• Mysteriózní

Milionář z chatrče (2008)

Film je to dobrý, pekne natočený, čo je u Boylea samozrejmosť. Zároveň je to však na môj vkus trochu patetické a presladené. Vyššie ísť nemôžem.

Panelák (2008) (seriál)

Čert to ber, že to bolo o ničom. Chvíľu som to pozeral, potom rok nie a mal som pocit, že mi za ten čas nič neušlo. Určite to však bolo lepšie ako Búrlivé víno a iné nekonečné seriály, dalo sa na tom aj zabaviť.

Profesionálové (2008) (seriál)

Jeden z troch vtipných slovenských seriálov. Sympatické herecké obsadenie, v ktorom vyčnieva skvelý Janko Kroner. Hlášky z tohto diela zľudoveli, čo je znak určitej kultovosti. Objektívne možno za 3-4, ale keďže je to v porovnaní s inými slovenskými seriálmi hotový zázrak, dávam plný počet.

Ruiny (2008)

Kniha bola lepšia, ale aj film potešil. Tínedžerský horor, ktorý sa začína tradičným popíjaním na pláži, sa mení na niečo úplne iné. Škoda len, že boli oproti knihe mnohé chuťovky vypustené.

Sedem (2008) (pořad)

Kedysi to celkom ušlo, no tzv. glosátori zostarli, neobmieňajú sa a často recyklujú svoje staré vtipy. Navyše je to silená politická agitačka, ale aspoň za Lasicu stále dve hviezdy, vie pobaviť aj dnes.

Soudný den (2008)

Od úvodu je jasné, že to nebude dvakrát originálny film, ale začiatok je napriek tomu celkom sľubný. Rýchlo však príde výhybka a zostáva nudné akčné béčko... Záver to opäť trochu zachraňuje, no celá tá myšlienka, dnes natoľko aktuálna, sa dala podať stokrát lepšie.

Vražedná hra (2008)

Amatérska zlatanina, nič viac, nič menej. A hoci je tu stále nádej, že to zachráni pointa, nestane sa. Tento film totiž disponuje scenárom na úrovni scénky zo stužkovej.

Vražedná stěna (2008)

Mimoriadne sugestívna záležitosť, ktorá nemá v segmente hraných horolezeckých filmov konkurenciu (nerátam Pád do ticha, ktorý je vlastne hraným dokumentom). Prestrihy mimo steny boli možno občas trochu otravné, na druhej strane zdôrazňovali presah do politickej roviny. Zábery zo steny sú natoľko uchvacujúce, že tomu dávam s čistým svedomím 5* a konštatujem, že Kormakurov Everest je preceňovaný blockbuster z vychádzkovej trasy.

Život zvířat (2008)

Videl som už aj horšie filmy, ale žiadna sláva teda. Brutálne? Nedostatočne, inteligentné? Ani náhodou, porovnávať to s premysleným Saw je hlúposť. Tvorcovia síce majú nejaké formálne poznatky o budovaní atmosféry a o žánri horor, ale nevedia ich dostatočne aplikovať a vytvoriť fungujúci celok. Navyše je tu katastrofálna vizuálna stránka, slabí herci a dej, ktorý v podstate dejom nie je. S prižmúrenými očami za jednu hviezdu, beriem ako poľahčujúcu okolnosť výšku budgetu a má to solídnu hudbu.

Americký zločin (2007)

Nesporne verné zrekonštruovanie známeho prípadu, ktorému by však neublížilo explicitnejšie zobrazenie násilia. Práca so psychikou postáv aj herecké výkony výborné, no v tomto prípade by zatlačenie na pílu neuškodilo, keďže o samoúčelnosti násilia by nemohlo byť reči. Aj keď treba uznať, že aj tu bolo niekoľko silných scén, ktoré zabrnkali na nervy.