• Mysteriózní

Helena v krabici (1993)

Originálny a zároveň jednoduchý námet je jednoznačne najväčšou devízou tohto filmu. Zároveň ona originálnosť slúži ako nástroj, ktorý láka na v podstate banálny film o krásnej žene a bláznovi, ktorý je ňou posadnutý. Vývoj vzťahu predvídateľný, záver však dovtedy videné obracia naruby, čo vždy poteší, hoci to bol veľmi lacný twist.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Je neuveriteľné, koľko brutálnych nápadov dokázal predviesť Jackson v jedinom filme. Sú filmy, pri ktorých sa spomína na jednu či dve pamätné scény, tu je to najmä v poslednej polhodine jedna taká scéna za druhou. Navyše je to dosť kvalitne natočené, oproti Bad Taste už nejde o amatérsky kúsok, ale poctivú trikovo dobre zvládnutú gore jazdu okorenenú humorom.

Pan účetní se nevzdává (1990)

V podstate veľmi podobné ako odchod do dôchodku. Výborný rozjazd a postupný prechod k jemne sentimentálnej tragikomédii. Potom už kadencia vtipov klesá a ich úroveň tiež. Napriek tomu je tu (najmä v prvej polovici) pár veľmi silných momentov, čiže tak za 3,5 hviezdičky.

Pan účetní jde do důchodu (1988)

Prvý diel, pri ktorom idem pod 4 hviezdičky. Prvá polovica je veľmi solídna, predstavenie vnučky je výborné, ale len čo sa z Fantozziho stáva utrápený hypochonder ležiaci doma, upadá to do sentimentálnej roviny. Vtipy už nemajú dovtedajšiu úroveň, z absurdnej komédie sa stáva tak trochu tragikomédia a človek pocíti vari aj súcit s postavou Fantozziho. Neviem, či to bol zámer, ale na sentiment som pri týchto filmoch nebol zvyknutý.

Modrý samet (1986)

Ďalší z Lynchových "normálnych" filmov, ktorým sa nás nesnaží zmiasť, napriek tomu má prepracovaný scenár, lynchovsky dokonalú réžiu, herecké výkony a, samozrejme, osvedčenú Badalamentiho hudbu. Až sa nechce veriť, že svojho času natočil Lynch takýto poetický príbeh s dôrazom na romantickú líniu a jasne vymedzenú os dobro-zlo.

Kanec (1984)

Buranský hixploitation reznutý animálnym hororom. Samozrejme, vizuálne to už dnes pôsobí smiešne, ale nad to sa dá povzniesť. Horšie je, že sú postavy príšerné ploché a ani jeden zo spomenutých hororových subžánrov poriadne nefunguje. Buranská i diviačia rovina strašne zaostávajú za potenciálom. V austrálskej divočine pritom vznikli v neskorších rokoch podarené zvieracie i hixploitation kúsky.

1984 (1984)

V podstate absolútna kópia knihy, čo nie je zlé. V tomto prípade však mohla byť prospešná dlhšia stopáž, keďže necelé dve hodiny sú na adaptáciu 1984 trochu málo. Chýbali mi niektoré zaujímavé dialógy najmä v poslednej časti, kde kniha pekne gradovala. Film sa mi tu zdal možno až príliš osekaný.

Maléry pana účetního 2 (1983)

Trochu pokles kvality oproti prvým Malérom. Humor je tvrdší (rozumej urážlivejší), ale taká podniková olympiáda je nezabudnuteľná. Subjektívne tomu ešte dávam 5 hviezdičiek, aj keď ani zďaleka takých neotrasiteľných ako v prípade predchádzajúceho dielu.

Ogroff (1983)

Na pomery ultralacného amatérskeho kúsku to má veľmi solídne gore, no inak je to príšerná absurdnosť. Žiadne dialógy, obskúrny hudobný sprievod a ako bonbónik pol hodiny pred koncom nezmyselný zvrat, ktorý je tam snáď len preto, aby režisér demonštroval, že pozná viaceré hororové subžánre. Odporučiť to možno len ľuďom vyhľadávajúcim filmové kuriozity.

Upír z Feratu (1981)

Výborný nápad, ale podaný pomerne nudne. Beriem však na vedomie skutočnosť, že filmu ublížila cenzúra, ktorá z neho všetko hororové vyškrtla.