Poslední střih (2022)

Nakrúcanie zombie filmu preruší nečakaný útok skutočných nemrtvých. Režisér aj napriek tomu chce svoj film dokončiť za každú cenu. Alebo je to vlastne inak? Tento námet nie je pôvodný. Ide o remake japonského filmu Kamera o tomeru na (Naneživo 2017). Kreativite sa medze nekladú a dočkáme sa niekoĺkých originálnych nápadov. Posledný strih nie je horor. Je to láskyplným vyznaním brakovej tvorbe v štýle Eda Wooda alebo Trháku pána Bowfingera. Jednotlivé diely skladačky do seba zaklapávajú postupne a mnohokrát veĺmi vtipne.Prvá polhodina natočená na jeden záber  nastaví pravidlá a poetiku, ktorá sa v jeden moment zmení v čosi iné. Síce konvenčnejšie, ale aj divácky prístupnejšie. Rozhodne nejde o titul pre každého. Nehrá podľa zaužívaných pravidiel.

Stíny horkého léta (1977)

Stíny horkého letá patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo v Československej kinematografii 70. rokov natočené. Hlavného hrdinu Ondreja Barana výborne stvárnil Juraj Kukura. Atmosféra vyvoláva pocit blížiaceho sa konfliktu a divák len čaká kedy a či k nemu vôbec dôjde. Film si zaslúži označenie "valašský western".

Pohotovost: NYC (2023) (seriál)

V oblasti NYC sa ročne uskutoční bribližne 2,7 miliona lekárskych tiesnových volaní., čo je takmer 300 volaní každú hodinu., to sú úvodne riadky serie. Vďaka tomu môžu diváci pochopiť o čom seriál bude. Ozývajú sa rôzne telefonické rozhovory, vidno zdravotníkov, ktorí riešia rôzne núdzové situácie a na presun ľudí sa používajú helikoptéry. Seriál rozhodne nie je pre ĺudí, ktorí chcú pozerať niečo len tak pre zábavu. Niektoré chirurgické scény nemusia byť vhodné pre každého. V seriáli je použitých tiež veľa odborných lekárskych výrazov, ktorým bežné publikum nemusí rozumieť.Seriál ukázal každodenný život traumatických lekárov a záchranárov. Táto séria má obmedzené publikum a to je jeho najväčšia nevýhoda.

Půlnoční muž (1974)

Bolo to až príliš prekombinované, ale nechýbalo tomu napätia. Taký priemer. Neurazí ani nenadchne.

Masakr ve Waco (2023) (seriál)

Dokument sa mi páčil pre jeho prístup k zdrojovým materiálom - najmä svedectvá ľudí čo to zažili.. Svedectvá sú práve tým, čo z toho robí dobrý dokument. To čo sa stalo vo Waco bola tragédia na mnohých úrovniach. FBI a ATF boli asi rovnakí sociopati ako David Koresh. Kto by nariadil útok potom čo sa davidiani dozvedeli, že sa na nich chystá útok a výhoda prekvapenia bola preč? Veľkou chybou bolo aj zatknutie každého kto opustil areál a jeho poslanie do väzenia, takto sa predsa eliminuje šanca, že by niekto ďalší opustil areál. Nie je to majstrovské dielo, ale stojí to za pozretie. Nie je to ani jednostranné. Divák si môže vypočuť argumenty z oboch strán a posúdiť sám. Isté je, že Koresh nebol žiadny Mesiáš, ale skôr manipulátor a aj pedofil. Nasledovať ho mohli len hlupáci. Vo Waco sa veľa vecí pokazilo najväčším problémom bola nesprávna komunikácia.

Spravedlnost pro Emmetta Tilla (2022)

Spravodlivosť pre Emmetta Tilla je príbehom 14-ročného Emmetta Tílla, ktorého v Money Mississipi v roku 1955 brutálne zlynčovala partia miestnych chlapov, pretože ho predavačka z obchodu obvinila, že s ňou flirtoval. Hlavnou postavou je chlapcova matka, ktorá divákom predostrie svoj vlastný pohľad na celú tragédiu, ktorá vyvolala celosvetový ohlas. Keď Tilla zabili jeho matka trvala na tom, že na pohrebe musí rakva zostať otvorená, aby všetci videli na nepoznanie zmrzačenú tvár jej syna. Bol to bezprecedentný akt vzdoru proti útlaku a nenávisti. Daniele Deadwyler v úlohe Mamie Till-Mobley je vzdorná a charizmatická. Film je moderne spracovaným dielom, ktoré pripomína dlho opomínaný dôležitý príbeh z americkej historie.

Pět ďáblů (2022)

Počas veľkej časti filmu sa príbeh akosi vinie bez akéhokoľvek napätia, pravdepodobne preto, aby odhalil záhadu. Niektoré zápletky nakoniec nikam nevedú, vyvrcholenie, ktoré sa nadprirodzene poskladá, neprinesie taký úder, ako sa zdá. Bolo to veľmi mätúce.

1923 - Season 1 (2022) (série)

Sheridan opäť potvrdzuje svoje neuveriteľné rozprávačské schopnosti. Seriál nás dokáže udržať prilepených k obrazovkám umným dávkovaním akcie a reflexie. Na jednej strane režisérovi ide o to, aby nás ponoril do éry, ktorá dáva seriálu názov. Zároveň si však dáva pozor, aby nikdy nepoľavil z tempa a napätia a ponúkol nám intenzívny a strhujúci dej. Americký sen, upozorňuje autor, sa zrodil v krvi a násilí a rozkvitol len vďaka húževnatosti a každodennej námahe tých, ktorí sa rozhodli zapustiť korene v tejto krajine. V seriáli je zobrazené aj násilie páchane katolíckymi školami na domorodých Američanoch. Výborné je aj herecké obsadenie, ktorému dominujú Ford a Mirren.

Helene (2020)

Príliš nudné a dlhé. Laura Birn však podala životný výkon.

Máme tu ducha (2023)

Ha há Tak tu máme zase pre zmenu černošský rasizmus. "Nebudem ako hlúpe biele rodiny, ktoré zostanú v dome v ktorom straší". Super, Predstavte si rodinný film, kde by niekto povedal: "Hlúpe černošské rodiny". Film je značne nevyrovnaný. Chce to byť rodinná dráma, horor, komédia, akčný triler bez akejkoľvek súdržnosti a logiky. Celkovo ide o sklamanie a ďalší slabý film od Netflixu.