Halloween (1978)

Z dnešního pohledu, průměrný horor. Vzhledem k tomu, že se však jedná o praotce klasických vyvražďovaček a s přihlédnutím k ikonické hudbě, si tahle klasika zaslouží vyšší hodnocení.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tenhle film je těžké hodnotit. Na jednu stranu prakticky definoval podobu moderního sci-fi, inspiroval tvůrce filmů od Hvězdných válek, přes Vetřelce, Terminátora až k červenému trpaslíku. Jeho vizuální stránka předběhla svou dobu a dodnes bere dech. Když si vezmete, že přistání na měsíci se odehrálo až o rok později musel ve své době působit jako zjevení, něco jako Verneovky v 19. století. Na stranu druhou, když se oprostím od vizuálních lákadel, příběh samotný je velice komorní a pro mě postrádá uspokojivé zakončení. Navíc je proložený nekonečnými záběry do prázdna doprovázenými drásavým soundtrackem, čímž se délka filmu subjektivně stává téměř dvojnásobnou a celkově začíná nudit. Suma sumárum 4* z úcty k řemeslné dokonalosti a vizionářskému průkopnictví, ale mezi oblíbené filmy, na které bych se mohl koukat zas a znovu se bohužel asi nedostane.