Girls Can't Surf (2020)

Mám rád okrajové športy, kam profi surfing zrejme ešte patrí, a tento dokument zobrazuje príbeh tých najlepších surferiek 80-tych a 90-tych rokov. Vidíme ohromnú kompiláciu dobových záznamov so skvelými atletickými výkonmi, ktorá je prepletená súčasnými svedectvami pamätníčok. Došlo aj na komentovanie klasického športovo-politického problému - rovnosti odmien pre mužské a ženské kategórie, ale do toho nechcem zasahovať. Takže za mňa super, čas mi pri sledovaní ubehol rýchlo.

Průvodce Černobylem: Průzkum po apokalypse (2020)

Vizuálne veľmi atraktívny dokument od brazílsko-kórejskej režisérky Iara Lee, vidíme dobové zábery kombinované s modernými záznamami z drona, a tie sú úplne parádne. Negatívne môžu pôsobiť vyhlásenia mladých stalkerov, ktoré zanechajú hlavne dojem falošného hrdinstva a naivity. Zanedlho snáď sám navštívim, ako turista, toto neslávne miesto, ale zatiaľ to vyzerá tak, že filmári svoje dokumenty odtiaľ nemôžu nijako pokaziť.

Tracking Down the Origin of the Wuhan Coronavirus (2020)

Ide o prvý dokument týkajúci sa vírusu COVID-19. Je spracovaný veľmi pekne, sú vymenované kľúčové momenty od epidémie SARS, cez výskumy prenosu netopierých koronavírusov na človeka až po súčasné udalosti po prepuknutí pandémie, pričom sa fakty dokladujú odkazmi na významné vedecké publikácie. Na druhej strane, autori klasifikovaním prípadu ako "CCP vírus" došli k riešeniu až príliš rýchlo na mňa. História snáď raz ukáže, ako to vlastne bolo.

By Any Means (2017)

Tento film a jeho nízkopočetné hodnotenie sa spomína v nedávnej knihe "Dark Web: Sex, Drogy a Bitcoiny" od Dominika Stroukala (2020). Údajne sa ním nechal inšpirovať jeden polský kriminálnik k únosu modelky, ktorú chcel následne predať na čiernom trhu s bielym masom. Každopádne film nie je zlý, naopak, vizuálne je veľmi príjemný a rýchlo ubehne. Dá sa k nemu dostať na VOD platforme Vimeo.

Atroz (2015)

Zobrazovaná krutosť tohto filmu je dotiahnutá až do krajnosti, boli chvíle, keď som sa nemohol dívať a to znižuje celkové hodnotenie. Na druhej strane sú momenty násilia umelecky spracované: poloha kamery pri úderoch na tvár diváka stavia do role samotného agresora alebo potlačené výkriky obete mu zabránia odvrátit zrak okamžite. Netreba zabúdať na maskérov, tiež odviedli dobrú prácu.

Ruský datel (2015)

Tento polo-experiment, polo-dokument je prakticky sólovým predstavením jedného excentrického mladíka a jeho konšpiračných teórií. Vzhľadom k tomu, že sa Fedor sám štylizuje do role umelca, tak faktografická časť je potlačená tou expresívnou: v rozhovoroch nie sú jeho otázky vedené logikou (myslím, že experti boli z neho tiež dosť nervózni), ale zas vidíme celkom zajímavé snové sekvencie podfarbené náladovou hudbou a hlavne vizuálne silné zábery z dronu. Každopádne divák sa toho moc nedozvie.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Voda a benzín, tak nevyhnutné tam, kde vládne len slnko a prach. Úžasný obraz post-apokalypsy tesne pred ultimátnym koncom, zánikom sveta, kde prežili len fanatici, hrdinovia a pár buchiet. Za mňa ide o skvelý akčný film, odohrávajúci sa na vozidlách, s výbornou choregrafiiou boja, vyladenou hudbou a výtvarne jedinečným zobrazením cyber-punku.

Ettor nollor (2014) (TV film)

Zaujímavá moderná kriminálka, v ktorej sa ekonomická časť zločinov odohráva v kyberpriestore. Moc sympatických postáv tu nenájdete, vyšetrovatelia sú tvrdí a veľa priestoru tu dostávajú nízkoúrovňoví, primitívni mafiáni, zakladajúci si predovšetkým na násilí. Švédština znie veľmi príjemne, naviac výtvarná stránka a zvuková stopa spríjemnia divákovi sledovanie i v prípade, že sa začne strácat v príbehu. Úplne najlepšia je artovo spracovaná úvodná zvučka, ktorá pôsobí ako nejaký politicko-sociologický manifest. Režisérom je Johan Renck, ktorý sa realizoval v seriáloch ako Chernobyl a Breaking Bad, a to bol vlastne hlavný dôvod, prečo som si tento film pustil. A ako sa k nemu dá dostať? Mne sa to podarilo cez medzinárodnú streamovaciu platformu MHz Choice.

Teorie všeho (2014)

Dizertačná téma Stephena Hawkinga mala názov "Properties of Expanding Universes" a obhájil ju vo februári 1966. Svoje PhD v stredovekej španielskej poézii obhájila tiež Jane Wilde Hawking Jones, ale vďaka rodine a povinnostiam až o pár rokov neskôr, v 1981. Ošetrovateľka Elain Mason ani vedúci spevokolu Jonathan Jones PhD nemajú.