Jean od Floretty (1986)

Provoněná levandulí a tymiánem, porostlá žlutým janovcem či révou, stáda koz, odlehlé kamenné venkovské domky či vesničky a někdy nesnesitelné sucho...prostě Provence - kulisa dramatu, který se rozehrává v tomto prvním dílu a vyvrcholí v Manon od pramene. Krásná kulisa pro skvělé herecké výkony, jen to spalující vedro a sucho by mohlo být milosrdnější....a nezaprší, a nezaprší...

Jeden musí z kola ven (2011)

Precizně vystavěný děj, precizně vykreslená dobová atmosféra, precizní herecké výkony v čele s excelujícím Gary Oldmanem. Precizní film, který musím vidět znovu!

Kočičí hra (1982) (divadelní záznam)

Ani si nedokážu představit, jaké muselo být vidět toto představení "live" přímo v divadle. Nám zbyl alespoň tento ne úplně dokonalý záznam, ale i tak díky za něj. Škoda, že neexistuje stroj času, který by nás přenesl do hlediště Národního divadla konce sedmdesátých let, škoda že tu není i šestá hvězdička pro absolutně strhující herecký výkon Dany Medřické!

Ledová bouře (1997)

Naprosto nečekaný filmový zážitek, film který se do mě zabodl jako ostrý rampouch. Nenápadné a zbytečně podceňované drama Ang Leeho, zachycující spletité a problematické vztahy jedné rodiny v Americe sedmdesátých let. Film, jehož kvalita stojí krom mrazivě pochmurné atmosféry především na mrazivě skvělých hereckých výkonech hned celé plejády hvězd. Dobrá volba pro horké letní dny !

Le Havre (2011)

Jéééé, tak to byl po dlouhé době neuvěřitelně pozitivní film. Posmutnělá sociální pohádka pro dospělé s patřičnou dávkou nadsázky a jemného humoru, krásnou hudbou a s pouze jednou jedinou negativní postavou. Jeane-Pierre Léaude, nikdo tě v Le Havru nemá rád!

Manon od pramene (1986)

Závěr jako z antického dramatu aneb druhá polovina z další z povedených adaptací literárního díla Marcela Pagnola, kde hlavní roli hraje krásně barevná a voňavá Provance.....i když Tatínkovu slávu či Maminčin zámek to nepřekoná. Yves Montand a Daniel Auteuil nezapomenutelní.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Nevím proč jsem tak dlouho nechával krabičku s tímto filmem pod televizí bez povšimnutí...možná, že jsem nikdy příliš nemiloval filmy s Budem Spencerem a Terrencem Hillem? V tomto filmu však jiná a věkově nesourodá dvojice Terence Hilla s Henry Fondou zafungovala. Příběh o střídání stráží slavných pistolníků divokého západu, podbarvený skvělou hudbou Ennia Morriconeho, pod režijní taktovkou Sergia Leoneho a výsledek: příjemný western s nádechem parodie. Příjemně strávených 117 minut a úvodní scéna v holičství prostě nezapomenutelná.

Město bohů (2002)

Ani na vteřinu jsem nemohl odpoutat oči od obrazovky. Ani na vteřinu jsem nemohl zavřít pusu v úžasu, děsu i obdivu. Doslova přikován k sedadlu jsem od začátku až do konce zažíval to, co se pro ty méně šťastné, obyvatele brazilských favel, stává každodenní podívanou, podívanou, která narozdíl od filmu, nemá na ovladači to kouzelné a únikové tlačítko stop. Asi tu cestu do Ria ještě o nějaký rok odložím.

Muž bez minulosti (2002)

Na Kaurismakiho poměry nezvykle optimistický film. Film s hlubokým sociálním podtextem postavený na minimalistických (nikoliv minimálních) hereckých výkonech o lidech, kteří se ocitli na okraji společnosti. Na tradičně depresivní finské poměry témeř "bláznivá komedie". Herecký výkon Kati Outinen mě opět nezklamal.

Obchod na korze (1965)

Dlouho jsem po koupi DVD s tímto skvostem československé kinematografie odkládal jeho shlédnutí…..teď, když jsem ho již konečně viděl, vím proč i proč se na něj zase chvíli nebudu moci podívat. Nesmírně silné „válečné“ drama uvařené v městečku Sabinov na východě Slovenska, skvělá kamera, strhující herecké výkony (nejen dvou hlavních aktérů) a jedna velká a tíživá cesta do hlubin lidské duše, duše jednoduché, která však nepostrádá lidskost a svědomí. I dvacet let od konce války musel film nepochybně, zejména na Slovensku, zatnout do živého a vytvořil si tak řadu nepřátel až z nejvyšších kruhů.Tísnivé, strhující, dechberoucí….