• Krátkometrážní

KSHMR feat. Mike Waters - My Best Life (2019) (hudební videoklip)

Výborná skladba s nádhernou myšlienkou. Niečo také sa od veľkých umelcov len tak nevidí. Videoklip je tiež veľmi dobre a profesionálne natočený, dokonale podporuje a vyjadruje posolstvo diela.

ANGEMI & Futuristic Polar Bears - Odyssey (2019) (hudební videoklip)

Videoklip jednoznačne nie je až tak dobrý ako samotná skladba. Mladý taliansky filmár Rosario D'Aquino síce odviedol slušnú prácu, no napríklad jeho videoklip ku skladbe ANGEMI & Mariana BO - Ciuri Ciuri sa mi páčil omnoho viac. Či už to bolo vďaka perfektnému strihu ale lokácií kde sa natáčalo, príde mi to v porovnaní s Odyssey lepšie. Skladba je však výborná, dokonale vyjadruje myšlienku, z hry Assassin's Creed - "We work in the dark to serve the light. We are Assassins".

Dumbo (1941)

Pôvodný príbeh od manželov Helen Abersonovej a Harolda Pearla som nečítal. Bolo vydaných iba niekoľko výtlačkov s názvom Dumbo, the Flying Elephant avšak nikdy sa táto 36 stránková kniha neuchytila. V súčastnosti je k nej veľmi ťažké sa dostať (ak sa vôbec dá) a tak nám zostáva sa na film pozrieť z toho hľadiska, že aj keď sa údajne líši od predlohy, stále sa jedná o veľmi hodnotné dielo. Dumba mám rád aj ako film, ale aj ako postavu. To ako tvorcovia dokázali pomocou zábavnej a nie prepracovanej animácie vyrozprávať je fascinujúce. Áno, keď sa tak na to pozriete, animácia je síce veľmi pekná, farebná, no nejde o nič prevratné, dychberúce. Aj napriek tomu to však funguje. Film má 64 minút a z toho nemalú časť tvoria pesničky, keďže sa jedná o muzikál. Tie mám veľmi rád, hlavne veľmi silnú Baby Mine. Jedná sa o dosť silný film. Krásne ukazuje fungovanie rodinného puto z iného uhla pohľadu a práve preto sa veľa divákov vie s týmto dielom stotožniť. Ja tam patrím tiež. V tých rokoch (40 roky 20. stor.) to veru v USA a zvlášť v Disney nemali ľahké. Druhá svetová vojna bola v plnom prúde a v študio prebiehalo niekoľko štrajkov (tesne pred vydaním filmu). Avšak aj napriek tomu všetkému sa filmovému štábu podaril vytvoriť veľmi jednoduchý, milý a emocionálne veľmi silný rodinný film. Pre tých čo by viac zaujímal vznik, história a detailnejšia analýza filmu, odporúčam verziu s audiokomentárom režiséra Peta Doctera, historičky Pauly Sigman a filmára Andreasa Deju.

SpongeBob v kalhotách - Hledá se kuchař / Odklízení písku / Čaj s veverkou (1999) (epizoda)

Help Wanted: A týmto sa to všetko začalo - slovami Francúzskeho Rozprávača, ktorý predstavil divákom príbeh o tom ako sa SpongeBobovi Squarepantsovi podarilo sa zamestnať v Krusty Krab. Dokonalé. Reef Blower: Epizóda síce bez slov, no opäť vyniká v originalite a svetu predstavila dve nové postavy - rybu Freda (ktorá v seriáli vystupuje v piatich rôznych farbách) a ďašiu rybu s názvom Incidental 3. Reef Blower je síce prostý, no za to veľmi humorný a zábavný nápad. Tea at the Treedome: Po prvýkrát tu máme známu svetlofialovú medúzu, veveričku Sandy Cheeks, obrovskú škľabku (ktorá mimochodom môže sčasti za to, že sa SpongeBob a Sandy poznajú), či Sandyho miláčika Birdyho. Okrem viacerých nových postáv, sa tu dá opäť nájsť zábavný príbeh a múdrejší diváci možno postrehnú, že prečo asi aj táto epizóda môže niektorým deťom znížiť IQ.

Flintstoneovi - The Flintstone Flyer (1960) (epizoda)

Skrátka parádna epizóda. Seriál už ani len nemohol lepšie začať. The Flintstone Flyer je presne časť, ktorá dokonale obsahuje všetko čo by mal animovaný sitcom mať. Jednoduchý, no za to originálny príbeh, kvalitná animácia a perfektné postavy. Veľmi sa páči ako Joseph Barbera a William Hanna dokázali so svojim tímom každej postave dodať vlastný charakter, ktorý ju úplne odlišuje od ostatných. Taký lietajúci stroj by som chcel mať aj ja!

Vetřelci dávnověku - Vetřelci a stvořitel člověka (2011) (epizoda)

Čakal som, že sa tretia séria tohto nenávideného aj milovaného seriálu skončí horšie. Asi od deviatej epizódy som mal pocit, že teórie, ktoré nám predkladajú sú už trochu moc. Prišlo mi to minimálne reálne a napríklad časť Aliens and the Undead môžem spokojne považovať za najhoršiu časť celej tretej série a seriálu ako takého vôbec. Uvidíme čo bude vo štvrtej a potom aj ďalej. Aj napriek tomu, že som rímskokatolík, nepovažujem túto epizódu za vyslovene zlú. Sú tu položené zaujímavé otázky o stvorení človeka, nad ktorými by sa mal zamyslieť človek každého vierovyznania. S argumentami je to už trochu iné. Názory takého Giorgia A. Tsoukalosa mi neprišli vždy zmysluplné. Páčilo sa mi však, že v epizóde vystupovali ľudia z viacerých odborov. Je to dôležité si vypočuť názory z rôznych strán a na ich základe si utvoriť vlastnú mienku. Každá epizóda ako aj každý film má svoje muchy. Táto ich síce tiež nemala málo, no jednoznačne cením kladenie otázok. A hlavne tých nepríjemných z našej tajomnej histórie.

Vetřelci dávnověku - Vetřelci a nemrtví (2011) (epizoda)

Táto séria každou ďalšou epizódou úplne upadá. Reči a dohady o tom akú majú spojitosť mimozemský návštevníci s nemrtvými či posmrtným životom v takejto podobe ma absolútne neuspokoja. Žiadalo by sa niekoľko násobne viac dôkazov. Nevzdelaný človek je schopný uveriť týmto chabým argumentom a to je na tom práve nebezpečné. To čo však dokáže táto epizóda v 44 minútach ponúknuť sú len úplne nepravdepodobné a nepresvedčivé teórie a celkom fajn technické spracovanie.

Vetřelci dávnověku - Série 1 (2009) (série)

Prvú sériu považujem za skutočne solídny začiatok skúmania a hľadania faktov a udalostí, ktoré nám akosi úplne unikajú. V histórii sa toho nájde veľmi veľa.

Vetřelci dávnověku - Návrat (2010) (epizoda)

Vrátia sa? Otázka, ktorú si položil už hádam každý. Ak nás už mimozemské bytosti v minulosti navštívili, prídu niekedy naspäť? Epizóda zaujímavou formou hľadá odpovede a podporuje túto teóriu. Možnože skutočne, návrat mimozemských bytostí nie je až tak ďaleko. Ak tu už teda niekedy boli...