Diktátor (1940)

Tak tohle je opravdu kultovní záležitost. Do filmu jsem šel s despektem. Dost starých filmů časem ztrácí svoje kouzlo, třeba takový Občan Kane mi nic neříká. Ale tohle je kouzelné. Opravdu jsem nečekal, že se u tak starého hollywoodského filmu budu smát, ale ono ano. To jak Chaplin zesměšňuje Ádu je geniální.

Collateral (2004)

Cruise točí něco, co by se v hudbě dalo nazvat inteligentní pop. Nejsou to žádné mezníky kinematografie, ale jsou to filmy, na které se dá koukat a prostě neurazí. Collateral je další z pop filmů Je v něm to co má masový divák rád a přesto se na to dobže kouká. Navíc role zabijáka Cruisovi fakt sedla a Jamie Foxx taky zharál dobře.

Memories (1995)

První příběh je absolutně geniální, už dlouho jsem něco tak nádherného neviděl. Animace i příběh jsou famózní. A to vše ještě bez počítačové animace. Další dva příběhy jsou o něco slabší, ale pořád to za to stojí.

Klan létajících dýk (2004)

Tenhle film je dalším pokračovatelem čínských megaprojektů. Tygr a Drak se mi moc líbily. Klan létajícíh dýk nenabízí nic mov nového, opět se hraje na stejné struny. Barevnost, vytříbená příroda, romantika, nádherná hudba a nereálné avšak úchvatné souboje, to vše už bylo v předcházejících filmech. Ale na mně to funguje pořád stejně. dokonce myslím, že KLD má zatím nejsilnější příběh. Takže na další Čínu se opět rád podívám.

Pád Třetí říše (2004)

Skvělý německý válečný film, který až s dokumentární precizností zachycuje konec Hitlera a jeho kupánů. Nechápu, proč film budí takovou kontroverzi. Myslím, že není co řešit. Hilter už je v tomto stádiu jen doutnající troska a ostatní nebyli na tolik výrazní, aby ho mohli naradit. Bruno Ganz zde ještě přehrál Roberta Carlyleho v Hitler: Rise of Evil.

JFK (1991)

Tenhle film se Stoneovi opravdu velmi vydařil. Poukázal na prohnilost americké granitury a vymohl si i nějaké konkrétní vládní reakce. Obejvuje se zde herecká extratřída a soustavný herecký koncert všech zúčastněných způsobuje, že dokonce i 206 minut dlouhý režisérský sestřih je koukatelný, svižný a poutavý. Kostner má sice už po kariéře, ale tenhle film je dobré memento na doby, kdy oslovoval intelektuální filmové fandy. Neřeším jestli je film jen spekulace, nebo jestli je pravda. Některá fakta jsou prostě nevyvratitelná, ale znám i názory odpůrců, kteří vše považují za mýtus. Myslím, že když se člověk podívá jakou zahraniční politiku razí Amerika dnes, musí sám uznat, že na těch konspiračních teoriích prostě něco je.

Muž z Acapulca (1973)

Jedna z nejlepších komedií všech dob. Belmondo zde září.

Věc (1982)

Sice je zřejmé, že se Carpenter inspiroval Alienem, zkopíroval stísněnou atmosféru a pocit izolace, jenomže se mu to povedlo tak dobře, že mu nelze nic vytknout. Škoda, že takhle povedených vetřelčích klonů není víc. Takhle má být natočený správný horor.

Narozen 4. července (1989)

Nepamatuji si, že bych viděl Cruise v nějakém jiném filmu zahrát tak dobře jako tady. Tento film je důkaz, že Cruisík není jen prázdná usměvavá tvář, ale i herec. Stone byl v téhle době ve vrcholné formě.

Idioti (1998)

Je to pecka. Von Trier zde v duchu svho dogmatu předvádí, co vše jde dokázat s minimem. Kamera je záměrně rozostřená, někde jsou dokonce vidět mikrofony a ve filmu téměř nezazní žádná hudba. Přesto jsem zůstal k filmu upoután až do konečných křídou na zem načmáraných titulků. Samozřejmě je to zásluhou přesvdčivých herců a příběhu, jež pozvolna přechází z komediální do dramatické podoby. Chápu, že se některým, třeba i opravdu náročným filmovým fandům filym Triera nelíbí. Ať už pro naturalistické pojetí, či záměrně odfláklé zpracování. Já ho ale vždy obdivoval a po tom co jsem shlédnul Idioty, ho obdivuji ještě víc.