Vlastníci (2019)

verbal to zhrnul dokonale. za hlasky v tomto filme by sa mal udelovat viktoriin kriz. "si rovnaka pica ako tvoja mama." milujem cesku filmografiu.

Rozbitý robot Ron (2021)

zo zaciatku som si myslel - WTF? dalsi gycovy animak velebiaci tik-tokom deformovanu spolocnost deti? a ono sa z toho vyklul pravy opak. v mnohych okamihoch podsuva film subtilny humor, ktory skor pochopia dospeli. hovori z duse a demaskuje spolocnost nasich potomkoch zavislych na socialnych sietach a fiktivnych priatelstvach. posobi to osviezujuco uvedomelo (pozor, nie "woke") a ziskava sympatie pripomenutim sci-fi klasiky a niekdajsich velkolepych tem fantastiky: do akej miery moze robot ozit a vytvorit si vlastnu osobnost.

Brave New World - Ohňopád (2020) (epizoda)

huxleyho adaptacia sa obdivuhodne drzi principov slavnej predlohy a ukazuje exces i nevyhnutnost kolapsu progresivistickej spolocnosti i idey. serial tne hlboko a sype sol do rany. ako to robil sam huxley.

Volejte Saulovi - Špatná rozhodnutí (2020) (epizoda)

uz teraz je tento serial nesmrtelny, avsak zaver tejto epizody ho zapise do dejin ako ucebnicovy priklad dramatickej dokonalosti.

1917 (2019)

film ide pod kozu. kazdy, kto sa venoval prvej svetovej vojne, prehrabaval v obrazovych archivoch, venoval technike, bitkam, atmosfere, politickemu pozadiu si tento snimok vychutna do poslednej bodky. ano, presne takto to vyzeralo. mendes si dal mravenciu namahu a vsetko dopodrobna odresersoval a nasledne detailne stvarnil. pribeh je to sice jednoduchy, avsak o to posobivejsi. najma kamera, ktora nepretrzite sleduje dej i hlavnych hrdinov, dava divakovi silny pocit autentickosti i dojem, ze sleduju kazdy ich krok ci pohyb a vrstvu po vrstve odkryva bezprostrednost hroz najkrvavejsej priemyselnej vojny v dejinach ludstva.