Krásný kluk (2018)

Sú mnohé iné silné filmy o závislosti o drogách - Traffic, Requiem for a dream, Trainspotting... Oproti týmto drámam s vynikajúcimi scenármi má tento film veľmi jednoduchý príbeh, skoro až nudný. Ide len o vzťah otca a závislého syna. Ale práve ten vzťah, tá emócia je zahraná tak, že sa z nudného amerického dojáku stáva kvalitný film. Skvelý Steve Carell v civilnej role otca, ktorý nedokáže pomôcť závislému synovi. A výborný Timothee Chalamet ako závislý Nic. Teším sa na jeho ďalšie filmy. Hlavne kvôli nemu sa tento "jednoduchý" príbeh vymyká z priemeru. Keďže ja som sa v blízkom okolí stretla so závislosťou u dvoch ľudí (jeden dokázal závislosť poraziť, druhý bohužiaľ nie), tak sa ma tento príbeh tak nejak aj osobne dotkol. Tento film nemusí každému sadnúť... Ale určite by si ho mali pozrieť mladí ľudia, ktorí rozmýšľajú o experimentovaní s drogami. Snáď ich tento film dokáže aspoň trochu odradiť. A keď sa príbeh dotkne ako výstraha aj keď len pár divákov - aj tak už má význam...

Toman (2018)

Dobrý film s hviezdnym obsadením s vynikajúcim Jiřím Macháčkom v hlavnej úlohe. Výborná réžia Ondřeja Trojana, skvelá výprava, ktorá diváka zaviedla do obdobia 1945- 1948. Toman bol šmelinársky komunista vo vysokej politike, ktorý hoci pomohol zachrániť 200,000 poľských židov. Ale to ako to urobil, a že si za to nechal kráľovsky zaplatiť mi dvíhalo žalúdok. Celkove správanie Tomana, ktorý zneužíval svoju moc a systém a kradol kde sa dalo, mi fakt dalo zabrať a celý príbeh som sledovala s odporom. Veď ho karma dobehla v tom, že mamon presiahol u neho lásku k rodine, ktorú stratil. Som rada, že som nežila v tejto dobe, keď sa nepohodlní súdruhovia, aj nesúdruhovia zmietli z cesty a to nie väzením ako v 70. rokoch, ale rovno zabitím, vraždou. Toto Stalinovské správanie v Československu v rokoch 1948 až do konca 50. rokov bolo čiernym fľakom našej histórie. Aj takéto filmy je treba točiť, aby sme zostali bdelí. Ale ten hnus po chuti tej doby som mala ešte dlho v ústach....

Balón (2018)

Balón som chcela vidieť, lebo patrím k "Husákovým deťom", do veku 18 rokov som chytala rakúsku televíziu a rozhlas, ale moja noha nikdy nevkročila do Rakúska, ani na západ. Film skvelo vykreslil atmosféru 70 rokov, keď štátna bezpečnosť vo Východnom Nemecku aj u nás, kruto postihovala väzením každého kto sa postavil socialistickému zriadeniu. A pokus o útek na "Západ" bol vrchol prekročenia "socialistického poriadku" a preto sa kruto trestal. Hoci ja v Lamači som bola od Rakúska vzdialená možno menej ako 20 kilometrov, vo Východnom Nemecku ich delil od Západného Nemecka vysoký múr a tiež mnoho západných hraníc bolo v lesných oblastiach, čiže "Západ" bol ešte bližšie ako u nás v Bratislave. Keď som bola po revolúcii v Nemecku, videla som "Checkpoint Charlie" a tiež posledných pár metrov deliaceho múru. Zvláštny pocit. A o tejto neslobode, nemožnosti cestovať a tiež nemožnosti mať iný názor ako komunisti hovorí tento skvelý film "Balón", ktorý by si ako pripomenutie doby minulej mali pozrieť všetci, ktorí zažili socializmus, ale tiež dnešná mládež, ktorá sa narodila na "slobode", aby vedeli aká doba by sa nikdy nemala vrátiť, a aby si vedeli viac vážiť čo majú.

Já, Maria Callas (2017)

Skvelý dokument o vynikajúcej sopranistke Marii Callas. Chodím pravidelne na operu a obdivujem mnohé skvelé divy v našom "česko-slovenskom" prostredí ako Česky Magdalénu Koženú, Evu Urbanovú alebo Slovenky Evu Hornyakovú, Jolanu Fogašovú. Všetky tieto speváčky sú skvelé speváčky klasickej hudby, ktoré majú výborný hlas a dokážu vyvolať emóciu. Ale tento dokument, hlavne hudobné čísla dokazujú, že Maria Callas bola výnimočná speváčka aká sa rodí možno raz za storočie. Mala nielen vynikajúci hlas, krásnu farbu, ale precítený prejav a bola výborná operná herečka. Proste ako sa dnes hovorí "full package" - celý balík. Na druhej strane to bola citlivá žena, pre ktorú bola láska veľmi dôležitá a kvôli láske dokázala obetovať aj umenie. A krátko potom ako ju opustil jej životný partner Aristotle Onassis nedokázala už žiť na svete sama a zomrela vo veku len 54 rokov. Škoda, že takýto talent odišiel tak skoro. Som rada, že som tento dokument videla. Bol to skutočne hudobný zážitok, aj keď hudba v tomto dokumente nehrala úplne prím, skôr to bolo vyznanie citlivej umelkyne, ktorej výnimočnosť si tiež vybrala daň na zdraví a možno to bola jedna z prvých obetí paparazzi....

Dívka v pavoučí síti (2018)

Švédska verzia príbehu Lisbeth Salanderovej a novinára Mikaela Blomkvista bola perfektná. Pôvodný americký sequel bol veľmi dobrý. Ale tento nový príbeh Lisbeth v podaní režiséra Feda Alvareza je bohužiaľ len priemerný akčný film. Pokračovanie story Lisbeth "Dievča v pavúčej sieti" podľa knižnej predlohy Davida Lagercrantza je ako slabý odvar silnej kávy predchádzajúcej série. Film má stále akciu, niekoľko veľmi silných scén, napríklad boj v plynových maskách v dome Lisbeth z detstva je výborný. Ale okolo je taká neochutená omáčka, v ktorej sa tieto pecky strácajú. Claire Foy sa zhostila úlohy Lisbeth statočne. Ale žiaľbohu to nebola ani Noomi Rapace, ktorá sa doslova do Lisbeth prevtelila a bola nezabudnuteľná, a nebola to ani Roony Mara, ktorej Lisbeth bola tiež výnimočná. Ale hlavne Sverrir Gudnanson má v úlohe novinára Blomkvista nudil a bol tak nevýrazný, že si ho už teraz po týždni vôbec nepamätám. Dievča v pavúčej sieti je stále áčkový thriller, ktorý neurazí, ale zostane v zabudnutí šedého priemeru dejín.

Coldplay: A Head Full of Dreams (2018)

Skupinu Coldplay mám rada, počúvala som hlavne ich prvé 2 CD a naživo som ich mala možnosť vidieť raz a to na ich koncerte v Prahe v roku 2008. Koncert, ktorý som zažila ja bol veľmi podobný ako záznam koncertu Coldplay z ich posledného turné "A head full of dreams". Koncerty Coldplay sú výnimočné už tým, že každý návštevník koncertu dostane svietiaci náramok, ktorý mení farbu podľa pesničky a pohybu. Toto a mnoho iných rekvizít ako sú farebné lopty, konfety a ohňostroje robia samozrejme okrem hudby z koncertov skupiny Coldplay ohromnú hudobnú show. Páči sa mi, že návštevníci koncertov Coldplay sa stávajú aktívnymi účastníkmi ich koncertov. Keď zoberieme záznamy koncertov a tiež tvorivú atmosféru pri vymýšľaní skladieb tak v tom je tento hudobný dokumentárny film výborný. Tieto okamihy filmu sú energické, farebné a pozitívne. Záznamy zo začiatkov hudobnej kariéry pred 20 rokmi sú úsmevné. Časti, kde oslavuje Chris Martin aj ostatní členovia kapely svoje priateľstvo sú zaujímavé možno prvý, druhý krát. Ale keď sa táto téma objavuje vo filme možno desiaty krát, tak bohužiaľ začína toto konštatovanie o perfektnom priateľstve byť nudné. Vo filme Chris Martin hovorí, že im raz americká kritika naložila, že hudba Coldplay nemá nič spoločné s rock and roll. Ja s týmto nesúhlasím a myslím si, že hudba Coldplay je hudbou rock and roll 21. storočia. A práve preto má hudba skupiny Coldplay milióny a milióny poslucháčov, lebo je taká aktuálna.

Králové zlodějů (2018)

Skutočný kriminálny príbeh z nedávnej doby a anglické herecké hviezdy. Prvá polovica filmu, kde sa odohrávala krádež diamantov a zlata zo sefju je vtipná, originálna a celkom akčná. Ale druhá polovica filmu, ktorá asi odráža neuveriteľnú skutočnosť, ako naložili zostarnutí zlodeji s úlovkom z krádeže je až zarážajúca z pohľadu neprofesionality a amaterizmu a je bohužiaľ veľmi vláčna až nudná. V druhej polovici filmu som sa cítila viac ako v domove dôchodcov so senilními dedkami (neviem či to skutočne odrážalo skutočnosť, alebo bol tak napísaný scenár). Film nezachránili ani herecké hviezdy ako Michael Caine, Jim Broadbent alebo Ray Winstone. Najvtipnejší na celom filme je nepočujúci a večne ospalý dedko v podaní Toma Cortenaya. Ako odradenie od lúpeže, keď nie je dobre naplánovaná od začiatku do konca, funguje film skvele. Ale je toto skutočne cieľ režiséra a scenáristu filmu?

Bohemian Rhapsody (2018)

Skupina Queen, Freddie Mercury a ich hudba - to je moja dlhoročná láska, mám všetky ich CD a poznám slová veľa z ich piesní. Bola som na nedávnom koncerte Queen vo Viedni a tiež som "išla" na Briana Maya keď bol v Bratislave. Čiže nie som nezaujatá fanynka skupiny Queen a Freddieho. Bohužiaľ som nikdy nezažila Freddieho naživo a kvôli jeho skorému skonu v roku 1991 už ho nikdy ani neuvidím. Ale toto mi tento film Bohemian Rhapsody aspoň čiastočne vynahradil. Rami Malek podal neuveriteľný výkon a zhostil sa úlohy Freddieho Mercuryho tak, že som úplne zabudla, že som v kine a ako keby som sa na 2 hodiny stala súčasťou života Freddieho. Proste som ho celé 2 hodiny pozorovala zo zatajeným dychom. Musím povedať, že zo začiatku mi vadilo aké zuby a predkus nasadili Malikovi, ale aj na toto som si postupne zvykla. Casting filmu skupiny Queen aj ostatných ľudí v živote Freddieho bol skvelý. Ale to hlavné okrem výkonu Ramiho Malika prečo sa oplatí film Bohemian Rhapsody vidieť je hudba Queen a možnosť vidieť tvorivú atmosféru v skupine Queen ako jednotlivé piesne vznikali. Fenomén Freddieho (jeho hlas, originalitu a energiu) bolo neskutočné pozorovať hlavne v záverečnej 20 minútovke koncertu Live Aid, ktorý sa považuje za najlepšie koncertné vystúpenie všetkých čias. Wow! alebo po slovensky "Fíha!"

Zrodila se hvězda (2018)

Nadaná speváčka zo strednej triedy, ktorá sa nedokáže presadiť a objaví ju skúsený muzikant. Dvaja speváci sa do seba zaľúbia, ale láska končí smrťou závislého hlavného hrdinu. Jednoduchý romantický príbeh, tak trochu klišé. Ale to by tento film nemohol režírovať talentovaný Bradley Cooper, ktorý sa zhostil aj hlavnej mužskej úlohy a nemohla by tu hrať Lady Gaga v úlohe hviezdičky, ktorá sa stane hviezdou. Ak Bradley bude takto pokračovať vo svojej režisérskej kariére, myslím, že bude pokračovať v šľapajách Clinta Eastwooda a ešte mnoho krát mu zatlieskame. Môj obľúbený Bradley Cooper v štandardne skvele zvládnutej role staršieho skúseného speváka Jacksona Mainea - hviezdy, ktorý sa mi páčil v zamilovaných scénach a v záverečnej scéne, kde si uvedomil že je závažím na nohe novej hviezdy Ally. .A výborná Lady Gaga, ktorá bravúrne zvládla vyjadriť všetky pocity - hnev, zamilovanosť aj smútok. Podľa mňa práve ona je prekvapením tohoto filmu a zaslúži si Oskara. A samozrejme vynikajúca hudba. Hlavne pieseň Shallow mi nejde z hlavy a pre mňa je to zatiaľ hit roku 2018! Zrodila sa hviezda - skvelý hudobný a filmový zážitok.

Venom (2018)

Tom Hardy či už v úlohe novinára Eddieho Brocka alebo v prevtelení mimozemšťana Venoma podáva skvelý výkon a vďaka nemu ma Venom bavil od začiatku do konca (aj keď som záverečnú scénu po titulkoch nepochopila..). Viac ako priemerná Marvelovka s dobre nakreslenými a urobenými trikmi s viacerými prvoplánovými, ale vtipnými komentármi.... Okrem šepkajúceho Venoma v hlave Eddieho ma bavili mnohé akčné scény. Bohužiaľ casting tohoto filmu nefungoval... Keby v tejto Marvelovke nehral Tom Hardy dala by som určite o jednu hviezdu menej. Michelle Williams ma prekvapila svojím umelým účesom, umelými perami a botoxovým čelom už vo filme "Som sexy". A bohužiaľ aj v tomto filme bola ako keby z umelej hmoty. Záporák Carlton Drake hraný Rizom Ahmedom na mňa vôbec nezapôsobil, jeho hnev sa prejavil iba keď sa ho zhostil kreslený mimozemšťan. Som rada, že mimozemšťan Venom nezabil svojho hostiteľa a že film má otvorený koniec, čo umožňuje aby nás Venom znova navštívil. Len dúfam, že v pokračovaní Venom 2, bude mať Venom a Eddie lásku aj nepriateľa, ktorí ma viac chytia za srdce.