Želvy Ninja (2012) (seriál)

Toto je typický príklad seriálu, ktorý bol zo začiatku výborný, ale vysielal sa veľmi dlho a postupom času strácal kvalitu.

Žena v okně (2021)

Keď sa pozriem na obsadenie a celkovo na tvorivý tím, mám pocit, že to malo v pláne šplhať vysoko, azda aj za nejakou soškou (kladnou). Nenaplňuje to však svoj potenciál. Udržuje si to celkom zbytočne výrazný odstup od diváka, ktorý preto nedokáže naplno prežívať dej. Takýto psychologický film by mal na plné obrátky zarezávať do živého. Chýba tomu väčšia agresivita, mysterióznosť, temnota... skrátka niečo také, čo sršalo z traileru. Napínavé scény sú vo väčšine spravené len za pomoci lakačiek. Každopádne, do istej miery to celkom dobre funguje. Peripetia mohla prísť o niečo skôr, ale nevadí. Nenudilo. Potešilo, že protagonistka je do určitej miery šlahnutá, avšak zároveň to čo videla z jej duševným stavom nesúviselo. Záverečný zvrat je prestrelený. Povedzme si na rovinu, že tvorcovia nás nemali v podstate čím šokovať, no oni to velice chceli a moc to nedopadlo. Nedáva to potom v určitých ohľadoch zmysel. Hlavnej "hrdinke" divák ani nedokáže fandiť, skôr jej praje, aby čo najviac trpela, čo si nemyslím, že je pri takomto type filmu dobré. Tu účinkujúci herci sú z tej vyššej kategórie, takže vzhľadom na to by som ich výkony radil do takého ich štandardu.

1917 (2019)

Fúha, nemám skoro nič, čo by som mohol filmu "1917" a Samovi Mendesovi vytknúť. Takže budem iba chváliť. Fantastická kamera, ktorá krásne zachytáva postavy v popredí, ale aj pozadie a to dodáva filmu reálnosť, a vy sa pri pozeraní budete cítiť, ako keby ste pri tom všetkom boli. To by samozrejme nešlo bez úžasnej výpravy, kulís, hudby a kostýmov. A čo sa hercov týka, tak George MacKay podal svoj historický výkon a otvoril si celkom iste brány Hollywoodu. Dean-Charles Chapman má úlohu menšiu, ale zato zo začiatku dôležitejšiu a tiež hrá skvelo. Všetci "Páni Herci" sa predstavili v rolách armádnych nadriadených, a aj keď sú dokopy na plátne cca 8 minút, z každého ide veľký rešpekt a charizma. P.S.: Parazita som ešte nevidel, ale ak prekonal na Oscaroch toto, tak to musí byť riadna bomba. P.P.S.: "1917" je prvým filmom, čo som z tohto roku videl a vyzerá to tak, že bude aj jedným z najlepších.

2012 (2009)

Trochu sklamal príbeh, ale spracovanie konca sveta sa podarilo. Silnou stránkou filmu je parádny vizuál. Padajúce budovy, rozpad povrchu Zeme a umierajúci ničnetušiaci ľudia.... zimomriavky po celom tele, keď som to videl. Film je prepchatý klišé momentami a scénami, ktoré sa snažia byť humorné (ale sa nedarí). Avšak hlavné posolstvo "2012" bolo myslím dobre podané. Život nie je síce fér, ale aj tak by sme si mali ako ľudia navzájom pomáhať, lebo len tak prežijeme. P.S.: Viem si predstaviť, aké emócie to mohlo vyvolať v niektorých ľuďoch, keďže to išlo do kín 3 roky pred dvetisíc dvanástkou. :-D

6 underground: Tajné operace (2019)

Kravina preplnená akciou, takú nálepku by som dal filmu "6 Underground". No lenže ani akčné pasáže nie sú príliš úžasné. Sú síce nápadité, rýchle a streštené v dobrom slova zmysle. Ale zároveň aj chaotické, niekedy neprehľadné a veľmi prestrihané. Príbeh aj zápletka je slušná. Strašne mi prekážalo skákanie z prítomnosti do minulosti. Spolu s trápnymi pokusmi o hláškovanie to kazilo atmosféru a ani to nebolo dobre zakomponované do deja. Výsledné spracovanie teda nebolo vôbec dobré a pripomenulo mi to nedávny film o Harley Quinn, ktorý sa vo veľa ohľadoch na "6 Underground" podobal. Dal som mu aj rovnaké hodnotenie. Či to má potenciál na pokračovanie? Zrejme hej. Ale keby pokračovanie vzniklo, určite by to nedopadlo lepšie ako toto, skôr ešte horšie.