Fever

Fever

Jiří Hejna

okres Praha-západ

• 23.2.2020  14:58

Opět bez dogmatických keců, nádhera. U kostelů bych čekal, že to může sklouznout do nějakýho klišé, ale ne. Nemám kostely z více důvodů rád, uvnitř mě to deptá, na pach kadidla jsem přímo alergickej. Nicméně scénář jede mimo obvyklý popisy takže já vnímal spíš architektonickou kvalitu kostelů a nebyl otrávenej z náboženských pitomostí. Scénáře jsou v týhle sérii vůbec suverénně nad věcí. Zatím asi nejvíc interiérů. Jsou natočený stejně dobře jako ty dronový. Hudba skvělá, jiná.

• 14.2.2020  22:35

Tak za odvahu je to pátá hvězda, i když si myslím, že by to sneslo o špetku víc vkusu a humoru, klidně černočernýho. Některý další epizody jsou překvapivě slabé, ale naštěstí je i dost těch, který stojí za to. Zajímavý motivy k přemýšlení.

• 14.2.2020  07:05

V posledních letech se nám tady rozmohl takový nešvar, nadužívání dronů. Ale v tomto cyklu jsou dronový záběry tak propracovaný, že mě to vůbec neruší. Naopak díky způsobu snímání z dronu máte pocit jako by kamera sledovala nějaký model stavby a ne skutečnou budovu. Skvěle to pasuje s komentářem, kterej neustále překvapuje. Když se hned na začátku objeví Jaroměřický zámek, říkal jsem si co asi bude na konci. Obvykle si takové perly nechávají na konec. Nepředvídatelnost je obrovskou devizou celého seriálu. Znovu pět hvězd!

• 7.2.2020  11:54

Forman je Forman, bavilo by mě to i kdyby to bylo udělaný jakkoli. Paní Třeštíková se udělala na těch časosběrných dokumentech a na filmech o tragických osudech nešťastných lidí. Vždy si kladu otázku, nakolik jde ještě o filmový dokument, a nakolik už je to jen citové vydírání prostřednictvím reportážní sondy. Kameru nemá nikdy zvlášť nápaditou, ale dokument je přece taky film! U Formana jde o sestřih z archivních materiálů, což někdy dobře funguje a stačí to, ale u Heleny Třeštíkové mi to přijde málo. Jakoby slízla smetanu za někoho jinýho.

• 7.2.2020  11:47

Celej tento projekt je vystavěnej jako skutečnej dramatickej seriál. Jen místo hlavních postav se vracíme ke konkrétním památkám či architektům, pokaždé ale za jiné nálady, v jiné roční době. Autor tím chytře vyřešil nedostatek prostoru, kdy se v jedné epizodě nedá ke konkrétnímu místu odprezentovat všechno. Lehce stravitelný a přitom to diváky nutí přemýšlet o spoustě věcech.

• 31.1.2020  08:28

Tak tato epizoda je nářez. Přiková vás do gauče, donutí skoro nedejchat, vymaže na pár minut mozek a naplní ho úchvatnými obrazy a vzácně smysluplným a přitom lehce básnickým komentářem. Oba herci to mluví s mimořádným citem. T. Vilhelmovou jsem v takové poloze hlasu ještě nikdy nezaznamenal. Z toho projevu je poznat, jak si oba užívali, že mají CO číst. Další věc je kamera. Kameramani očividně dobře věděli, co je potřeba zachytit, a udělali to nápaditě. Část o klenbách v Sedleci a Kladrubech je prostě k sežrání. Fascinuje mě i dramaturgie. V první půlce se jen tak lehce motáme kolem různých Santiniho staveb, ale pak to začne najednou houstnout. Od okamžiku, kdy je divákům sděleno, že byl vlastně chromej mrzák, cítíte až takovou tíhu, která sílí až k úplné explozi v závěru - Zelená hora. P. Krejčí naklepává diváky jak řízek, hezky je osolí, láskyplně obalí v trojobalu a pak šup s nimi na rozpálenou pánev, ať se smaží.

• 31.1.2020  07:49

Tak teď už jsou to opravdu víc Rady ptáka Loskutáka, než cestopis. To hlavní zdá se být firma na výrobu trekové obuvi (sponzor pořadu?) a ne krásy Slovenska. Totální zklamání.

• 31.1.2020  07:42
    Černobyl - 1:23:45 (E01) (epizoda) (2019)

Zatím jsem viděl jen první díl. Nechtělo se mi na to koukat, když toho bylo všude plno. Měl jsem velký očekávání, protože mi seriál doporučovalo hned několik lidí - různých soc. skupin. Jedním slovem mě to nadchlo. Reálie, kamera, střih i ta příšerná hudba, všechno směřuje k jednomu: chytit diváka pod krkem a pomalu přidušovat. Jsem zvědavej na další díly. Nevěřil jsem, že to bude tak dobrý.

• 24.1.2020  08:23

Viděl jsem poslední dobou několik kvalitních dokumentů zahraniční výroby. Některý byly opravdu skvělý. Na těch nejlepších je od prvního pohledu znát, jak drahá musela jejich výroba být. Natočit v českých poměrech nějakej film tak, aby se k těm nejlepším v Evropě alespoň přiblížil, je velkej kumšt. Proto dávám opět plný počet hvězd. Protože pro mě osobně je dobrý dokument či film obecně ten, u kterýho nemyslím na nic jinýho. A po skončení ve mně ještě nějakou dobu zůstává silný dojem. V tomto díle mě dostal způsob jakým je natočený Broumov. Je tam jeden dlouhej pomalej přelet přes město a klášter a je doprovozen takovu hudbou, že mi z toho přeběhl mráz po zádech.

• 21.1.2020  18:03
    Génius - Einstein (série) (2017)

Tak nevtíravou kameramanskou práci a střih jsem u seriálu dlouho neviděl. Skvělé výkony a dialogy. Točit o někom takto "kamenném" chce odvahu. Jen mě občas rušily exteriéry natáčené v Praze, ale vydávané za jiná města. Vzhledem k tomu, že A.E. v Praze nějaký čas žil a pak ji opakovaně navštěvoval, mě třeba scény před Klementinem, vydávané za Vídeň, mátly, ale to není chyba tvůrců.

• 18.1.2020  16:20

Skvělé téma, příšerné zpracování. Vyšeptaná bývalá tvář TV NOVA provází místy, o kterých zjevně nic neví, bez naučeného textu se neobejde a nocuje v karavanu (který není karavanem) na místech, na kterých by obyčejného smrtelníka ihned vyhmátli policajti a mastně pokutovali. Vadí mi, že to slibuje pořad o jezdění karavanem po Slovensku a místo toho je to jen další tv bedekr.

• 17.1.2020  17:48

Je to zkrátka jiný, ale dost dobrý! Drony sice využitý v hojné míře, ale smysluplně. Každej záběr něco odhaluje, jde s komentářem ruku v ruce. Kdo čeká odborný historický exkurs, bude zklamán. Kdo čeká kvalitní podívanou, zábavu a emoce, ten si přijde na svý. Filmařsky je to bez debat zase skoro dokonalý.

• 10.1.2020  07:53

Sleduju tento tvůrčí tým už pár roků velmi bedlivě a vřele bych mu doporučoval, aby už pracoval výlučně jen na svých autorských projektech a na svých scénářích. Nikdo u nás nepíše scénáře k dokumentárnímu filmu takovým způsobem, jako P. Krejčí. Krajinou domova je v tomto ohledu úplně převratné a z prvního dílu Barokního srdce Evropy jsem opatrně nadšen a nechápu, jak si to ten člověk dokáže takto prosadit. Porušuje to všechny vžitý pravidla, v celým dílu snad nezazní jeden jedinej letopočet. V seriálu o historické epoše!! Je to geniálně napsaný, přesně sestříhaný a doprovozený hudbou, kterou by si taky jinej autor jen tak nedovolil použít. Rád se dívám na něco co má svůj názor i poetiku. První díl byl mišmaš všeho dohromady tak i proto to je tak pestrý. Uvidíme jak si autor poradil s dalšíma epizodama, který jsou už jasně tematicky vymezený. Držím palce!

• 7.12.2019  11:20
    Pivní putování (TV seriál) (2019)

Souhlasím s tím, že polovina dílů by byla lepší. Zdá se, že autor scénáře nedokázal ve svém díle škrtat, aby zůstalo to nejzajímavější nebo že dramaturgie ČT zaspala. Souhlasím také s tím, že ráčkující moderátor (a zdá se, že to není jediná jeho vada řeči) není pro diváky úplně komfortní, ale to se dá odpustit, neboť je zároveň autorem scénářů. Přesto je bohužel největší slabinou jinak velmi nápaditě pojatého dílka. Animované skeče jsou skvělé, český dokument na něco podobného dlouho čekal, v zahradničí už je kombinace reálného dokumentu s animacemi běžná. Oceňuji také vizuální podobu a hudební složku. Jako celek se mi seriál moc líbí, s uvedenými výhradami. Pan Zdeněk Susa je přes všechnu snahu poměrně nudným vypravěčem a živelný Ruppert to nezachrání, ale alespoň je to milé, vlídné, neukřičené. Přesto dávám plný počet, za tu neprošlapanou cestu.

• 26.11.2019  08:53

Pořád je to na naše poměry silný nadprůměr, ale občas už scénáristům dochází dech a spektakulární kamera to zachraňuje s odřenýma ušima. Dramaturgicky z toho šlo získat víc, ale buďme rádi, že někdo ještě vůbec dělá poctivé filmařské řemeslo.

• 13.11.2019  08:06

Některé vtipy pana autora jsou takové bez vtipu, ale animace to celkem zachraňují. Pořád jde o vysoce nadstandardní seriál, který si drží svoji úroveň.

• 3.11.2019  11:02

Jo, tak od tohoto dílu to má celkem koule. Ruppert je vtipnej a ty animace taky. Kdyby to nebylo ryze český téma tak by se to dalo vyvážet.

• 30.10.2019  10:57

Lehce natočené, lehce vyprávěné. Moc dobře se na to dívá, je to od znělky až k závěrečným titulkům laskavé, úsměvné. Znovu vyzdvihuji animované skeče, skvělý nápad!

• 27.9.2019  11:33

Dávám plný počet, i když ráčkující starý pán jako průvodce není šálek mého čaje. Ale ocenění si tento seriál zaslouží za originální využití animací a za to, že nenutí účinkující vystupovat stylizovaně.

• 8.8.2019  21:16

Filmová záležitost, od obrazu, přes komentář, zvuk a hudbu. Má to i spoustu skrytých apelů, ze kterých běhá mráz po zádech.

• 1.12.2017  08:03

Po všech křečovitých poloamatérských pokusech natočit dokumenty o naší krajině, kde pobíhá Vladyka v ušmudlaných kraťasech, Cílek ušmudlanej celej, jakejsi santusák s píšťalkou nebo Táborský, na kterýho se nedívá dobře, se najednou objevilo tohle. I když je druhá řada výrazně lepší, tak ta první je důležitá právě proto, že byla první. Dronové záběry a časosběrné sekvence nejsou užívány samoúčelně, celý projekt je režijně pevně vedený tak, aby v diváky nejen informoval, ale hlavně bavil. Je to podívaná, která umí vzít za srdce.

• 12.11.2017  08:24

Královské zakončení. Nové pohledy na Šumavu jako ostatně ve všech dílech na všechny zachycené krajiny. Pro mě je tento seriál vrcholem české dokumentární tvorby.

• 4.11.2017  11:57

Nejkvalitnější dronové záběry, jaké jsou u nás k vidění. Režiséři je už dnes využívají hojně, ale málo kdo s nimi potom umí naložit ve střižně. V Krajině domova představují dronové záběry určitě víc než půlku celkové stopáže pořadu, ale nenudí, jsou sestříhané tak, že to dává smysl. Nejde jen o pozlátko jako v jiných případech. Největším překvapením a zároveň přínosem je však pro mne komentář. Mám občas výhrady k tomu, jak je J. Maxiánem namluvený, ovšem text je to na naše poměry luxusní. Maxián vynahrazuje své nedostatky vypravěče hudbou, která je bez debaty světová. Pro mě má Krajina domova větší kouzlo než Planet Earth. Ta mě zatím ještě nedojmula, je to vlastně taková kameramanská exhibice, pořád jako divák vnímám ten štáb za kamerou. U Krajiny ne, tam je to čistá, profesionální práce, která nepotřebuje samu sebe vystavovat na obdiv, prostě jen slouží tématu. Autor navíc vládne dovedností úplést i z hovna zlatý prut, takže se vlastně dívám na místa která velmi dobře znám, ale jako bych je viděl poprvé. Mistrovská práce.

• 26.10.2017  23:44

Organicky sestavené ze záběrů na plochu. Navíc se autoři čím dál intenzivněji nevyhýbají kritickému pohledu. Má to vlastní názor. Hudba je o dost lepší než v první řadě, vůbec celkově zvuk doznal změn k lepšímu. Ale i obraz a samotný komentář. Autoři vychytali nedostatky a poučili se z chyb první řady. I ta ale byla na české poměry skvělá. Znovu musím vypíchnout práci s emocemi, plus šestá hvězda je za to pravdivé vlastenectví.

• 13.10.2017  13:33

Pořád trnu aby to něčím nezkazili, protože tomuhle projektu fandím a byla by velká škoda nevyužít příležitosti konečně natočit o naší zemi něco opravdu výrazného, silného. Myslím že nejen já jsem na podobný seriál čekal strašně dlouho. Tento díl mě přesvědčil, že už nemusím trnout. Na naše poměry nevídaná práce, po všech stránkách.

• 13.10.2017  13:00

Tak rozhodně to není odpad! Částečně celkem tuctová fantasy, ale s několika zajímavými zvraty. Naštěstí se nekoná napravení záporáků, jsou záporáky až do konce. Charaktery postav sice jsou ploché, ale při nejmenším herci záporných postav jim dodali potřebnou jiskru. Emma Thompson opět dokazuje, jaký má potenciál komediální herečky, i když pro to v tomto filmu nemá dostatek prostoru. Zábavná podívaná, která není úplně stupidní.

• 11.10.2017  08:04

Totální přetvářka. Sitcom je o nadsázce, nadhledu, ale do těch se autorka scénáře příliš okatě stylizuje, nutí. Nemůžu se zbavit dojmu, že jde o dílo choré mysli, která se snaží ze všech sil předstírat, že chorá není, jen ztřeštěná. Ale ztřeštěná byla třeba Čtvrtá hvězda nebo Trpaslík, Trapný padesátky jsou prostě falešný. V každé replice je cítit urputná, křečovitá snaha vlísat se divákům, aby si hlavní postavy zamilovali - ale ono to nejde, protože i ty postavy jsou prostě nereálné. Nereálně spolu komunikují, žijí v nereálném prostředí, řeší nereálné problémy. Je to jak kdyby to napsala ve slohu celkem šikovná žačka sedmé třídy základní školy... Za mě jeden z nejhorších produktů veřejnoprávní televize. Může to být trapný jak chce, ale v okamžiku, kdy se při sledování cítí trapně divák, je to průser...

• 6.10.2017  09:37

Prvních pět dílů druhé série předčilo všechna má očekávání, která přitom vzhledem ke kvalitám série první nebyla malá. Nové díly jdou mnohem dál než k popisu krajiny. Je to už opravdový život v přírodě, ale přitom podaný způsobem, který dokáže přenést emoce. To se žádnému dokumentárnímu pořadu o naší zemi ještě nepodařilo. Učebnicová záležitost.

• 1.10.2017  16:52
    Krajinou domova (TV seriál) (2014)

Jednoznačně nejlepší dokumentární seriál české provenience všech dob. Profesionální kamera která předkládá jeden krásný obraz za druhým, světová hudba, lokality. Scénář vrchovatě využívá jak informačního potenciálu zabíraných míst tak i prostoru pro občas patetické filosofování nad naší vlastí. Překvapivě mě to neštve, protože od začátku do konce každé epizody člověk cítí, že to asi není přetvářka. Tudíž to nelze nazvat kýčem. Přijde mi, že je to celé dokonale promyšlené, slovo za slovem, záběr za záběrem, ne však vykalkulované protože nad tím vůbec nestíhám přemýšlet, jelikož to má takovou sugestivní sílu. V podobných světových dokumentech jsou emoce většinou vyvolávány přes zvířata. Mládě uhyne hlady nebo jej skolí dravec, slůně rozsápou lvi a matka pak celou noc bdí nad jeho tělem atd. V Krajinou domova k tomu stačí pár záběrů v dobrém světle a několik přesně volených slov vyřčených do skutečné hudby, nejen do nějaké podkresové náladovky. Na naše poměry prakticky zázrak.