• Mysteriózní

Černá labuť (2010)

Pôvodne som myslel, že dám za tri. Zrejme aj vinou toho, že baletné prostredie nie je moja šálka kávy. Ale v poslednej polhodine ma prerod introvertnej krásky Portmanovej na obsesívneho šialenca pohltil. Na päť to nie je, napriek tomu Aronofsky skvele zachytil psychológiu hlavnej postavy, ktorú stvárnila Natalie brilantne.

Nine Dead (2010)

Po slabučkom a nechcene smiešnom úvode sa rozohrala hra v štýle Saw, ktorá síce neprišla s ničím invenčným, ale nútila ma dopozerať to do konca. Samotná pointa neprekvapila, ale ani nesklamala. Bohužiaľ, vo filme Nine Dead sa zišla nesympatická skupina hercov a bolo mi úplne jedno, ktorý kedy zomrie a ak by išli všetci naraz, nič by sa nestalo.

Pohřben zaživa (2010)

Nie je to plných 5 hviezdičiek, ale musím mierne nadhodnotiť. Toto je krásny príklad porekadla „Za málo peňazí, veľa muziky“. Hlavná postava sa v podstate nehýbe, na obraze vidíme len jej tvár a drevené dosky, ale to napätie, ktoré z toho dokázal Cortés vydolovať, je úžasné. Reynolds hrá ako o život, divák si jeho postavu dokáže obľúbiť hoci o nej nič nevie a drukuje mu. Posledná polhodinka už poriadne brnká na nervy. Skvelý film, ktorý je z hľadiska minimalizácie postáv a priestoru už neprekonateľný.

Prokletý ostrov (2010)

Scorsese je pán režisér a v spojení s Di Capriom nikdy nesklame. Shutter Island je napínavý od prvej po poslednú scénu. Mix mysterióznej krimidrámy s hororovými prvkami je presne to, čo zbožňujem. Záver patrí vo svete filmu medzi to absolútne najlepšie.

Rubber (2010)

Nikdy som nič podobné nevidel. Hoci to budí dojem, že pôjde o lacné béčko, opak je pravdou. Napriek tomu, že je hlavnou postavou pneumatika, dej ani chvíľu nenudí. Viacero nápadov je dokonalých a originálnych, ďalšie zas odkazujú na iné filmy. Parádny experimentálny metafilm, za ktorým môžu byť mnohé myšlienky, ktoré som ani neuchopil, ich výklady môžu byť rôzne, no dielko funguje na výbornú aj ako "obyčajná" hororová komédia.

Silné reči (2010) (pořad)

Formát je to výborný, bohužiaľ, je to veľmi nevyvážené. Ťažko sa to hodnotí ako celok, keď je jedno vystúpenie bezchybné a ďalšie vyložene trápne. Preto musím dať len 3, aj keď v prípade správne namixovaných standupistov sú aj 5-hviezdičkové časti.

Vrah ve mně (2010)

Kontroverzné? Ani náhodou. Násilné? Možno, ale to, že tam Affleck párkrát zmlátil niektorú z dvoch žien, sa ma nijak nedotklo, lebo to bolo natočené úplne sucho, bez emócie. Príbeh takisto slabý, tuctový. Vôbec by som to nenazval kriminálkou a ak mal byť záver tromfom, tak nebol. Slabý a rýchlo zabudnuteľný film.

Lidská stonožka (2009)

Jednotku považujem za veľmi podareného zástupcu filmovej nechutnosti. Námet je, samozrejme, totálne uletený a nereálny, ale do filmu originálny, navyše je to z formálneho hľadiska štandardný exploitation horor so sympatickými mladými ľuďmi a záporákom. Od dvojky sa to však vydalo na cestu autoparodizácie a s tým som sa nedokázal stotožniť.

Pád do tmy 2 (2009)

Príliš veľa svetla, prekvapenie z príchodu humanoidov tu už nie je prítomné. Zato sa ide viac na akciu, ktorá nahrádza napätie. Nie je to zlé, v porovnaní s pokračovaním Hills have eyes dôstojné, ale trpí to klasickým problémom sequelov, ktoré už logicky nemajú čím prekvapiť.