• Western

Průvodce ženatého muže (1967)

Z větší části k popukání, decentně natočeno lechtivé téma. Tohle zaručeně rozesměje...

Případ paní Luneauové (1967) (TV film)

Zahrané je to dobře, ale "duchem" to už není 19. století, nýbrž revoluční 60. léta. Dialogy jsou příliš přehnané.

Respice finem (1967)

To snad není dokument, to je poezie života! Jan Špáta pořídil vynikající snímek díky tomu, že poskytl veškerý prostor skutečným lidem, vdovám na vsi (nelze nevzpomenout na ideál babičky Boženy Němcové). Pamatuji takové ještě v sedmdesátých letech a i dnes se na venkově s nimi lze setkat. Za myšlenku věnovat se něčemu tak "obyčejnému", jak jsou staré ženy, zaslouží tvůrce uznání! Stejně tak i za formu, jakou je ta myšlenka podána. Netušil jsem, že čeští filmaři jsou něčeho tak hlubokého schopni. Malá zapomenutá perla!

Sedmkrát žena (1967)

Absolutně nejvíce se mi líbila druhá, silně komediální povídka Marie Tereza (vtipná a má spravedlivý happy end), jinak průměrné příběhy s vynikající kamerou a vynikající herečkou. Ale nic víc. Takže v konečném průměru je z toho jen trojka.

Senzační prázdniny (1967)

První půle filmu standardně dobrá a slibná, závěr však příliš ztřeštěný, roztříštěný a slabomyslný. 5 + 2 lomeno dvěma rovná se 3 a půl, kloním se spíše k 3. Jinak pěkný dabing, skvělá mimika Louis de Funese, ale scénář závěru slabý.

Se sei vivo spara (1967)

Krvavý, nihilistický antiwestern, který nepochybně vybujel z nenávisti ke všemu. Vše je tu pokažené, absurdní, zlé - dobro neexistuje. Pouze různé stupně zla. Questi již v roce 1967 chtěl šokovat, což se mu asi podařilo (již tři dny po vzniku filmu, byl tento zakázán a později promítán jen v sestříhané verzi), dnes už se volně šíří na DVD. Ale těžko to s odstupem času bude stačit na vavřínový věnec v žánru spaghetti. Politizující pozadí tohoto thrilleru až příliš prosakuje, nechtěná absurdita rovněž (zcela nekrytý hrdina kráčí proti střílejícímu banditovi, skrývajícím se v domku; bandita vystřílí nejméně 20-30 x z jednoho revolveru bez nabíjení apod.). Nenechám se strhnout převažujícími oslavnými výkřiky nad touto nechutností. A všem, kdo mají rádi romantiku, oslavu dobra s statečnosti, radím: rozhodně to nepouštějte dětem a mladým lidem před dovršením 20. roku, na zkažení vkusu je času dost. Kdybych měl jmenovat nejpříkřejší protipól westernu klasickému či mayovkám - pak by jím mohl být tento film, případně Divoká banda či Condenados a vivir...

The Mummy's Shroud (1967)

Prvních 40 minut je to celkem zdlouhavě rozjíždějící se dobrodružný film, teprve pak se začne něco dít. Naivní a velmi jednoduchý děj o kletbě smrti, která postihne ty, co naruší klid mumie. Barevné šerosvitové scény a dobří herci v hammerovském stylu, včetně manželského páru, ale prostředí je egyptské, takže stále to svádí spíše k žánru dobrodružnému. Chybí tu ona osvícensko-"gotická" atmosféra starých zámků a pohřebních kaplí, kterou právě jiné hammerovské filmy dokázaly tak skvěle vytvářet s lacinými prostředky ve studiu. ------ (Poznámka: Peter Cushing, kterého tu diváci marně hledají, údajně půjčil svůj hlas vypravěči).

Tonoucí se stébla chytá (1967)

Ztřeštěná až bláznivá komedie, v níž má Louis de Funes dostatek prostoru ukázat své umění. Je tu řada velmi vtipných situací, rozhodně stojí za podívání - film pobaví, rozesměje.

Tváří v tvář (1967)

Anarchistický film ze zločineckého prostředí Divokého západu ukazuje přerod vzdělance v zabijáka pod vlivem obávaného bandity Benneta. Čiší na mne z toho od začátku do konce zlověstný pokus o jakousi filozofii (podobně jako u ideologických westernů NDR, jakkoliv v jiných barvách); v italském provedení vše náležitě oděno na násilnického hávu...Ty dvě hvězdičky ovšem nelze upřít dobrému hereckému obsazení a navýšit je třeba též za Morriconeho hudbu. Stejně ale nechápu těch 84% k dnešnímu dni (25.8.2010)...

Una colt, in pugno al diavolo (1967)

Typický zaprášený, upocený spaghetti western, odehrávající se z převážné části v osadě banditů, vedených výraznou postavou Mexikánce Kondora. Film obsahuje řadu brakových klišé: nepřemožitelného gringa, primitivního banditu, rvačky a přestřelky, ponižované ženy, nepravděpodobné scénky (např. přepálení lana na šibenici pomocí lupy aj.). Zajímavá je snad jen lokace lotrovského doupěte, které se natáčelo ve zřícenině kláštera Monterano nedaleko Říma, a též skutečnost, že mexického lotra hrál ve skutečnosti čínský herec George Wang. Přesněji 2,5.