• Krátkometrážní

Susie - Malé modré kupé (1952)

Susie the Little Blue Coupe je podľa mňa jedna z grotesiek, ktorá vyniká v takmer všetkých ohľadoch. Doba pokročila a s tým aj celkový vzhľad grotesiek. Príbeh je v porovnaní s tými z 20. - 30. rokov o päť tried vyššie, podobne je na tom aj animácia. Zatiaľ čo v kraťasoch o Zajacovi Oswaldovi sa postavy iba navzájom provokujú a naháňajú, tu je dej pokojný a na konci sa nachádza aj pekná myšlienka. Animácia je tiež na úrovni a ako som už spomínal, dosť sa zmenila od 30. rokov. Ale je to aj tým, že každé štúdio má iný štýl a The Walt Disney Company medzi nimi vyniká. Postavy sa podobali na tie z filmu 101 dalmatíncov, animák režíroval ten istý režisér - Clyde Geronimi. Angličtina je v tomto krátkom film čistá a veľmi pekne dotvára celý tento snímok. Myslím si, že do 8 minút dokáže takúto krásu dať iba Walt Disney.

The Daffy Duckaroo (1942)

Ďalší diel zo série Looney Tunes tentokrát z prostredia amerického Divokého Západu. "Westerny" v podobe grotesiek mám rád. Veľmi sa páčila animácia a to ako bol Divoký Západ v tomto krátkom filme zobrazený. Príbeh bol tiež fajn a celkove na mňa tento kraťas dobre pôsobil.

Robinson Crusoe junior (1941)

Toto je jedna z tých lepších grotesiek od štúdia Warner Bros. Námet je fajn, jedná sa o adaptáciu príbehu o Robinsonovi Crusoeovi a myslím si, že tvorcovia sa s tým celkom pekne pohrali. Porky Pig bol v úlohe Robinsona a malý domorodec jeho spoločník Piatok. Mne osobne sa krátky film celkom páčil. Aj keď to nie je dokonalé, aspoň to má príbeh a všetko čo groteska potrebuje - dobrú animáciu a hudbu.

Pantry Panic (1941)

Animovanú sériu o Ďatľovi Woody mám celkom rád. Vzhľadom k tomu, že režisér Walter Lantz prerobil pôvodnú Disneyho sériu o Zajacovi Oswaldovi a nedopadlo to najlepšie, tak toto sa ešte celkom dá. Aj keď príbeh nie je najprepracovanejší, vynahrádza to dobrá animácia a nápaditosť, ktorá je veľkou súčasťou tohto krátkeho filmu. Hudba je jednou z najlepších častí grotesiek a to tu pekne počuť. Slabší priemer.

Notes to You (1941)

Po dlhšom čase som si pozrel nejakú grotesku. Nebola to však žiadna sláva. Krátky film Notes to You zo série Looney Toones sa príbehovo takmer vôbec nelíši od série Oswald the Lucky Rabbit, na ktorej spolupracoval aj režisér Friz Freleng. Oswalda spomínam preto, lebo pri viacerých dieloch som si všimol, že príbeh je veľmi slabý - hlavnú postavu začne provokovať nejaká iná postava a neskôr figuruje už iba samotná naháňačka, pády atď. S príbehom v tomto krátkom filme si pán Michael Maltese veľkú námahu nedal, no veď, ktoré malé dieťa rieši pri animáku príbeh... Animácia je fajn, film vyšiel v dobe, v ktorej štúdia ako The Walt Disney Company či Hanna-Barbera tiež natáčali svoje animované počiny a Warner Bros. nebol výnimkou. Hudba je tiež dobrá, presne taká aká sa do grotesiek tohoto typu hodí. Tento kraťas má podľa mňa úplne hlúpy príbeh (v tom čase vznikali aj oveľa kvalitnejšie diela (napr. Mickey Mouse), avšak celkom fajn spracovanie. Zaslúžené 2/5.

KSHMR ft. BassKillers & B3nte - The Spook (2015) (hudební videoklip)

KSHMR tentokrát vytvoril skladbu spoločne s talianskou hudobnou dvojicou BassKillers a švédskym hudobníkom B3ntem. Výsledok je výborný. S melbourne bounceom (hudobný žáner) som sa ešte v KSHMRovej skladbe nestretol, no táto tento hudobný žáner obsahuje práve kvôli mladému B3entemu, ktorého tvorba siaha až ku melbourne bounceu. Videoklip je zostrihaný krátky film Suckablood doplnený o niekoľko animovaných scén a samozrejme o skladbu The Spook. Som veľmi rád, že SPINNIN' RECORDS vie robiť aj dobré videoklipy ako je napríklad tento, avšak škoda že ich neprodukuje častejšie.

Suckablood (2012)

Ďalší krátky film z dielne britského filmového štúdia BLOODY CUTS. Podobne ako snímok Deathly Presents, je aj tento veľmi kvalitne spracovaný. Týka sa to strihu, obrazu, zvuku a celkového vizuálu. Síce sa nejedná o prvotriedny horor, tá “desivá” atmosféra tam je. Príbeh a celý koncept tohoto filmu je nápaditý a originálny - dievčatko Tilly si často cucá prst a preto na ňu jej macocha privolá kliatbu. A tým pádom je aj poetická časť filmu (dabing) zaujímavo urobená. Ale žeby ma to nejako nadchlo, asi nie.

KSHMR & Zaxx - Deeper (2015) (hudební videoklip)

KSHMR často spolupracuje s hudobníkmi. Tentoraz vytvoril veľmi zaujímavé dielo s názvom Deeper spoločne s Američanom Zaxxom. Stáva sa to zriedka, ale v tejto skladbe počuť oveľa viac štýl hudby, ktorú tvorí Zaxx. Drop sa veľmi podobá tomu, ktorý obsahuje skladba ALPHA, zloženú Zaxxom a americkým DJ duom Riggi & Piros. Videoklip je animovaný a je súčasťou veľkého KSHMRovho príbehu plného rôznych postáv a miest. Niektoré nové sa objavia aj v tomto videoklipe. Ja som celkom spokojný. Pekné animované video a Zaxxov hudobný štýl v KSHMRovej skladbe.

Carnage feat. Timmy Trumpet & KSHMR - Toca (2015) (hudební videoklip)

Guatemalský DJ Carnage vydal v roku 2015 album s názvom Papi Gordo. Táto skladba je jeho súčasťou a vznikla v spolupráci s austrálskym hudobníkom a trubkárom Timmym Trumpetom a americkým DJom KSHMRom. Jedná sa o absolútny festivalový banger, pri ktorom sa dá vyblázniť tak ako sa asi pri žiadnej inej skladbe nedá. Túto skladbu síce zložili traja hudobníci, základ vytvoril štvrtý. Je ním Johann Sebastian Bach. Počuť ho tam rovnako ako Carnagea, Timmyho Trumpeta, ktorý odohral svoju trúbkovú časť a samozrejme hudobného gurua KSHMRa, ktorý podľa mňa dal tejto skladbe big roomový "vzhľad". Videoklip bol natočený počas 2 týždňového touru Carnagea a Timmyho Trumpeta po austrálskom kontiente. Je naplnený silnou festivalovou energiou, ktorú vytvárajú práve títo umelci.

KSHMR & Crossnaders ft. Micky Blue - Back To Me (Lyric Video) (2017) (hudební videoklip)

KSHMR spolu s holandskou hudobnou skupinou Crossnaders vytvoril úžasnú skladbu s názvom Back To Me. Jedná sa o perfektné dielo s masívnym dropom a pekným textom, ktorý je v prevedení americkej speváčky Micky Blue. Toto lyric video je jeden z najlepších videoklipov vôbec. Vojnový príbeh s dychberúcimi zábermi vynikajúco zosynchronizovaný so skladbou. Ďakujem Bohu za to, že občas sa podarí aj nejaký dobrý videoklip od SPINNIN' RECORDS.