Poslední království - Série 5 (2022) (série)

V porovnaní s predošlými mi príde finálna séria najslabšia. Odhliadnuc od historických nezmyslov mi akosi chýbali prekvapivé a nepredvídateľné dejové zvraty. Tak ako mnohí iní sa aj mne núka porovnanie s Vikingami, v ktorom sa však stále jednoznačne prikláňam k The Last Kingdom.

Potopa (1974)

Výborne spracované Sienkiewiczove dielo, parádna výprava, rekvizity aj kostýmy. Na dnešnú dobu sú niektoré herecké výkony síce trošku afektovane prehnané, no ako celku to filmu neškodí.

Před deštěm (1994)

Prišlo mi to celé akési bez ladu a skladu, akoby nerozvinuté a nevysvetlené motívy konania postáv. Druhá poviedka mohla byť vypustená a miesto toho viac rozvinutý príbeh zvyšných dvoch. Očakával som teda podstatne viac. Dve hviezdy za hudbu a nádherné zábery z Macedónie.

Ranhojič (2013)

Moje očakávania boli vysoké a o to väčšie je moje sklamanie. Pozor SPOILERY! Od momentu kedy sa hlavný hrdina rozhodne vydať do Perzie som iba žasol nad toľkou naivitou a gýčovitosťou. Negramotný anglický mladík sa vydá navštíviť veľkého učenca, cestou sa akýmsi zázrakom naučí hebrejsky a arabsky, sám si vykoná obriezku a vmiesi sa medzi Židov, ktorí ho hneď prijmu medzi seba, pretože sa asi akýmsi ďalším zázrakom naučí ich zvykom. Samozrejme prežije piesočnú búrku a náhodou dojde sám cez púšť presne tam kam smeroval. Ibn Síná si ho náhodou obľúbi a dokonca to vyznieva tak, že veľký filizof a učenec sa bude učiť od anglického mladíka. S absurdnosťami, ktorými je film pretkaný skrz na skrz by som mohol pokračovať ďalej. Kladne aspoň hodnotím výpravu, váhal som nad jednou a dvomi hviezdami, nakoniec z milosrdnosti udeľujem dve.

S láskou Vincent (2017)

Samotný dej ma až tak nenadchol, zato ten skvelý nápad urobiť film ako olejomaľbu je úžasný. Vizuálnu stránku filmu som si doslova užíval a sledoval každý detail.

Smutné jazyky (2018)

Nepochybne zaujímavý dokument, no prijal by som keby to bolo urobené regionálne ucelene. Povedzme keby autori najskôr predstavili postupne každý jeden región s históriou tamojších Nemcov a potom možno jednotlivé osudy obyvateľov z rôznych regiónov na "striedačku".

Soumrak templářů (2017) (seriál)

Dal som tomu šancu a videl všetky diely no seriál ma veľmi sklamal. Napriek obrovskému potenciálu z toho vyšla neskutočne naivná zlátanina. Miestami síce niečo zaujalo, no väčšinou iritovalo nezmyselnými rozhodnutiami postáv, divnými vyvrcholeniami, prílišnou uhladenosťou, často až absurdnými scénami. Nečakal som od seriálu, že bude historicky presný, ani striktne realistický, ale čo je veľa to je veľa. Autori to miestami značne prestrelili a na mňa seriál pôsobí rozpačito až béčkovo.

Soumrak templářů - Série 2 (2019) (série)

Tak som nakoniec predsa dal šancu aj druhej sérii, ktorú hodnotím o jednu hviedičku lepšie ako prvú, no stále sa nedokážem zbaviť dojmu béčkovosti. Nebudem sa na seriál dívať z pohľadu historickej presnosti, pretože tam by som musel ísť s hodnotením predsa len nižšie. Zvláštne motívy a chovanie postáv, málo presvedčivé herecké výkony, či predvídateľnosť deja, to všetko seriálu uberá kredit. Naproti tomu kladne hodnotím výpravu a kostýmy. Stále však seriál pre mňa ostáva priemerom.

Střelný prach (2017) (seriál)

Vykreslenie a atmosféru dobového Anglicka zo začiatku 17teho storočia hodnotím pozitívne, aj keď miestami je to príliš uhladené. Námet bol perfektný, avšak žiaľ seriál ma miestami nudil. Konanie postáv mi prišlo niekedy nelogické. Myslím, že na to aký mala miniséria potenciál to bolo priemerné.

The War That Made America (2006) (seriál)

Dokument mapujúci hlavné udalosti tzv. Francúzsko-indiánskej vojny (fáza Sedemročnej vojny na americkom kontinente), ktorá mala za následok koniec francúzskej koloniálnej ríše v severnej Amerike, nové svetové mocenské usporiadanie a nemalý význam pre neskorší boj amerických kolónii o nezávislosť. Veľmi dobre spracovaný dokument, v ktorom sú zrozumiteľne zrekonštruované niektoré dôležité vojnové strety a ich dôsledky pre neskorší vývoj udalostí . Štvordielna séria, herecky dobre zvládnutými hranými pasážami, divákovi približuje dobovú atmosféru.