Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Rodinný
  • Komedie

plakát

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Najdlhšia kniha napasovaná v druhom najkratšom film zo série. Aj napriek tomu, že príbeh je pochopiteľne skrátený, mám pocit, že tie úplne najhlavnejšie body tu boli a tak limitovanosť filmového spracovania pre mňa až takým mínusom nie je. Film som si zhiadol niekoľkokrát a nedá mi neoceniť kus skutočne solídnej roboty, ktorý je za tým. Od parádnych efektov, cez "desivých" Thestralov až po detaily ako tapiséria s rodokmeňom Blackovcov, jednoducho, je to spravené kvalitne. Tiež sa mi veľmi páči aj samotný vývin postáv. Harryho Potter a Fénixov rád som si pozrel práve ako 15 ročný a tak sa vie vcítiť do emocionálneho rastu hlavných hrdinov. O dobrodružstvo nie je núdza, príbeh so stále viac a viac temnejším spádom sa o to stará. Ďalej sa mi páči, ako jednotlivé rodinné prepojenia medzi postavami dotvárajú stále sa rozširujúcu mozaiku čarodejníckeho sveta. Britsko-americká fantasy dráma v tomto prípade ponúka všetko, čo sa od filmového spracovania Harryho Pottera dá očakávať. Aj napriek okresanému príbehu v porovnaní s knihou však nesklame.

Pýcha a předsudek (2005)

Knižku od Jane Austen som si prečítal už pred nejakým časom a teraz sa mi konečne podarilo prinútiť sa si pozrieť aj film. Nie že by sa nechcelo, len viete..... výhovorky.  Začnem asi takto. Britskú kinematografiu mám rád. Na historických drámach ako Pýcha a predsudok je väčšinou niečo také nóbl, vznešené. Pravdepodobne ide o celkový zážitok zo spojenie pekného príbehu, nádherného prostredia či realistických kostýmov. A myslím, že tieto kritériá táto filmová adaptácia Pride and Prejudice úplne spĺňa. Dramatické prvky v príbehu boli podopreté zaujímavo zvolenou kamerou. Dlhé zábery či "živý" soundtrack vychádzajúci priamo z filmu považujem za plusy. Ďalšou vecou, čo sa mi páčila bola samotná reč postáv. Jednoducho, presne ako v knihe. Kvetnaté konverzácie postupne odhaľujú sociálne problémy a dotvárajú prostredie. Romantické filmy vo všeobecnosti nezvyknem pozerať bohvieko ako často, no keď je dobre spracovaný, viem oceniť. Ako som už spomenul, soundtrack od Daria Marianelliho a Jeana-Yvesa Thibaudeta musím pochváliť. Myslím, že ide o skutočne výraznú časť celého diela.  Čo sa samotných postáv týka, charaktery sú tú jednotlivo vykreslené veľmi dôveryhodne. Taký Macfadyen či Tom Hollander parádne vystihujú svoje postavy. Ďalej by som chcel poukázať na niektoré menšie detaily, ktoré mi umocnili zážitok z filmu. Prechod s ohňom (scéna, kde sa Lizzy chystá na ples + prestrih na samotný ples) bol super. Napríklad aj posledné slová kázne pána Collinsa veľmi pekne rezonujú s tým, čo môžeme vidieť v samotnom filme. Druhá polovica prináša toho asi ešte viac ako prvá - postavy sa viac "otvárajú", je nám ukázaných viac nádherných krajiniek z anglického prostredia či emocionálnejší spád, ktorý film naberá. Čo mi možno trochu vadilo sú niektoré "náhle" strihy medzi scénami či niektoré, povedal by som, trápnejšie momenty.  Celkovo si však myslím, že Pride and prejudice má fajn tempo, za 2 hodiny solídne zvládnutý klasický príbeh britskej literatúry. Chápem prečo je táto romantická dráma tak obľúbená.

plakát

The Butterfly Circus (2009)

Celkom zaujímavý film so silnou myšlienkou. Dej okolo postavy Willa, ktorú hrá Nick Vujcic, mi príde skutočne inšpiratívny. Dokáže povedať niečo divákovi, tak, že sa podvedome začne nad tým zamýšľať a hľadať podobnosti medzi jednotlivými postavami a sebou. Aspoň ja to tak vnímam. Tvorcovia zvolili veľmi pekné farby a celkový “look” cirkusového prostredia je super. Hudba je tiež nádherná. Cirkus Motýľ je skutočne vydarený filozofický film, ktorý vie dosť toho povedať.

plakát

Keď báčik z Chochoľova umrie (1990) (TV film)

Film sme pozerali v škole, keďže knižnú predlohu sme mali ako povinné čítanie a štúdiu samotného diela sme venovali celkom dosť času. Príbeh, ako taký, mi prišiel celkom fajn, zaujímavo odrážal jednotlivé charaktery postáv konca 19. storočia a ich postavenia v spoločnosti. Čo sa filmu týka, myslím, že ide o celkom slušné televízne spracovanie. Zrozumiteľné podáva divákovi dej a hlavnú myšlienku tejto slovenskej klasiky.

plakát

For All Mankind - Rudý Měsíc (2019) (epizoda)

Zaujímavý úvod do seriálu, od ktorého po zhliadnutí prvej časti očakávam celkom dosť. Apple TV+ prinieslo sci-fi vo vskutku pozoruhodnej televíznej forme. Príbeh odohrávajúci sa v alternatívnej histórii si myslím, že parádne zachytáva atmosféru 60. rokov a aj to napätie medzi postavami, či samotné dialógy tomu nahrávajú. Občas mi to však prišlo trochu pomalé, zvláštna je aj tá dejová línia s Mexikom. Zatiaľ to hodnotím pozitívne, doslova sci-fi dráma ako má byť, uvidíme, čo to prinesie ďalej.

plakát

Animated Epics: Beowulf (1998) (TV film)

Film som si zhliadol kvôli štúdiu Beowulfa na gymnáziu. Ide o prvé spracovanie tohto staroanglického eposu, aké som si pozrel. Bol som milo prekvapený. Animated Epics: Beowulf je na televízny film, veľmi kvalitne natočený. Animácia sa mi dosť páčila, aj keď v zásade, nešlo o nič prevratné. Neskutočne na mňa zapôsobil zvukový dizajn, ktorý perfektne vyjadruje jednotlivé emócie (boje s príšerami). Kreativita sa dala nájsť viac-menej vo všetkých aspektoch, veľmi cením aj výpravu filmu z historického hľadiska. Drsná, dobová atmosféra 6. storočia tu bola dôverne stvárnená. Ďalším plusom je, že snímok dokáže za 27 minút pekne zhrnúť celý hrdinský epos a divák má z toho zážitok. Osobne si myslím, že ho ocenia skôr ľudia, ktorý sa o Beowulfa zaujímajú viacej, keďže je tam aj zopár narážok na samotný text. Rusko-americko-britský film bol príjemným prekvapením a zaujímavou formou epickým spracovaním tohto najvýznamnejšieho diela staroanglickej literatúry.

Fatima (2020)

O tomto filme som sa dozvedel asi iba týždeň predtým, ako som na to išiel do kina. Upútal mal plagát a ako fanúšik filmov s náboženskou tématikou, bol som veľmi zvedavý ako tvorcovia tento príbeh spracovali. Práve z takej udalosti ako sú zjavenia Panny Márie vo Fatime sa dá urobiť pekný filmový gýč. Musím však povedať, že tento snímok nesklamal. Ako rímskokatolík som už čo-to mal o fatimských zjaveniach naštudované, no Fatima ma prekvapila aj tak. Tu však ide viac o vzťahy medzi postavami ako o samotné zjavenia. Nedôvera, odmietnutie, falošné obvinenia. Malá pastierka Lucia ako ústredná postava príbehu čelí všetkým týmto neprajnostiam zo strany dospelých - či už rodiny alebo samotnej cirkvi. Jednotlivé emócie postáv sú to podoprené výborným soundtrackom od Paula Buonvina. Napríklad scéna, kde sa Lucii sníva sen - nočná mora je toho dôkazom. A nie je to práve filmová hudba, ktorú som zo začiatku očakával. Samotná výprava filmu je úžasná + celkovo farby (color grading) úžasne vystihujú atmosféru. Veľmi sa mi páčili aj zábery na portugalskú krajinu, Fatima je vskutku zasadená to veľmi zaujímavého prostredia. Táto americko-portugalská dráma v réžii Taliana Marca Pontecorva má potenciál. Ide o film, ktorý má myšlienku a aj keď je zameraný prevažne na kresťanského diváka, priestor na zamyslenie dáva aj ateistovi. Cením aj vedľajšiu postavu práve ateistického spisovateľa, vďaka ktorej je príbeh obohatený a hovorí akokeby aj do súčasnej doby. Za mňa nádherné dielo, z kinematografického hľadiska ide skutočne o niečo, čo si zaslúži väčšiu publicitu. A Fatimu raz musím navštíviť.

Lví král (1994)

Odhliadnuc od skutočnosti, že film sa až príliš podobá na japonský seriál Jungle taitei, ktorý vznikol takmer o 30 rokov skôr a že pravdu o tom, či sa Disney "inšpiroval" alebo nie, sa asi nikdy stopercentne nedozvieme, jedná sa o majstrovské dielo. Leví kráľ jednoznačne patrí k najlepším animákom a určite aj k najlepším filmom vôbec. Disney týmto filmom úplne prerazil strop. Či už spracovaním alebo samotným príbehom. Neskutočne živá, farebná a dynamická animácia rozpráva dobrodružný príbeh o láske, vražde, smrti, priateľstve, zrade, lži, dospievaní, odpustení. Abstraktných podstatných mien by sa dalo nájsť ešte oveľa viac. Všetko sú to veci, ktoré sa vyskytujú hlavne v živote človeka, tu je to však nádherne ilustrované na príbehu zvierat. Mufasa ako hlavný symbol príbehu skutočne vyjadruje hodnoty, ktoré by otec mal mať. Takýchto podobností by sa tu dalo nájsť viac. Osobne si myslím, že aj keď sa jedná o príbeh z džungle, dokážu sa s ním stotožniť aj ľudia. Keď som bol menší, nerozumel som mu. Opätovne som si ho zhliadol v televízii na Veľkú noc 2020. Mnohým veciam som teraz porozumel a aj viac vedel doceniť. Späť k Mufasovi. Byť kráľom s obrovským územím v Afrike, to si vyžaduje zodpovednosť. Veľmi sa mi páči ako sa postavy navzájom učia rôzne hodnoty a rady do života. Tvorcovia si dali záležať aj na detailoch, postavy ako opice či iné easter eggy ma potešili. Duo - Pumba (prasa) a Timon (surikata) nemalo chybu. Ide o veľmi dobre napísané sprievodné postavy - koncept, na ktorom je založená väčšina filmov z tohto obdobia. Čo sa mi však páči, je tá nevyčerpateľnosť Disneyho sveta. Surikaty, hyeny, levy... Všetky zvieratá majú nejaký význam a príbeh. Dôvod prečo sú vo filme. Minimálne ja to tak vnímam. Soundtrack od Hansa Zimmera je top. Nemám čo dodať. Tento, možno zvláštny, komentár ukončím tým, že The Lion King je legendárny film, ktorý bude vždy patriť k mojim najobľúbenejším zo štúdia Walta Disneyho.

plakát

ANGEMI & Shei - Atlantis (2019) (hudební videoklip)

Taliansky hudobník ANGEMI patrí jednoznačne k jedným z najtalentovanejších hudobník na scéne. Rozsah žánrov, v ktorých sa pohybuje je veľmi veľký - od future bassu až po hardpsy a dokonca ťukol aj operu. Tentokrát prináša s juhoamerickou hudobníčkou a DJkou Shei skladbu Atlantis. Ide o veľmi vydarený hardstyleový track s príjemný videoklipom od mladého sicílskeho filmára Rosaria D'Aquina.

plakát

W&W x Maurice West - Matrix (2019) (hudební videoklip)

Parádna skladba avšak s videoklipom, ktorý je síce po vizuálnej stránke fajn, no chýba mu príbeh. A tam by sa dalo urobiť veľa.