The Orville - Identita, část první (2019) (epizoda)

uzasny vyvoj. tento serial nekompromisne vycerpava kazdy kut svojho deja, kazdu omrvinku svojej kreativnej kuchyne na vytvorenie pribehu, ktory chyti divaka za gule.

Ztratili jsme Stalina (2017)

tento film je historickej predlohe danej udalosti asi najblizsi. sice beriju popravili az po pol roku, ale konanie hlavnych akterov v case stalinovej smrti je mimoriadne autenticke. v realite tych nadavok mohlo byt este viac. :)

Trockij (2017) (seriál)

som velmi pozitivne prekvapeny a dovolujem si skromne tvrdit, ze ide o perlu nielen ruskej, ale i svetovej serialovej tvorby. zivot trockeho a spolu s nim aj dej ruskej revolucie a obcianskej vojny je spracovany takmer dokonale. ak sa povznesieme nad urcite detaily v historickych nepresnostiach, kedze ide o autorsky zamer z dovodu dramatizacie. herci i stvarnenie postav su na svetovej urovni. fantasticky vykon chabenskeho v hlavnej roli. a nielen jeho. lenin, stalin, mikulas II, tuchacevskij , freud ci gorkij akoby svojim historickym predloham z oka vypadli. bolestivo tragicka postava nikolaja markina, o bozskej fride kahlo ani nehovoriac. dialogy filozoficky hlboke i bodavo zrozumitelne zaroven. trockij tu nie je ziadnym hrdinom. ale casto nekompromisnym bezcitnym ideologickym maniakom, ktory prehral len pre to, lebo ini boli silnejsi a sofistikovanejsi. serial vtiahne, uputa, vlezie pod kozu. a najma nadherne zobrazuje, akym bezkonkurencne desivym a vrazednym svinstvom je komunizmus.

Peřinbaba (1985)

jeden z najlepsich slovenskych filmov vobec - na svetovej urovni. jednoznacne najlepsia slovenska sfilmovana rozpravka.