak nebol o nic lepsi. keanu reeves budil dojem dezorientovaneho zbludileho mimozemstana, ktory si ocividne zmylil poslanie, kedze udelil ludstvu milost vylucne na zaklade jednej frustrovanej vdovy a jej nervujuceho nevlastneho syna (ja by som urobil pravy opak). dalej az smiesne a anachronicky posobi mimozemstanove vseobecne omielanie, ze ludstvo treba znicit, lebo nici zem, pricom sa reziser neunuva poukazat na ziadne konkretne priklady, priciny ci obrazy. treba podotknut, ze povodny film bol situovany do doby studenej vojny so stalinistickou vychodnou hemisferou, kedy vo vzduchu neustale visela realna hrozba nuklearnej eskalacie. remake v tomto posobi nepresvedcivo, otrepane a odflaknuto, my sa len dozvieme, ze ludstvo je zle, treba ho znicit a mozme nad tymto udernym argumentom nanajvys rezignovane myknut plecom. zvysok filmu tvoria obstojne efekty a animacie, ktore su vsak beznym standardom a ziadnym mimoriadnym meritkom. hviezdicka patri uzasnemu robotovi GORTovi, ktory je vsak vo svojom looku 50. rokov tak dokonale importovany z povodneho filmu, ze v slabom remaku posobi okato az cudzo. film mu vsak z mojho pohladu vdaci za jedine pozeratelne momenty.

Dětská čmáranice (1982)

na tento film sme sli ako cela trieda v ramci vyucovania a pamatam si este ten depresivny pocit, ked sme vychadzali z kina. malokomu sa vtedy chcelo vratit naspat do skoly. film len verne stvarnil bezutesnost kazdodenneho socialistickeho realizmu z pohladu ziaka. vybocenie z masinerie a konformity malo za nasledok dobrodruzne nebezpecenstvo, podozrievavost a riskovanie krutych nasledkov. zaskolactvo ako zufala snaha o unik so sklucujucim vedomim, ze realne sa uniknut neda...

Devět písní (2004)

v jednom je tento film fakt originalny. artove porno som este nevidel. dal by som tomu aj vyssie hodnotenie, ale ako typicky artovy film trpi charakteristickymi neduhmi. sceny so sexom zacinaju i koncia uprostred deja, dialogy su uplne o nicom a story je este horsia ako vykonstruovane pribehy klasickeho porna, ktore sa aspon na nic nehra. college music ako vsuvka medzi jednotlivymi sukackami je celkom znesitelna, aj ked uplne zbytocna. miestami iritovali hlavni hrdinovia, kedze ani jeden z nich nema prsia. preto som mal chvilami dojem, ze ide o gay porno. pri adekvatnej davke alkoholu je tento film celkom znesitelny.

Dívka na přání (2009) odpad!

prednedavnom som bol na prednaske o valasskom kniezati dobre znamom ako vlad III. draculea alebo este lepsie ako vlad napichovac. slavna stokerova historicka predloha riesila vsetkych problemovych ludi tym, ze ich nechala napichnut na kol. dobry napad spravit toto s reziserom, povedal som si po pozreti predmetneho soderberghovo filmu. napokon som myslienku zavrhol. nie z nahle prebudeneho altruizmu ale len preto, aby sa tomuto psychopatovi nedostalo este dalsej pozornosti. uplne by postacilo utat ruky a vytrhnut jazyk, aby viac nemohol nic natocit. no dobre, budme humanni, pristupme na lobotomiu. girlfriend experience je jeden z najnudnejsich filmov, aky bol kedy natoceny. bez pribehu, bez deja, bez myslienky, bez jedinej zmysluplnej vety, bez jedineho herca, ktory by aj vedel nieco zahrat. nedokazem sa zbavit pocitu, ze ho soderbergh natocil cisto ucelovo pre sashu grey. a ruku dam do ohna, ze to spravil po tom, ako si pozrel vsetkych jej 224 pornosnimkov a viac nad nimi nevladal onanovat. rozhodol sa preto tuto povabnu utlu pornoherecku (ktora na pornoherecku skutocne nevyzera) vyhladat osobne a so skrytym zamerom mat s nou sex s nou natocil akoze narocny film. sasha je vsak naozaj jedinym svetlym momentom tejto neskonale plytkej ubohosti. nevie sice absolutne hrat, rozpravat a ani sa len pohybovat, akurat len pekne vyzera. reziser tak trestuhodne prepasol prilezitost povzniest film predvedenim jej skutocnych kvalit - napriklad vo forme strkania prirodzeni do hrdla az na doraz alebo nenasytneho prehltania az jej z toho tecu ocne tiene. vysledkom je zostrih nesuvisle na seba nadvazujucich scen pozostavajucich z jedenia, jazdenia v aute a vo svojej podstate nesmierne slabomyselnych pseudointelektualnych kecov. zmes spomenutych prisad robi z tohto pohladu girlfriend experience jeden z najhorsich filmov vsetkych cias, robi z neho muciarensky nastroj, ci dokonca potencialnu zbran hromadneho nicenia. z tohto dovodu by som scenaristu nechal stiahnut z koze a soderberghovi predsa len utat ruky a vytrhnut jazyk. a pre istotu aj vypichnut oci. alebo kvoli nemu aspon zvolal druhy norimbersky proces. nech tento alternativne sa tvariaci idiot uz viac nic dalsie nenatoci.

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

vysoko ambiciozny, radoby nerdovsky posobiaci animak, ktory akoby sa snazit vytazit z uspechu big bang theory. premudrelost jednotlivych pasazi ci myslienok vsak ostro koliduje s predvidatelnymi klise-scenkami sklzavajucimi az skolkarskej infantilnosti. problemom su aj postavicky samotne, z ktorych ani jedna nie realne zaujimava, ci sympaticka a vo svojich rolach posobia casto neprirodzene a nasilu. jeden z najslabsich animakov vobec.