• Pohádka

Nenápadný půvab buržoazie (1972)

Skrz naskrz provokativní surrealistická černá komedie. Bunuel se v tomto filmu bez servítek vysmívá nejvyšší společnosti, jejich namyšlenosti a morálním zásadám, které se kříží s jejich vlastními rozhodnutími. Divácky hůře uchopitelné (podle některých dalších recenzí i hůře stravitelné) ale s trochou snahy taky skutečně zábavné.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Filmová modlitba za žurnalistiku, francouzskou historii a vlastně i kinematografii. Ve svým způsobem životním díle si Wes Anderson hraje se slovy, s filmovým vyprávěním, obrazy. Každá jedna scéna by se se svojí propracovaností a důrazem na detail, dala vystavit do muzea. Psané až nemravně složitě, všechno ještě umělejší než v předešlých filmech a přes to se při zhlédnutí zdá, že je člověk svědkem veledíla. Nikdy jsem nezažil v tak krátkém časovém sledu tolik Easter eggů z tolika různých oblastí (a to jsem spoustu odkazů ještě přehlídl). Herci čarovně afektovaní a každé slovo snobsky a Andersonovsky poetické. Verdikt: ten kdo miloval Andersonovu tvorbu do teď, bude v sedmém nebi a bude obdivovat každou vteřinu, kdy se děje, sledujeme a odkazuje se na něco úplně jiného. Pro druhou polovinu lidí to bude slátanina bez výrazného námětu, děje a (přiznávám) s trochu klesající kvalitou jednotlivých povídek). Holt se Wes vyřádil a přijde mi, že na divátsvo dbal doopravdy velmi málo. PS: doporučuju vidět víckrát. Za jedno zhlédnutí mi nepřijde možné pobrat všechno

Favoritka (2018)

Precizní zpracování po všech stránkách. Lanthimos dostal partu nejlepších světových hereček, geniální scénář a udělal divy. Trochu předvídatelné pro člověka, který od režiséra už spousta jeho triků čeká, ale stále je to dost nekonvenční, aby se podařilo provokovat masy. + geniální kamera. Verdikt: velmi zdařilá karikatura lidské společnosti bohužel s v čase klesajícím tempem a trochu i smyslem, je rozhodně jedním z nejzajímavějších děl poslední doby a doporučuji všem filmovým fandům.

American Horror Story (2011) (seriál)

První dvě série jsou to nejlepší, co žánr může nabídnout. Asylum si z prvního Murder House bere jen to dobré a na pozadí perfektně využitého prostředí blázince z toho vymačká naprosto šílenou jízdu pro každého, kdo se jen otřel o žánr hororu. U dalších sérií (vyjma Hotelu a částečně Freak show) se už nedaří udržet, takovou kvalitu zejména ve scénáři. Psaní začíná být občas prostě hloupý, náměty občas násobně převyšující děj (v hlavě mám hlavně freak show) a po celou dobu zůstává jenom geniální herecký ansámbl v čele s Jessicou Lange, která si maže všechny beze sporu talentované kolegy na chleba. Série bez ní už prostě nemůžou bejt tak dobrý. Verdikt: první dvě série jsou za mě povinností, alespoň jednou za život vidět a u zbytku se budete bavit. Vřele doporučuju