Dexter (2006) (seriál)

Dex je postava vcelku jedinečná, vytvorená podľa knižnej adaptácie novely Darkly Dreaming Dexter z pera Jeffa Lindsaya, ktorá rada sama seba presviedča o svojej chladnej vypočítavosti, odsudzenosti od „svojho druhu" a trvá na neúprosnej spravodlivosti. Michael C. Hall nám na podnose rozprestrel charizmatickú povahu, vymykajúcu sa zo všetkých pravidiel bežného sveta a predsa rešpektujúcu veci, ktoré by ju mohli ohroziť. Vraha, čo zabíja ľudí, pretože musí; musí, lebo chce; chce, ale predsa nemá na výber a pritom ku všetkým svojim obetiam pristupuje s odhodlanosťou pripomínajúcou buldozér s plusom vo forme mozgu. Ale netreba zabúdať – Dexter zabíja len ľudí, ktorí si to zaslúžia.V dvanástich približne päťdesiatpäťminútových dieloch prvej série by sa dal obsah stmeliť do podoby jednej základnej zápletky a tú by som pomenovala „Poďme sa hrať s Ice Truck Killer". K nej sa v každej časti pridá nejaká „menšia" hračička pre Dexíka, pár náhľadov do profilu ostatných postáv ako jeho nevlastná sestra Deb (Jennifer Carpenter) s obľúbeným slovom „fuck" pracujúca na polícii; jeho nevlastný otec Harry (James Remar), ktorý ho naučil všetko, čo potrebuje; seržant Doakes (Erik King), večne frfľajúci a podozrievavý; jeho priateľka Rita (Julie Benz), istým spôsobom rovnako narušená ako on atď. Globálne si v hodnoteniach od rôznych zdrojov počínal veľmi dobre, dostal niekoľko stopercentných hodnotení od New York Daily News, San Francisco Chronicle, Chicago Sun-Times či People Weekly a stal sa tretím najlepšie hodnoteným seriálom na Metacritic.com roku 2006. Okrem toho v tom istom roku zožal od IGN tituly ako „najlepší nový seriál", „najlepšia postava", Michael C. Hall sa stal „najlepším hercom", Ice Truck Killer „najlepším záporákom" a Satellite Awards menovala Julie Benz „najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe v seriáloch". Roku 2007 sa mohol Dexter pochváliť i cenou za „najlepší individuálny výkon v dráme" (Michael C. Hall) od Television Critics Association, „najlepším hercom v televíznom programe" (Michael C. Hall) od Saturn Awards ba dostal Emmy za „najlepší dizajn úvodných titulkov" (osobitne chválim = nepretáčajte začiatok) a „najlepší strih jednej kamery v dramatickom seriáli".