Americký gangster (2007)

Co se v Beautiful mind Russell Crowe naučil, v American gangster jako když našel. Vynikající herecký výkon jeho i Denzela Washingtona. Mám-li však na filmu vyzdvihnout jednu jedinou věc, pak je to jeho hutná dějovost. Tempo, kterým se snímek v jednotlivých vrstvách odvíjí, je téměř dokonalé, nehrozí pocit přesycenosti nebo naopak nenasycenosti podněty. Prokres postav by však mohl být výraznější - herecké výkony jsou v pořádku, ale v porovnání s Cronenberovými Východními přísliby vynikne, že herci své role jen hrají, kdežto ve druhém zmiňovaném jimi téměř žijí. Další často zmiňované srovnání - totiž s legendárním Kmotrem - odmítám, jeho génia tento snímek podle mého názoru zdaleka nedosahuje. Přesto jsem velmi potěšen. 8/10

Bourneovo ultimátum (2007)

Matt Damon je Jason Bourne. Svůj už tak famózní výkon z prvních dvou filmů posouvá do polohy absolutního ztotožnění se svojí postavou. V zahraničních diskusích jsem se setkal s názorem: Co na tom filmu vidíte? Vždyť to je jenom akce v Londýně, akce v Madridu, akce v Maroku, akce v NYC, konec. Není to pravda. Na pozadí ďábelského tempa se odvíjí nezbytné minimum konzistentního a promyšleného příběhu, který v závěru praští pěstí do stolu a udělá tak důraznou, rozhodnou a velmi příznačnou tečku za bournovskou trilogií. Připočtěte Akci s velkým "A", která vás především v marocké Tandže a New York City přimáčkne do křesla a slabší povahy přinutí slastně vrnět. Na vrch přihoďte Jasonovy geniální nápady (aneb jak infiltrovat centrálu CIA v méně než deseti minutách), další orgastickou ukázku filipínského bojového umění eskrima (pamatujete na stočený časopis; v tomto díle to je kniha), svoji náklonnost ke všemu špionážnímu, promíchejte a z formy vyklopte The Bourne Ultimatum. 10/10

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Máte-li rádi Přátele, tento seriál vás bude bavit. Kolorit New Yorku ve spojení s bandou mladých lidí, kteří spolu podnikají různé akce, znovu zapůsobil. Velcí fanoušci Přátel zažijí však hned několik déja vu - easy bake oven, beach house in Montauk, hotel in Vermont, Atlantic city - jistě, to všechno jsou výrazné ikony státu New York, spojitost s Přáteli může být zcela náhodná. Když se však v pozdějších dílech začnou objevovat mini-zápletky a nápady prakticky totožné s těmi, které už divák viděl ve Friends, nikdo nemůže zůstat na pochybách, ke kterému sitkomovému bohu se scénaristé klaní. Pokud v Přátelích zaznělo dvacetkrát za epizodu slůvko "guy", v HIMYM uslyšíte modernější "dude". Pokud v Přátelích dominovala Joeyho balicí hláška "How you're doin'?", v HIMYM hraje hlavní roli "Haaave you met Ted?" Parta v HIMYM je pouze pětičlenná a oproti Přátelům výrazně (!) nevyvážená - na straně jedné je tu postava sarkastického Barneyho, která mistrně kombinuje to nejlepší z Joeyho a Chandlera, na straně druhé paběrkuje nevýrazný Marshall. Co tedy činí HIMYM hodným pěti hvězdiček? Nápaditá režie a zápletky těch pár vynikajících dílů, které se mohou směle poměřovat s tím nejlepším z Přátel. Právě tyto epizody se často odehrávají v několika dějových rovinách a v obrovském tempu směřují k opravdu velmi vtipné pointě. Přitom plynou přirozeně, divák se neztrácí, jen se bez přestání královsky baví. I ty méně podařené díly obsahují nejméně jeden originální a nápaditý vtípek, pro který nebudete litovat dvaceti minut, které jste u obrazovky strávili. Takže znovu, pokud máte rádi Přátele, s chutí budete sledovat i tento sitkom. Aby se stal legen... wait for it... dary, musel by HIMYM ještě dovyvážit partu a trochu se oprostit z vyjetých kolejí Přátel, když už v několika epizodách dokázal, že ony koleje ani v nejmenším nepotřebuje. Suit up! 9/10 EDIT: Po třetí sezóně uděluji absolutní hodnocení 10/10. Parta vyvážená, nosná dějová linka napínavá, scénáře stále excelentní. Už tři měsíce jsem neviděl díl Přátel (dříve nemyslitelné) a vůbec mi to nevadí. EDIT 24. 3. 2011 - od čtvrté sezóny dále už to s HIMYM jde z kopce. Zejména po zhlédnutí S06E19 mám chuť seriálu hned několik hvězdiček ubrat. Rozplizlé, roztahané, nudné díly převážily nad zajímavými momenty.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Pět hvězdiček nevyjadřuje objektivní kvalitu tohoto snímku. Ani náhodou. Chci jimi jen vyjádřit svoje osobní nadšení. Mr. & Mrs. Smith jsou tím mým odpočinkovým filmem číslo jedna, na který nedám dopustit. Humor, akce, nenávist na plátně, ze které přímo crčí pohoda v zákulisí, všechno dotažené ad absurdum do půvabného jiskrného koktejlu. Na stupnici od jedné do deseti, kolik byste dali tomuto filmu? Deset...

Láska nebeská (2003)

S citem napsáno, zrežírováno i sestříháno. Každý z příběhů má své jednoduché vnitřní poselství, některé z nich se vám ani nemusejí líbit, ale ve výsledku vám pravděpodobně jejich mix bude chutnat. Mezi všemi vynikajícími herci, které se Richardu Curtisovi podařilo pro snímek sehnat, bych zejména vyzdvihl výkon Emmy Thompson, Liama Neesona a Colina Firtha. V těch menších rolích se blýskl například výborný americký prezident B. B. Thornton nebo Claudia Schiffer. A v té jedné Scéně potom Andrew Lincoln, s jehož "Enough, enough already." odcházel i kousek mě. V rámci žánru 10/10.