Hairspray (2007)

Velmi dobré 3*. Vzhledem k námětu a hlavní představitelce (Já, xenofob) byste nečekali žádný zázrak: to, že i s takovou výchozí pozicí jsem nakonec vstával od obrazovky s pocitem bezva muzikálového zážitku, který je navíc "o něčem", to je víc než dobré vysvědčení pro tenhle kus. Bonus - pár míst skvělého černého humoru, a pro hudební fandy užitečný výlet do velmi důležité epochy, ve které se lámaly dějiny pop-music. P.S.: Názor na Travoltu v sukních si udělá, hoši, každý sám.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Boží britskohumorná jízda, hravá a sarkastická zároveň. Navíc - takovou závěrečnou přestřelku jste ještě neviděli. Velmi by mě zajímalo, jestli se pánové Smith&Lawrence na tohle koukli. Soukromá poznámka - já toho Simona Pegga žeru.

Juno (2007)

Malý klenot ve vaší ruce, zázrak ve všedním dni - jako duha nad panelákem; a kopa optimistického charismatu navíc. Díky za takové filmy.

Katyň (2007)

Věrně mrazivé a NEčernobílé, jako historie Polska sama... Velmi bych doporučoval promítat jako součást výuky dějepisu maturantům, tenhle film jednoznačně přispívá k všeobecnému přehledu - i proto za něj režisérovi velké díky.

Medvídek (2007)

Slušné 3 * : napřed jsem chtěl dát jen 2, pak jsem si uvědomil, že je to asi jen ublížená chlapskost. I když s ústředním mottem filmu (i přesto) úplně nesouhlasím, charaktery postav a jejich vztahy jsou vystižené dobře, uvěřitelně - a to je silná měna.

Na vlastní nebezpečí (2007) odpad!

Málokdy film svým názvem sám sebe tak dobře ohodnotí. Stylová neukotvenost někde mezi Indiana Jonesem, reklamním spotem BalkanTouristu, ,,dusným thrillerem", vzpomínkou na ten loňskej čupr sjezd Vltavy s Bořkem a Novákovýma, a sobotní estrádou, úderně okořeněná pitvornými, mělkými postavami a národnostními stereotypy, to vše citlivě dochuceno mátožnými herci (ale ono taky kdyby měli co hrát). A jako bonus, záběry jednoho úseku řeky použité na pěti různých místech filmu a půvabná čechoslovenskoesperantosrbština. Pokus o světový biják nikdy nechutnal tak brakově!

Okamžik zlomu (2007)

Detektivka s nápaditým rozuzlením i dějem před ním - to je samo o sobě plus. Když přidáte dva herce s darem Charismatu a hrozící morální krizi, která dělá Klaďase lidštějším, máte svěží film, na který se kouká samospádem.

Pocit viny (2007)

Velmi subjektivní 4*, pro Ms. Nobody - to přiznávám na rovinu. Ta kombinace mládí a smrti tentokrát zafungovala, Baudelaire a Puškin by možná měli radost: navíc, po dlouhé době mě tvůrci převezli s pointou. Nečekaný atmosférický zážitek.

Pokání (2007)

4 a půl *. Ten film mám i po letech pod kůží. Těžko se to vysvětluje - některé snímky prostě dokazují, že existuje něco jako filmařská alchymie. Charismatičtí herci, zruční filmaři, emotivní téma, závažný kontext doby - jasně, to všechno pomáhá, ale chce to prostě Final touch. A ten se tady povedl královsky. Bonus - jedna úžasná one-take scéna, vzpomínám dodnes.

P.S. Miluji Tě (2007)

Že romantický film nemůže být bez kýče, s originálním nápadem, lidskými postavami a dobrými herci? Vsaďte se... P.S.: Na DVD si pusťte bonus o hře Snaps:-)