Na telo (1999) (pořad)

"Na telo" so Z. Švajdovou-Puškárovou som nepozeral, takže hodnotím iba inovované, momentálne vysielané "Na telo" s M. Kovačičom. Dá sa to porovnať s "O 5 minút 12", ktoré vysiela RTVS. Diskusná relácia Slovenskej televízie je... jednoducho nudná. Zvyčajne tam bývajú 3, 4 politici (čo viem, tak vždy iba politici), ktorí komentujú, vysvetľujú a hodnotia určité témy. Máme tam zvyčajne jak koaličných, tak aj opozičných. Témy sa prevažne týkajú nových zákonov, vládnych plánov, nariadený, "balíčkov", ale aj káuz. Čiže skrátka všetkého, čo by mali ľudia vedieť a v čom by mali mať prehľad. A to je fajn. Lenže bežný jednoduchý občan sa v tom stráca, lebo tam všetci hovoria príliš odborne, ale aj "odborne". Dochádza tam navyše častokrát k hádkam (lepšie povedané ku škriepkam), ktoré sú niekedy zábavné, ale niekedy je to až moc. Toto by mal usmerňovať moderátor, on by mal udávať tempo, mierniť politikov. No lenže skoro nikdy sa z toho nič nedeje. Politici si tam robia, čo chcú, skáču si do reči, nenechajú druhého hovoriť... Čiže to vyzerá tak, ako keby tam niekto moderujúci ani nebol. A to takto bolo furt, jedno kto to práve moderoval. Zase sú ale objektívni. Chýbajú tomu nejaké pikantnejšie témy (tým nemyslím bulvár, ale predpolitický život politikov, vnútorný pohľad do strán, atmosféra v koalícii atď.) Ako celkovo to pôsobí hrozne staromódne, dlhé roky, čo sa to vysiela neprišli žiadne inovácie. Aspoň im teraz zmodernizovali štúdio. A zrejme najväčší problém je to, že tam mávajú často obyčajných poslancov, ktorých málokto pozná. Teraz k "Na telo": Bývajú tu zvyčajne 2 politici (všetkým ľuďom dobre známy), ale ak je v danej dobe vysoko v popredí iná téma, tak si vzhľadom na ňu pozvú aj hostí. Čo je veľmi dobré. Témy sa rovnako, ako aj u vyššie spomínaného "O 5 minút 12" týkajú nových zákonov, plánov vlády, káuz atď., avšak aj tých vyššie spomínaných pikantnejších tém. Tie divákovi prinášajú trošku "osvieženia". Hostia hovoria veľmi stručne, presne a jednoducho. Ak sa náhodou začnú motať alebo komplikovane rečnia, zastaví ich moderátor a pripomenie im, že majú hovoriť tak, aby z toho nemali ľudia guláš. Ak náhodou príde k slovnej roztržke a už je to príliš ukričané, tak ich jednoducho stopne. Ak sú príliš urozprávaní, tak ich tiež nekompromisne stopne a nechá hovoriť druhého. Čiže Kovačič to zvláda fakt skvele. Je objektívny a nenechá si skákať po hlave. Politici majú dovolené používať vizuálne pomôcky, aby priblížili diváka bližšie k téme. Diváci môžu v priebehu relácie poslať otázky na politikov aj označiť, kto ich presvedčil viac. Od tohto roku (tuším) si dávajú objednať zakaždým u Focusu exkluzívny prieskum na rôzne zameranie, ten tiež veľmi dodáva relácii na zaujímavosti. Takže zhrniem to takto: Moderné, trefné, objektívne a zaujímavé.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Slušný film so zaujímavou témou. Skupinka nesmrteľných je sympatická. Akčné scény sú na úrovni a nápadité, len niekedy v nich boli otrasne vybraté pesničky. Záporák je potrebne slizký. Jedná sa o komornejší film, ktorý je spravený tak, aby vyzeral reálne. A preto nechápem názory, že téma okolo nesmrteľnosti tu nebola dostatočne vyťažená, že je to strašne slabé. Ak je to raz poňaté realisticky, nemôže sa očakávať neviem aké veľké fantasy. Ja som s tým spokojný. Som veľmi rád, že samotná nesmrteľnosť tu má nejaké hranice. Posledná scéna láka na prípadné pokračovanie, ktoré môže byť vďaka nej dosť zaujímavé. Dúfam ale, že sa v ňom dovysvetlujú nezodpovedané otázky a upresnia nepriamo podané odpovede.

Úsvit planety opic (2014)

Príbehovo a aj žánrovo sa jedná o dosť odlišný film ako bolo "Zrodenie planéty opíc". Tým pádom je ťažké určiť, ktorý bol lepší. "Úsvit planéty opíc" je dráma o rodine, priateľstve, avšak aj o zrade a pomste (tá tu zohrá dôležitú úlohu). A práve Kobova linka mi prišla až príliš prehnaná. Ale nevravím, že bola zlá. Jason Clarke so svojou postavou je rovnako sympatický, ako bol v prvom diele James Franco. Šimpanz Caesar zmužnel, zostarol (aj vizuálne) a stal sa z neho rozvážny vodca. Andy Serkis je proste kráľ motion capture technológie. Jedná sa predsa len asi o niečo horší film než bol predchodca, no séria rozhodne neupadá.

Defending Jacob - Jób (2020) (epizoda)

Sánka dole... Nemám slov. Asi len toľko, že pred pozretím epizódy som rozmýšľal, podľa čoho bola pomenovaná. Dá sa povedať, že má dvojvýznam. Odkazuje na činnosť, ktorú pomenúva, ale aj na... no, budete dosť prekvapení, čo sa za tým ešte skrýva. V príbehu ide už skutočne do tuhého, tak som zvedavý, ako sa to celé rozuzlí. Už sa zdalo ku koncu epizódy, že zrejme vieme, kto je vrahom. Lenže potom prišla posledná scéna a záber, ktorý rozuzlenie naspäť zahalil tajomnom. P.S.: Ako tu väčšina píše, jedná sa bezpochyby o najlepší diel.

Defending Jacob - Následky škod (2020) (epizoda)

Názov "Damage Control" skvelo vystihuje 4. epizódu. Prípad a "vyšetrovanie" sa pomaly začína vymykať spod kontroly. Niektoré postavy začínajú pochybovať o pravdivosti určitých tvrdení. Objavili sa tu nové skutočnosti. Každopádne príbeh pre diváka stále zostáva zamotaný. Sám neviem komu veriť. No myslím si, že každý podozrivý má kus masla na hlave.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Hneď na úvod: Film "Jumanji" z roku 1995, v hlavnej úlohe s Robinom Williamsom som nevidel. Takže momentálne neviem posúdiť či sa jedná o dobrý sequel. Teraz k filmu: Hercom, ktorí hrajú charaktery vo videohre som veril, že sú to tie isté postavy študentov, ktorých vcucla hra. Takže hlavná štvorka hercov má u mňa veľký palec hore (najmä Jack Black a Dwayne Johnson). Film dokázal nabudiť atmosféru sveta videohry (či prostredím alebo postavami). Akurát finále sa mi zdalo v tomto ohľade menej dobre zvládnuté. Humor bol veľmi fajn. Názor po pozretí prvého "Jumanji": Nový film príbeh zmodernil, predstavil pokračovanie tak, aby bol dnešný divák spokojný a zaujatý. Zdvojnásobil však otázky (ktoré sú aj po prvom filme), takže dúfam, že nám na ne pokračovanie prinesie odpoveď.

V pasti (2018)

Takto má vyzerať pravý horor. Žiadne debilné lakačky, čisto iba skvelá atmosféra a temná sila, ktorú sme ani nevideli. "Bird Box" neobsahuje ani žiadne hororové scény v tme. A to je obdivuhodné, lebo taký horor som ešte nevidel. Napriek tomu je atmosféra skutočne temná a strašidelno-depresívna. Doprevádzaná fantastickou mrazivou hudbou. Príbeh je výborne vystavaný, výborne fungujúci. Páčilo sa mi, že sme sledovali súbežne minulosť a prítomnosť. Pretože ak by dej išiel v normálnej časovej postupnosti, tak by potom dej v prítomnosti nemal taký spád. Dejom v minulosti sme sa dozvedali priebežne informácie potrebné na chápanie prítomného deja. Bolo fajn, že sme zo začiatku nevedeli, čo sa vlastne v prítomnom deji odohráva a postupne tomu prichádzali na "kloub". Postavy, ktoré boli zahrané famózne skvelo fungujú. Koniec je veľmi dojímavý. V podstate tu je len jeden veľký problém: Tvorcovia si zrejme neuvedomili, že aj vtáky sú len tvory, takže aj oni musia pravidelne prijímať potravu a vodu.

Sexuální výchova - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

V siedmej epizóde sa veľa dejových liniek vyostrilo a prišlo k dosť nečakaným zvratom a situáciam (aj vzhľadom nato, že sa jedná o predposlednú epizódu). No... som zvedavý jak to celé uzavrú v nasledujúcej časti.