Na západní frontě klid (2022)

Asi chápu ty poměrně nízké hodnocení. Ale když se na to tak hezky kouká, tak musím dát 4*!

Jan Žižka (2022)

Čekal jsem větší průser. Tohle ušlo... na naše poměry. Jákl prostě neměl peníze na relizace lepšího scénáře, viz epilog. Akorát teda nevím, pro koho je film určený? Pro celý svět? Evropu? Nebo jenom pro Čechy? Být třeba někdo mimo kontinentální evropu, tak se vůbec nechytám.

Avatar: The Way of Water (2022)

V roce 2009, když šel do kin první díl a já na to moc chtěl jít do okresního kina na 3D, tak mi to moji sockovití rodiče bez špetky zájmu samozřejmě neumožnili. Jenže teď, v roce bůh ví jakým, si to, co by stařec si to konečně mohu dovolit sám.  A asi se budu opakovat, co zaznívá v každé druhé recenzi, ale zážitek to byl príma a 3 hodiny utekly rychle. Dokonce, když jsem musel jít vypudit trochu moči, tak mě to mrzelo, že jsem přišel o 5 minut rodinného dovádění v jednom z nejlepších aquaparku v této galaxii. Každopádně dávám pět, protože tohle je přesně film, co chcete vidět s dobrým obrazem a zvukem v kině. Čert vem, že scénář není zrovna to nejlepší a nabídne pár klišé, postavy nejpropracovanější, či sem tam zazní úplně zbytečný/dialog, a že je to vlastně vcelku filler. Šli jsme na to v Třeboňském pseudo 3D kině s mým randíčkem. 90%

Narcos - Season 3 (2017) (série)

První tři díly byly vážně vážně táhlé. Ale nakonec jsem to vydržel do čtvrtého a od té doby už to bylo to staré dobré Narcos. Holbrook nechyběl skoro vůbec, Moura hodně. Až na ten začátek a pár zbytečně přepálených vedlejších linek to bylo velmi dobré. 85/100.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Po osmi letech jsem se na to znovu podíval. Poprvé na střední škole, nyní v Kurt Cobainovském věku. Je to skvělé? Ano! Je to nejlepší seriál? Ne! Nevím, jestli za to může věk, nebo, to, že jsem minulý rok zhlédnul The Wire, který svým realismem vykresluje svět drog mnohem lépe a bez klišé. Co mi teda vadilo? Klasická hollywoodská klišé. Klišé záchran na poslední chvíli (Walt zachraňuje Jesseho před dealery), komixové postavy (Mexičtí Bratři), extrémně složité Waltovy plány, které by jistě selhaly v x možných případech od první vteřiny. Dále mi Waltova rodina vadila snad více než před lety. Tam není ani jedna postava, kterou bych měl rád...kromě samotného Heisenberga, kterému jsem fandil do poslední chvíle, protože Walt did nothing wrong - Kromě zbytečně přidané scény otravy malého kluka, která tam absolutně nemá žádný další význam, než jako pouhý chabý katalyzátor k nenávisti ze strany Jesseho. Jesse je extrémně otravný celou dobu, Gilligan zahodil možnost Jesseho fixu po zabiti Jane, postava se po pár dílech vrátila do stejné otravné koleje. Fringova linka byla ve třetí i čtvrté sérii extrémně táhlá se slabým katalyzátorem popravy dvou dealerů. A stejně dám 5*! Proč? Protože když se dokážete odprostit od realismu, pak dostanete skvělý seriál s výbornou atmosférou a skvělou hlavní postavou a s výborným zakončením (které dál zbytečně natahovalo El Camino). 1. série - 85 %, 2. série - 90 %, 3. série - 85 %, 4. série - 90 %, 5. série - 95 % (5B je asi klidně i za 99%) Celkový feel 90%

Top Gun: Maverick (2022)

Do kina moc nechodím, spíše vůbec. Ne protože bych byl asociál nebo socka, ale spíše, protože bydlím v prdeli, kde nejbližší větší město s kinem je 25 kiláků vzdáleno a domů bych musel pěšky. Každopádně dost o mé socioekonomické situaci. Souhlasím, že tohle je film na velká plátna, ale mozek raději nechte doma... Námět je prosťoučký, postavy ploché (nerdovi dáme velké brýle muhehe), dialogy o ničem, Cruisova milostná linka je nezáživná. Jenže pak přijde ta velkolepá akce se skvělou kamerou a zvukem a na všechno negativní zapomenete. Tom je furt machr a ví do čeho se upsat. Příště prosím více sofistikovaný scénář a možná dám i tu pátou hvězdu :)

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Gimme Jimmy! Nejlepší vedlejší postava z BB dostala svůj seriál a Bob Odenkirk a Gilligan dokázali transformovat áčkovou vedlejší postavu do áčkové hlavní postavy. Ta postava je tak skvělá, že se budete bavit i v první sérii (která je z nějakého důvodu na ČSFD velmi podhodnocena), když Jimmy chodí do domova důchodců bavit své (potenciální) klienty bingem. První série se (byť nás Gilligan chtěl potahat Tucem) distancuje od pouště BB a já jsem za to rád. Je to spíše taková dramedy o dvou bratrech a Mikeovi to na parkovišti sluší. S dalšími sériemi přibývá Breaking bad feeling a já za to (zpočátku) rád moc nejsem, jenže co se dá dělat, když to tak Gilligan umí. A nakonec v poslední sérii, je první polovina zcela Breaking bad. Posledních 5 dílů se Gilligan znovu snaží o to, aby to bylo čistokrevné drama a tak bych to bral celou dobu. A závěr bych řekl, že ve mně vyvolává více emocí, než finále BB. Vedlejší postavy jsou zábavné, ani jedna z nich není na rozdíl od BB otravná. Kim je skvělá ženská. Mike/Fring/Salamancas mohli dostat méně prostoru, někdy se to zdálo jako kdybych opravdu znovu sledoval BB. 1. série - 95%, 2. série - 90%, 3. série - 95%, 4. série - 85%, 5. série - 85%., 6. série - 95% Seriál Better Call Saul jsem zhltnul během léta 2022, protože jsem využil mého patentu začít sledovat seriál, až když vychází závěrečná série.

Predátor: Kořist (2022)

Padesátikilovou holčinu jsme s prvním trailerem podcenili, a to i přes to, že už první díl nám ukázal, že svaly ani rotačák na Predátora nestačí. Ten se musí přechytračit! Ale nebyli jsme jediný, kdo indiánku podcenil. A asi není spoilerem, když se řekne, že Pokahontas Predátorovi nedostatek respektu vrátila i s úrokem. Film má samozřejmě (jako každé pokračování hororu s monstry) horší výchozí pozici. Tvůrci proto vyměnili jihoamerickou džungli i tu betonovou za krásné planiny Severní Ameriky obývané komanči. To přináší absenci automatických pušek a plasmatického kanónu, což je fér. A první setkání monstra s Homo Sapiens také ukazuje, že Predátor jako stratég zde neměl mnoho času si novou kořist nastudovat. A proto dělá chyby, je více zranitelný, v mnoha scénách krvácí. Což z něho dělá více "reálného" protivníka. Lovci kožešin film příjemně zpestřili a docela Prédovi zatopili. Hvězdičku dolů dávám za pomalejší první půlhodinu a scénu u ohně, kde Predátor znovu(!) naší hrdinku podcenil a ta mu zasadila svojí špuntovkou nemilý headshot. Zúčtování s Predátorem je druhé nejlepší, ale Arniemu to hodně dýchá na krk.   Závěrečnou myšlenku, že Predátor byl sice nebezpečným démonem, ale na bílé Evropany nemá, bez problému beru. Takhle se dělá prequel! EDIT 06.08.22: Den po premiéře se mi to rozložilo v hlavě a tento film si nezaslouží 4*. Zaslouží si 5*! Stále platí, že první půlhodina je pomalejší a zejména ta noční sekvence lovu na pumu. Ale jinak ten film je výborný, umí skvěle budovat atmosféru, ta sice není úplně hororová, ale to je tím, že už víme, že je tam někde neviditelný nimrod. Nechápu, že někdo dá odpad, 1* či 2*. Už jenom ta scéna s lovci kožešin, chytrý konec, uvěřitelnější predátor, který je z masa a kostí a dělá chyby... Co jsem si četl vaše recenze, tak chápu, že máte problém s malou lehkou indiánkou, s angličtinou (která se ale dá přepnout na původní indiánský jazyk :-)) Kdyby neexistovalo universum s Predátorem, a vyšlo toto jako první díl, tak jsou všichni unešení.

Volejte Saulovi - Podfuky (2017) (epizoda)

Vidíte, touhle cestou měl celý seriál jít. Dramedy s vynikající hlavní postavou. Střídání těchto dramatických epizod s komedií z první série, kde se Jimmy setkává se svými (seniory-)klienty. Není potřeba, aby tam Mike dělal s mexickými gangstery nějaké krimi zápletky v poušti, toho jsme si přeci užili do sytosti v BB. Neříkám, že předchozí epizoda byla špatná, naopak! Také 5*, ale prostě BCS měl jít svou cestou a ne potřeba stimulovat fanoušky BB.

Banda - Série 3 (2022) (série)

Ještě v polovině posledního dílu jsem si říkal, že je to bezkonkurenční série, kde je sice pár nedostatků z minulých řad -  tvůrci jsou stále opatrní a nechtějí sejmout známou postavu (krvavou smrt zažijí jenom epizodní postavy), kde vycpávkové scény (většinou v roli Starlight a MM) nezabírají tolika času jako v předchozí sérii. ALE! Pak to přišlo a během okamžiku šla celá euforie pryč. Celá série byla v hlavní linii děje takřka zbytečná, protože se postavy zachovali zcela jinak, než by se měli podle toho, jak jsou napsané zachovat. To platí i pro nejlepší díl -  Herogasm - ten byl sice fajn, hodně fajn, ale i tak se tam dostalo zase zbytečných scén (MM chtěl sundat Soldier boye pěstma - několikrát(!), Starlight jakoby vypadla z jiného seriálu pro teens a brzdí celá flow děje), promrhaný potenciál, kde Hughie mohl konečně sundat A Traina, jehož linie byla taky zcela zbytečná, nezajímavá a jeho charakter přesluhuje. A vlastně kromě Homieho a Bloncky neměl nikdo ze Sedmičky prostor a mohli, nebo spíše měli, by zdechnout všichni. Jak už jsem říkal, tvůrci jsou extrémně opatrní, jakoby kdyby nevěděli kolik sérii ještě bude, tak si chtějí nechat v záloze všechny hlavní postavy. Má oblíbená Queen, která měla silnou motivaci sundat Homelandera (stejně jako Billy, u něho ale mám pochopení, proč se tak zachoval) to nakonec neudělá a její postava je ukončená neukončená. Hlavní eso série Soldier Boy šel na konci série k ledu, takže se může či nemusí vrátit do hry. Sečteno a podtrženo - je zde prostě promrhaný potenciál. Seriál někam směřuje, a pak přijde scéna, která vše zničí, nebo vrátí do statu quo. Ale na každý díl jsem se těšil, což jsem od dob GoT nemohl říct. 8/10.