Osvícení (1980)

4 th July 1921. Niet ničoho lepšieho, než si po desiaty krát pripomenúť, že jestvujú filmy už dnes na dno podkopaného a na "mládežou navštevovaného" žánru (horor), ktoré vám majú stále čo ponúknuť = nie vďaka tak okukaným "ľakačkám", unavujúco opakovanému príbehu, alebo klišé trópom, nie. = Nie, Maestro Kubrick toto vedel viac než dobre. Vedel veľmi veľmi veľmi veľmi veľmi veľmi veľmi veľmi... ve...-vedel dobre (vzhľadom na jeho prvú skúsenosť s hororom), ako naplno využiť každý jeden formálny a originálny prvok: prelomovú kameru, "klasickú" hudbu, na svoju dobu netradičné herecké výkony, atď. = a tá réžia, och! Všeobecne mizanscénu, aby navodil nie hlavne lacno iracionálnu (ako sa klamne nazdávajú moderní tvorcovia - aby nalákali čo najviac divákov na veľkú neónovú tabuľu HOROR), ale hlavne racionálnu! - (pre ako tak "múdreho" človeka efektívnejšiu) - hrôzu. Jeden z mála. Boh.

Válka policajtů (2024)

NADPRIEMERNE NUDNÉ. Prvá polovica sa zameriava na slabý "development" postavy policajta pána herca LOJA, ktorá eventuálne hrá fasádu "hlavnej" emocionálnej roli - ktorá kvôli svojej slabej a umelo pôsobiacej rozohranosti zohráva obscénne emocionálne slabú (nudnú) rolu = Potom sa objavuje "hlavný záporák" Rytmus. = Ako taký záporák´- ktorý nenesie žiadne vyššie dramaturgické/ filozofické/ dramaturgické poslanie - iba ak také, aké troška rozveselí "moderne" zmýšľajúce publikum a potom ho nechá také, aby túžilo po viac - to sa tvorcom "podarilo"! A aj keď - hneď po režijne, strihovo (ako po celých 150min.) a herecky priemerných výstupoch prichádza ďalší záporák - dokonalý vrah, ktorý je spacifikovaný dákym vychodňarskym (dramaturgicky nevyvinutým hlavným hrdinom) opilcom................. a tam sa príbeh končí. (10 minút ako takej originálnosti filmu je venovaných tomu "dokonalému" vrahovi, ktorý je hneď vášnivo a roztiahnuto popravený - vo vzťahu k zvyšným nudným 140 min..) (Možno táto sekvencia bola myšlienka celého filmu? - ako hej, tak sarkastický aplauz, bežnému divákovi to nedôjde.) Nečítal som predlohu, ale ak to tak malo byť - tak dúfam, že dvojka dokončí všetko, čo prehnane dlhý, 150 minútový film rozohral. Nejdem ani spomínať to, ako Biermann využil hudbu. Katastrofa. + ten nútený (umelý, slovenskom adoptovaný) scenáristický "realizmus" typu "som si spravil tvoj kokot ty geňo" mi už príde trocha nudný. Prepáčte. Ďakujem.

Vymítač ďábla: Znamení víry (2023) odpad!

Vždy, keď sa kino v deň premietania hororu naplní tínedžermi a inou hlasno grgajúcou, vzdychajúcou, uchechtávajúcou, popcornom šuštiacou, zvonivým mobilom svietiacou a zbytočne kvákajúcou armádou cudzincov, vtedy si hovorím, že neznášam horory - pretože práve na ne zväčša chodí tento druh človečiny a osoba snažiaca sa vychutnať si tento žáner a nasiaknuť trocha strachom, na niečo také proste nemá šancu. Čo, azda je horor nižší druh filmu? Azda sa na horory chodí roznášať klebety, hodovať a všetkými možnými aktivitami ignorovať kvalitu filmu? Dnešná šichta v kine bola ťažká, no na konci som sa vďaka tomuto majstrovskému dielu od Davida Gordona Greena dokázal vcítiť do kože spomenutej skupiny návštevníkov..... ✟ .....Kto by sa predsa chcel sústrediť na - dejovo nezaujímavú (emočná kosť príbehu v podobe hlavného hrdinu a jeho dcéry je iba zľahka načrtnutá, veľmi, veľmi matne naviazaná na dáky koncept náboženstva, akoby si išla oddelene od toho "Exorcistu" + o druhej posadnutej dievčine nevieme vlastne nič, iba to, že jej rodičia sú idioti, ako všetky postavy), rozťahanú (dokým príde dáka známka posadnutia, film dorazí do polovice a dovtedy sa vlastne nič nedeje + zvyšok filmu je iba jeden veľký prológ, kde sa predstavujú nezaujímavé postavy, čo vedie rovno do finále, pri ktorom som chcel zachrapšťať popcornom a zaklebetiť aj ja), neoriginálnu (dobre, možno jedna surealistická sekvencia na konci, keď dostávame krátke čiernobiele zábery démona / no ani toto nedáva zmysel a nie je nejak budované), katastrofálne zostrihanú (asi tri parodicky pôsobiace montáže diskusií ustráchaných rodičov s políciou a inými "združeniami", ktoré, ak by boli dobre spracované, mohli viesť k vybudovaniu charakterov, atmosféry, možno aj nejakému konfliktu medzi postavami, ktorých sa ku koncu nakopí celkom dosť, no všetky pôsobia iba ako nerozmýšľajúce karikatúry), vizuálne nezaujímavú, herecky už spomenuto parodickú, hudobne vychradnutú, strachom opustenú (jeden jumpscare) a hlavne režijne odfláknutú pascu na ľudí, ktorí prišli do kina z dvoch dôvodov: 1. EXORCISTA, 2. HOROR. Ďakujem David Green, vďaka tebe som zažil transcendenciu. Vďaka tebe rozumiem tej neposednej časti návštevníkov hororu o niečo viac. (Ako posledný klinec do rakvy spomeniem dve "legacy" postavy, ktoré vo filme nespravia vlastne nič, pomätená starena príde o oči a zvyšok príbehu strávi v nemocnici a jej dcéra ju počas epilógu príde (podobne ako nás) "emočne vystískať".) Ďakujem.