Expendables: Postradatelní (2010)

Nečekal jsem moc, ale tohle Stalonemu vyšlo. Přehlídka filmových akčních hrdinů za poslední 2 dekády, výborný humor Jeta Li, vizáž Mickeyho Rourka (který si ji nechal, již od Iron Mana 2), cynický Jason Statham, politický Arnold a samozřejmě hodný drsňák Sylvestr. Už tam jen přidat "neherce" VanDamma a "lámače rukou" Seagala a máme to snad kompletní. Jsem spokojen :) 75%

Kajínek (2010)

Ačkoliv fakta o Kájinkovi jako zloději/vykradači bytů a možném vrahovi jsou známá a v titulní roli se ukázal výborný Konstantin Lavroněnko, nějak jsem mu toho "zmetka" nežral. Možná to bylo dáno tím, jak byl film koncipován, ale každopádně i když byl drsnější než Bruce Willis, nějak se nemůžu zbavit pocitu, že z něj Jákl, jak už tady bylo psáno, udělal českého Bonda/Robina Hooda. Žádný andílek to rozhodně není..škoda...

Počátek (2010)

Amerika si našla nového krále filmu a Evropa za ní kráčí jako potupný otrok...Lidi vzpamatujte se! Rozhodně netvrdím, že to bylo špatné, ale nějaký filmový zázrak bych v tom neviděl. ''Kvalitní'' námět, který vykradl asi 20 filmů podobného žánru, dává neznalým pocit ''wow, to tady ještě nebylo''. Hustá omáčka virtualních realit, kterým se v Inception říkají sny, je nakonec děravá jako cedník a protekla již nespočetně velkým množstvím filmů (kdo zná Matrix, Dark City, Existenz či Strange Days, ví o čem mluvím). Subpřiběh, schovávající rozuzlení hlavní postavy, je tak suchý, že byl předvídatelný a vůbec nic ve mě nezanechal. Inception není pro mě žádná vyjímka, jak na poli filmovém tak ani sci-fi. Jen malé plus u mě Nolan dostal, protože trochu zabrousil do stále ještě nepochopené a mé oblíbené kyberpunkové tématiky (ale zde už mu neodpustím obcházení daných pravidel). Nolan je režisér kvalitní a ať Memento či jeho ''nový'' Batman jsou kousky revoluční, Inception je jen snůška již známých a zaběhlých nápadů a myšlenek...Před desíti lety by tento film zapadal no normalního standardu, dneska všichni (nekonretizuji, myslím to obecně), rozmlsaní na efektech, vypouštějí sílu příběhu ze svého vědomí (a filmy přece vždycky byly obrazem příběhu). Inception si drži úroveň sledovanosti po celou stopáž (což je dneska opravdu uctyhodné), ale pro mě málo komplikované. Nolan si nasadil laťku vysoko a přeskočil ji jen tak tak. Když už okopíroval zaběhlé konvence z jiných filmu (což mi až tak nevadí) tak to mohl udělat více složitější, víc realit, těžší a zákeřnější nepřátele, ale chápu, že to uz by pak nebylo pro každého. Možná jen trošku promakat teorii okolo technologie použité ve filmu, trošku posílit příběh na pozadí okolo Lea, a rozhodně zvýraznit příběh na popředí (vnucování myšlenky) a udělat jej napínavější. Mi prakticky bylo úplně fuk jestli se jim to povede nebo ne... Dle mého hlediska film určitě koukatelný, námět opět zplácaný na koleni, a být točen pro nenáročnou zábavu, tak pro mě určitě výborný. Ale s tím, mno nepochopeným boomem okolo jednoho lehce nadprůměrného filmařského kousku, si stále budu muset počkat na zimu a s ní přicházející druhé pokračování legendární ATARI pseudoakce TRON. Mé hodnocení 65% a víc ani ťuk.

Městečko Twin Peaks - Pilot (1990) (epizoda)

Myšlení Davida Lynche je opravdu pro obyčejného diváka nepochopitelné až neskutečně šílené. Ve vsěch svých velkých dílech jako je Erasehead (Mazací hlava), Mulholland drive či Dune (Duna) mi umístil neskutečný chaoz v hlavě, a ještě dlouho poté nad jeho filmovými obrazy musím přemýšlet. Twin Peaks je podle mě vrcholem jeho jedinečné tajemné a chaotické představivosti a dle mě patří k špičce mysteriózního žánru. Ať to je prapodivná smrt Laury Palmer, či neskutečné charisma agenta Coopera tento film (i následující seriál) si vždycky rád pustím a to i přesto, že jsem to prakticky nikdy úplně nepochopil. 90%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Darabont jako opravdu jeden z mála pochopil zapeklité myšlení Stevena Kinga a dokázal ho lidem velice poetickou formou přiblížit. Shawshank je pro mě absolutní filmová špička, adaptace, ve které se hodně spatně hledají jakékoliv filmařské chyby. Tim Robbins srší charismem a celý film mu opravdu toho "parchanta" vůbec "nežerete" a vypravěčský postoj Morgana Freemana je natolik presvědčivý, že nakonci možná i ti otrlí zamáčnou slzu. Zihuatanejo, ať je to název na vyslovení sebekrkolomnější, je místo, které mi v hlavě uvízlo. Nalijme si čistého vína, přátelé - pro mě jedinečný příběh o přátelství, ze kterého by si spousta z nás mohlo vzít přiklad. 95% (těch 5 procent si nechávám, pro případ, že by u mě někdy něco tento film trumflo :-) )