Martinius

Slovensko
kverulant z presvedcenia

• 22.3.2014  01:25
    Pompeje (2014)

viac by sa k tomuto filmu hodil nazov "pomyje" ako pompeje. v kazdom pripade ide o ukazkovo zahodenu temu na skvely dramaticky historicky film. z katastrofickeho scenaru je tak katastrofalna akcna zlatanina. rimania niekde v britanii najdu zlateho bazanta, ci kelta mila minderbindera, z ktoreho sa vzapati vykluje anticky chuck norris a jednou ranou zlozi celu criedu gladiatorov. a kedze je taky slavny a neporazitelny, odvezu ho rovno do pompeii, ktore boli svojho casu aspon 50x mensie ako rim a preto urcite dolezitejsie a so svojimi 20.000 obyvatelmi ani len trochu provincne. v tomto utesenom mestecku pod vezuvom nam reziser zvysok filmu dava najavo, ako boli rimania zli a kruti a ze vrazdili a zotrocovali dobromyselnych slachetnych barbarov. az zrazu zacne vybuchovat vezuv, ktory rozbombarduje mesto viac ako nemci rotterdam. dokonca aj mestsky amfiteater sa ocitne v horsom stave ako v roku 1971, kedy v nom koncetovali pink floyd. divak sa dalej docka skvostnych momentov ako tsunami, galery v ulici na sposob day after tomorrow, alebo erupcii vezuvu nacasovanych podla dramatickych potrieb scenaru. este by bolo reziserovi treba vysvetlit taku drobnost, ze obyvatelov pompeii spalil bud vulkanicky plyn alebo zadusil jemny popol, ktory zasypal cele mesto, po dazdi stuhol na beton a zakonzervoval cele pompeje. a ze tie tela obeti skrutene na zemi nie su skameneni ludia, ale sadrove odliatky, o ktore sa postaraili archeologovia. nie vezuv. ale co uz s hyperaktivnymi autistami za reziserskou klapkou...

• 24.6.2015  23:32
    Popelka (2015)

dobre natocene s vhodnymi hercami, ale presladene, az by z toho zaplakal hocktory diabetik. ale co uz, ked predlohou je rozpravka o submisivnom, obmedzenom a neasertivnom dievcati, ktore by mohlo byt zakladom kazdej "tradicnej rodiny".

• 14.1.2014  16:31

najnovsie zombici este aj na marse. nebyt takejto prostoduchej zapletky, mohlo to byt skvele sci-fi.

• 24.7.2013  18:46

uplny odpad to sice nieje, v smetiaku to trci asi len do pol pasa. aj tak som to musel pozerat po castiach. shaymablablanovi blahozelam, ze sa rozhodol sfilmovat jedno z mnohych anime, ktore ziadneho normalneho cloveka nezaujima. na platne poslal otvaraky na konzervy proti potravinam v mrazaku, ktore brani epilepticky chlapec so sipkou na cele, ukazujucou na otvor, kde si mozte orazit platny cestovny listok. neviem, aka bola reziserova povodna cielova skupina, ale tymto filmom by som sa citil dotknuty aj keby som bol ziakom prveho stupna alebo mam iq absolventa lesnej skolky. spomedzi vsetkych tych zlych hercov som si najviac vsimol nicolu peltz, ktora medzicasom vyrastla na potesitelne jebatelnu samicu a plny zvedavosti cakam na nejake to hardcore porno s nou, kedze po tomto filme moze svoju karieru v hollywoode zabalit.

• 28.7.2010  11:16
    Počátek (2010)

zigmund freud by bol nadseny. alebo zdeseny. v kazdom pripade by bol vsak fascinovany. inception (pri dost mizernom preklade nazvu si vzdy zial predstavim toho mafianskeho gangstra, ktoreho sme mali za ministra financii. "vnuknutie" mi preto pripada ako podstatne vystiznejsie) vas nadchne, ci uz to ocakavate, alebo nie. film sa rozbehne pomerne nenapadne a uvodom posobi mozno trochu neprehladne, postupne (a sofistikovane) vsak odhaluje svoju komplexitu a ani neviete ako sa stanete jej sucastou. niekde padlo prirovnanie s matrixom. inception s nim vsak okrem filozofickeho pohladu na realitu a dobrodruzneho ducha vypravy do jej zakuti nema spolocne vobec nic. ubera sa totiz uplne opacnym smerom. kym matrix sa z nich snazi vyslobodit, inception sa do sfer preludov ponara. a to podstatne subtilnejsie a rafinovanejsie ako si divak v danom momente stihne uvedomit. paci sa mi, ako sa nolanovi podarilo vykreslit postavu hlavneho hrdinu (vynikajuco zahraneho di capriom), ktoreho posramotena psyche je jednym z klucov k rozuzleniu a ktoreho tajomstvo sa postupne rozbaluje s kazdou hlbstou vrstvou dalsieho snoveho sveta. podrobnejsie pitvanie mi pripada zbytocne a nedostojne, film si treba vychutnat, nechat sa nim vtiahnut a opantat, najlepsie opakovane, pretoze pri prvom pozerani divakovi moze uniknut podstatna cast detailov z celkovej komplexity pribehu. z mojho pohladu je film medznikom nie len pre christophera nolana ci leonarda di capria, ale aj pre hansa zimmera, ktory tiez prekonal sam seba. jeho ohromujuca a perfektne s dejom ladiaca hudba vas priklincuje este hlbsie do kresiel. inception je jednoznacne vyhrou roka, je royal flush blockbusterovej sezony a urcite aj medznikom kinematografie, prekonavajucim minulorocneho avatara minimalne o jednu pretekarsku dlzku.

• 7.12.2015  23:06

film potesil, ale nenadchol. tu niekde trenoval tarantino na pulp fiction a dovolil si vsetky mozne scenaristicke prehmaty, aby sa na nich poucil a neskor sa im uz vyhol. z filmu som si najviac odniesol zimmerov elektronicky xylofon, ktoreho otravne vybrnkavanie ma este zopar noci prenasledovalo v snoch. na druhej strane pobavil pan "kokoti" :)

• 3.12.2014  02:40

tento film mi az napadne pripomenul jednu karikaturu v nemeckom satirickom casopise titanic. hitler si prave vyhonil a svojho vlastneho odrazu v zrkadle sa opytal: bol som dobry? preto aj pointa tohto filmu je honenie sameho seba, respektive sex sameho so sebou. ved si predstavte: martinius bol pred 20 rokmi zenou s latentnymi muzskymi organmi. preto sa teraz odoberie naspat do minulosti, aby pretiahol sam seba a zaroven tak aj splodil sam seba. hotovy sen hermafrodita o stvoreni vlastneho vesmiru! no uprimne, taku bohapustu kokotinu by nevymysleli ani gnostici...

• 18.7.2010  13:09
    Predátoři (2010)

legenda odstartovana schwarzeneggrom v hlavnej roli koncom osemdesiatych rokov sa ukazala byt vdacnym nametom. predator je jednoducho "pan zaporak" a jedna z najoriginalnejsich postav hororoveho sci-fi. mozno preto som dvojku aj napriek nesikovne zvolenemu hlavnemu hrdinovi svojho casu prijal s potesenim, rovnako ako dostojnu kompilaciu oboch kultov alien vs predator 1+2 motivovanu skvelou pocitacovou hrou. plural predatorov lahodi oku. ci uz kvalitnym scenarom, charakterom postav a ich obsadenim, plynulym, tazko predvidatelnym dejom, bojmi bez zbytovneho klise. vieryhodny zapas o prezitie, bez zjavnych logickych dier, ci absurdnych zvratov. brody sice spravil vyrazny skok od krehkeho pianistu az k tvrdemu zoldakovi, skok sa mu vsak vydaril bez ujmy na hereckom zdravi. neurazil ani zvysok ansamblu na cele so sialenym fishburnom a trochu vyschnuto posobiacim dannym trejom. natiska sa mi vsak otazka, ze ked si predatori vyberaju pre svoju lovecku zabavu zo zeme najvacsiu chamrad, preco nesiahnu viac napriklad po moslimskych teroristoch alebo do nasich romskych osad. na druhej strane by takato volba asi nebola prilis kvalitnou a narocnou koristou...

• 27.5.2010  18:52

obaval som sa katastrofy, ktora sa nastastie nekonala: adaptacia bezduchej akcnej hry (asi rovnako supidnej ako tomb raider) a duo gyllenhaal a arterton v kombinacii s waltom dysneym mi vsak k obavam ponukali dovodu dostatok. reziser vsak z uplneho nametoveho minima vytrieskal maximum, v neposlednom rade aj vdaka stedremu rozpoctu. prince of persia je klasickou popcornovou disneyovkou, idealnou pre rodiny, deti a teenagerov, ktori este neobjavili caro masturbacie. sice nicim neoslni, ale ani nicim nezhnusi a neunudi. nehladajte v nom ziadnu hlbsiu logiku, ziadne historicke pozadie a uz vobec ziaden vyssi princip. na druhej strane dvaja inak netalentovani a nezaujimavi herci (jake gyllenhaal a gemma arterton) uhrali obstojnu remizu a ubranili cest dobrodruznemu zanru. sklamal vsak ben kingsley i jeho rola, potesil alfred molina i cela akcne ladena bombasticka vyprava. nic ma vsak nemotivuje k tomu vidiet film niekedy druhykrat, radsej si opat pozriem mumiu alebo piratov z karibiku. a z duse dufam, ze sa nenatoci prince of persia 2.

• 23.3.2007  22:54

immortel je neskodny pokus o natocenie surrealneho sci-fi, po ktoreho vzhliadnuti mate dojem melancholickej prechadzky v dazdi pri nabrezi, pricom niekto rozlial v oblakoch velky kalamar atramentu. dejova linia je priama ako spominana prechadzka od bodu A k bodu B, pointa filmu az groteskne skolkarska. nad new yorkom buducnosti sa zjavi pyramida, v ktorej sa preberie egyptsky boh horus po niekolkotisicrocnom spanku viac nadrzany ako hladny. a tak sa horus rozhodne najst si muzsku obet, pomocou ktorej absolvuje niekolko pokusov o znasilnenie modrovlasej krasky s kyprymi vnadami. tuto neromanticku kopulaciu sa im snazia zneprijemnit akysi zlomyselni kazisukovia, u ktorych ani nevieme, preco su vlastne nanichodni. osobne mi dost prekazalo, ze len niektore postavy stvarnovali skutocni herci, ostatne pozostavali z velmi amaterskych a nekvalitnych pocitacovych animacii. tri hviezdicky za sympatickeho thomasa kretschmanna a charlotte rampling, za prijemne modru prechadzku dazdom a za enigmaticky hjartad hamast od sigur ros.

• 31.1.2010  20:27

jedna z najvacsich sraciek televizneho filmu vobec, kde indovia hraju egyptanov a jednotlive sceny neustale navzajom superia o najnelogickejsi blud, najstupidnejsi dialog, ci najtrapnejsi herecky prejav. snaha o parazitovanie na dobrodruznom zanri a zjavne vykradanie povodnych mumiovych klasikov dopadla asi tak pritazlivo ako bezdomovcova vecera z odpadkov. film je tiez dokazom toho, ze casper van dien je nielen jeden z najvacsich omylov hereckeho povolania ale aj omylov prirody. ucinkovanie malcolma mcdowella si vysletlujem len jeho vycibrenym zmyslom pre cynizmus. horsie ako pozeranie tohto braku je snad uz len rozvod, poziar alebo vyhodenie z prace.

• 22.6.2010  16:07

leonardo dicaprio opat raz dokazal, ze vie zahrat narocnu rolu a nie je iba peknym ksichtikom, ktory na nase platna vyplavil svojho casu titanic. v neposlednom rade mu vynikajuci scorcese poskytol kvalitnu predlohu a osadil ho do postavy, ktora iny okrem presvedciveho vykonu neakceptuje. divak je vhodeny do kulisy 50. rokov, dvaja US marshalls prichadzaju vysetrovat trestny cin na podivny, od okoliteho sveta odrezany ostrov, na ktorom sa nachadza vaznica i liecebny ustav zaroven pre najtazsich kriminalnikov. uz na uvod zacne byt obom jasne, ze nieco nesedi a dej sa postupne a coraz surealnejsie zamotava do stale komplexnejsich suvislosti. az sa nahle vytrati pevna poda pod nohami a divak spolu s hlavnym hrdinom strati pojem o tom, co je skutocnost a co (seba...)klam. na adresu scorceseho treba povedat, ze je nesmierne chvalyhodne, ze nesklzol do plytkosti kadejakych konspirativnych rozuzleni. ale prave naopak. vnoril ho do neobycajnej hlbky - do hlbky ludskej duse. padli tu aj namietky ohladne vykradania, osobne si vsak na ziadnu zjavnu predlohu nespominam. nadychom tajomna a patrania v surealnej atmosfere mi skor pripomenul dark city, pointou cistu dusu. a kedze na filmove platno sa asi uz neda prist s niecim absolutne novym, povazujem shutter island jednoznacne za skvely unikat.

• 9.10.2012  04:35
    Prometheus (2012)

verbal +1. nemam k tomu co dodat. a ani nechcem. komu sa to nepacilo, jeho problem...

• 4.4.2010  23:39
    Pterodaktyl (2005)

pre filmy ako tento by sa hranica hodnotenia mala posunut este aspon o tri kategorie smerom do odpadu. lestera, ktory so svojimi "triedami" natocil kedysi celkom obstojne beckove snimky, by mali kvoli pokrocilemu stadiu alzheimera zbavit pricetnosti a hodit ho za jeho posledne dielo do pterodaktylieho hniezda, nech sa uz o dalsi nepokusi. na tomto filme je zle a naruby uplne vsetko, pocnuc tureckom, ktore vyzera az prilis ako ceska republika, konciac tym, ze vojaci specialnych jednotiek nevedia drzat svoje hrackarske zbrane. plusom je, ze sa nenudite. film bezi od akcie k akcii a je tak neuveritelne stupidny, ze je nedobrovolne komicky a ak ho nevypnete, celkom dobre sa pobavite na blbosti jeho tvorcov.

• 27.9.2013  16:40

skoro rovnako dobre ako immortalitas

• 15.5.2013  18:19
    Pustina (2006)

drsna vyvrazdovacka ako sa patri, bez patosu, bez klise, bez krca. slusne naturalisticke i autenticke. jednoznacne lepsie ako pozersky descent. ;) opat raz nechapem tie negativne hodnotenia. asi tu podaktorym pocet udelenych bodov uz lezie na mozog. gule vam do pasce na medvede, chlapci :)

• 29.5.2014  19:41

ak vam nebude prekazat, ze prezidentska ochranka a armadne velenie sa spravaju ako AI v zle naprogramovanej akcnej hre (v preklade: banda pomatenych amaterskych retardov bez stipky sebazachovy), tak si celkom vychutnate, ako gerard likviduje nejakych tych nezatriedenych korejcov, ktori vynalozia ohromne materialne i personalne naklady na to, aby obsadili biely dom bez toho, aby mali nejaku motivaciu. hned ako nad tym zacnete trochu premyslat, zistite, ze je to strasna kravina, ale dobre sa na nu diva.

• 19.3.2007  21:42

plne chapem a akceptujem pohorsenie a obavy vsetkych, kto sa pri tomto filme obavali relativizacie nacistickych svinstiev a o snahu vstepit hitlerovi punc ludskosti. pretoze bez viny nebol nikto, kto spolupracoval a nevzoprel sa a kazdy so zucastnenych si ponoril svoje ruky do krvi. a som toho nazoru, ze o tomto je aj film - na jednej strane o nevedomosti tejto zodpovednosti, na druhej o jej uvedomovani si a snahe zitia s jej bremenom - to bol pribeh gertraud junge i celeho nemecka zaroven. aj adolf hitler bol (na rozdiel od jeho fanatickej chladnej beztvarej masinerie) tiez (zial) len clovek s typicky ludskymi negativnymi vlastnostami - malicherny, paranoidny, stihomansky, zakomplexovany, nesucitny, nenavistny ci velikassky. clovek nepreniknutelne zablokovany sam v sebe, chrliaci ako nasledok toho svoje ohavne myslienky. albert speer raz hodnotil navstevu u hitlera v jeho letnom sidle berghof, ze aj napriek horskemu prostrediu a krasnej prirode tam pocas vecierkov prevladala neosobna stiesnena a neuvolnena atmosfera, ludia sa pri fuerherovi citili neisto, priserne unudene a tesili sa prec. film vynikajuco stvarnuje apokalypticku sklucenu atmosferu beznadejneho cakania na isty koniec zratanych dni. slucka okolo berlina sa stahuje, rovnako s nou slucka okolo krkov vsetkych zucastnenych, napriek tomu dokaze ich zufalstvo vyprodukovat posledne prejavy bezbreheho hedonizmu - prepychove vecere a zaslepena viera (naivna a hlupucka eva braun versus fanaticky zanietena magda goebbels) v konecne vitazstvo silne kontrastuju so siriacou sa skazou vsade naokolo. film je zaroven po hereckej stranke vystavnou skrinou celej nemeckej aktualnej kinematografie. reziser preukazal pri volbe jednotlivych protagonistov mimoriadnu davku zrucnosti a jemnocitu. bruno ganz ako hitler presviedca na plnej ciare, rovnako aj povabna alexandra maria lara ako "traudl", klobuk dolu pred nezamenitelnym michaelom mendlom (ako weidling), (tradicne) thomasom kretschmannom (ako fegelein), christianom berkelom (prof. schenk), matthiasom habichom (prof. haase), heinom ferchom (albert speer), corinnou harfouch (magda goebbels) a juliane koehler (eva braun), pricom absolutnym hereckym skvostom bol bez diskusie ulrich matthes v role josepha goebbelsa.

• 3.1.2015  02:25

do epizody s hotelom je to o samoucelnom kvaziintelektualnom mlateni prazdnej slamy, az niekedy od polovice zacne byt film ozaj zaujimavy a partnerska prestrelka stoji za to.

• 8.8.2010  19:26
    Přenašeči (2009)

prekvapujuco zaujimavo natoceny film o tom, ako sa po mensej pandemii z ludi stanu zvierata a klesnu opat na uroven doby kamennej.

• 27.6.2013  16:36

nechcelo sa mi verit, ale toto je fakt katastrofa :D zvladol som to do 15. minuty, dalej sa vo mne ozval pud sebazachovy. myslim, ze pri hladani totalneho dna som nasiel dalsi klenot do poctu. a spolu s nim aj poznanie, ze taky uwe boll je v podstate kinematograficky majster. zaujimalo by ma, kde a ako to pyun tocil. v albansku 19. storocia? s movie makerom, photoshopom a s hrstkou slepic, ktore nemaju ani len na karieru pornohereciek? tu je vsetko zle. namet, kamera, dialogy, pribeh, strih, kostymy, herci, kulisy, filtre, "triky"... film ako stvoreny na mucenie vaznov v guantaname, s predpokladom dlhej rekonvalescencie.

• 21.12.2018  11:38

ok, tak tymto dielom si ma serial definitivne ziskal... :)

• 1.10.2019  00:38

je to uprimnny poctivy rambo. drsny, surovy, priamociary. co ine ste cakali, kokoti?

• 15.4.2018  20:39

hommage na gamerstvo i roky osemdesiate. spolu s tronom a prvym matrixom najlepsi film o virtualnej realite.

• 13.9.2011  11:00
    Red (2010)

okrem ansamblu velkych hviezd (willis, freeman, malkovich) toho film vela neponuka. straca sa totiz v prilis slaboduchom scenari a v prilis detinskej zapletke. niet divu, kedze predlohou bol dalsi vymlety komiks. snimok nezachranuju ani akcne sceny (najsvetlejsie momenty prinasa john malkovich. nebyt jeho, film by bol o triedu horsi). ked si chcete pozriet ozaj dobry akcny masaker, siahnite po stalloneho expendables. tvorcovia REDu by sa mohli od neho mnohemu priucit. celkovo sotva priemer.

• 15.4.2007  19:20

po vzhliadnuti filmu a naslednom vyspani sa som premyslal, co mi z neho zostalo vo vnutri, ale akosi som nevedel nic najst. raciolanle zhrnute: jedna sa o rezisersky slusne zvladnuty snimok a obzvlast genialne stvarnena paranoia zo strany ellen burstyn je hodna prinajmensom oskara. dalej velmi dobra kamera, vynikajuci hudobny doprovod. cely film ma vsak jeden zasadny problem, ktory je aj jeho kamenom urazu: autor si predstavuje drogovanie ako hurvinek valku. odbavit ucinky heroinu ci amfetaminu imidzovym a na nervy lezucim privalom lacnych opakujucich sa mikrozaberov a jednou amputovanou rukou je ako ked niekto strci polotovar do mikrovlnky a nasledne prehlasi, ze vie varit. pribehy na tazke temy ako su drogy, ich ucinky a zavislost na nich by mal tocit niekto, kto o tom vie viac ako z ucebnic pre druhy stupen zakladnej skoly.

• 9.10.2010  23:29

adaptacia priemernej ale popularnej japonskej konzolovej hry pre platformy play station. v poradi uz x-ty film o zombikoch s dokonca uz troma pokracovaniami. a to s prihliadnutim na skutocnost, ze anderson v tomto survival horore stvarnil skor atmosferu legendarneho system shocku ako povodne mieneneho nametu. sfilmovavanie pocitacovych hier sa stalo medzicasom samostatnym zanrom. budiz. jedno ale nechapem: preco si producenti az na par vynimiek (doom, silent hill) vyberaju tie najnemoznejsie predlohy?

• 17.10.2010  23:38

jednoznacne najmizernejsie pokracovanie serie s prehnane dlhym vedenim. recyklujuce pozuvane a vyplute, znizujuce latku IQ svojich divakov o dalsiu dvojcifernu hodnotu. pociatocny supermasaker, kedy zduplikovana milla znici tokyo vyzdvihuje aj chucka norrisa na uroven narocneho herca. behaju tu psy z carpenterovej "veci" a agent smith z matrixu si prisiel zahrat zaporaka. okrem vymletych a pateticky posobiacich strielaciek len nuda na en-tu, pricom dej je bezradnejsi ako zilina v lige majstrov. pevne dufam, ze sa na dalsi diel nenajdu peniaze.

• 13.10.2010  11:14

nebyt prilis koncentrovaneho mnozstva neskonale nezmyselnych scen a dejovych zvratov, nad ktorymi by sa pozastavil este aj rozum jednobunkovca, film by urcite skoncil s lepsimi hodnoteniami. ponukol totiz kvalitnu akciu, obcas slusnu gradaciu napatia a miestami dokonca i celkom zvladnutu hororovu atmosferu. a obzvlast - uzasnu a neodolatelne povabnu siennu guillory, ktora pateticky sa snaziacej mille jovovich vypalila rybnik na plnej ciare a odsunula ju niekam hlboko do komparzu. moje dve hviezdicky patria de facto jej. film vsak zruinoval priam skolkarsky scenar a trapnosti typu "hrdinu v ohrozeni od jasnej smrti zachrani iny hrdina, ktory sa prave v danom okamihu zazracne ocitne na spravnom mieste, aby ho kratko na to zavrazdili" plus instantna prisada lacnych lakaciek. herecky popri sienne este naplno bodoval sympaticky oded fehr, na druhej strane sa charizmaticky a bezne vyborny nemecky herec thomas kretschmann na rolu hlavneho zaporaka absolutne nehodil. ergo - napriek slusnemu potencialu je resident evil dvojka dost nezvladnuty film.

• 25.9.2013  03:49

planuje tato seria niekedy aj skoncit? alebo sa perspektivne mozem tesit na dochodcovske duo po 10 plastikach: milla jovovich a sienna guillory vs pecenove flaky, v tvrdom boji o udrzanie mocu a v nelutostnom zapase pri nasadani do vozickov pomocou barli?