Annie Hallová (1977) odpad!

Jasné, že fandové "artových" filmů budou jásat, ale větší nudu jsem snad na stříbrném plátně neviděla, to se na mne nezlobte. Absolutně jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy byla nucena vidět, nudou srovnatelný s Lid versus Lary Flint. Takže, vy všichni "umělci", co na tomto snímku vidíte? Okecávačka, nulový děj a pohled na nahého Woodyho Allena coby modela z Dachau - dál jsem nemohla, ve tříčtvrtině filmu jsem skončila obličejem na vedlejším sedadle v kině a kráááásně se mi spalo.

Mazací hlava (1977) odpad!

Ne, nemučte mne prosím...! Dekadentní, nepochopitelné, zbytečné, nesmyslné... NIKDY VÍC. Je-li tu někdo chápající smysl tohoto "díla", nechť se mi ozve. Silně se ovšem domnívám, že budu čekat marně.

Hotýlek (1975) (seriál)

Pure brilliant, genial, extraordinarily amazing, more than funny and totally addictive must-see! Díkybohu jsem byla ušetřena české verze a nedívala bych se na ni, i kdyby mi za to platili. Takový "mástrpís" je prostě určen jen a pouze pro originální anglické znění.

Morgiana (1972)

Kamera skvělá, výkon(y) Janžurové výborné, krásná siamská kočička a ponurá atmosféra = to jsou plusy. Za minusy považuji zdlouhavost (např. karetní scény!!!), hudbu (kromě jedné skladby) a převážně velká odlišnost od knižní předlohy (nechápu, proč se Morgiana jmenovala kočka, když to byla v knize právě zlá sestra, zatímco hodná byla Jessie). Kniha byla jednoznačně lepší a napínavější.

Spalovač mrtvol (1968)

Tak tohle byl skutečně morbidní bizár! V rámci doplňování vzdělání v oblasti klasických filmů z kategorie „jak-to,že-jsem-to-sakra-ještě-neviděla?!“, jala jsem se pustit si Spalovače, o kterém jsem věděla, že má být velice nepříjemný. Vybrala jsem si na to dostatečně depkoidní, šedivý, upršený den, kdy jsem se probudila s pocitem jakési všeobecné marnosti – no dokonalý nápad završit večer tímto filmem, není-liž pravda? Od první chvíle bylo jasné, že po všech stránkách odporně slizkému Hrušínskému dřív nebo později jebne v palici totálně. Ne, že by ty jeho ledově klidné proslovy byly málo jeblé, ale pořád se to (s trochou morfia) dalo snést. Bylo zajímavé pozorovat, jaké faktory k tomu totálnímu jebnutí přispěly – demagogie stejně odpudivého skorokyklopa Augusty, vliv pracovního prostředí (komu by po dvaceti letech kariéry ve společnosti Ashes to Ashes, Inc., nehráblo, žeáno…) a (bohužel) i jakási zvrácená fascinace a posedlost buddhistickým učením o lidském utrpení. No jo, jenže toho utrpení se máme zbavit askezí a meditacemi, což nám pan Spalovač úplně nepochopil a pojal to po svém. No, vynikající a mrazivý herecký výkon, o tom žádná! Co se zpočátku zdálo jako přílišná artovina (zvláště díky rychlým skokům kamery a příliš detailním a prapodivným záběrům), se díkybuddhovi nakonec vcelku uklidnilo a zůstala naopak dokonalá kamera (rybí oko – patrně z onoho zabitého vánočního kapra – bylo použito parádně a dokreslovalo celou bizarnost filmu) a vyladěné přechody. Ano, tempo filmu bylo poněkud pomalé (současná filmová tvorba bohužel už i moji generaci zpitoměla natolik, že požaduje víc akce, méně rozvláčnosti a hororové scény tak nějak hororovější), ale nebyla to žádná vada na kráse a k filmu tohoto typu to tak nějak patřilo. Naopak, upřímně doufám, že se nějaký moderní absolvent základního režisérského kurzu nerozhodne natočit „rymejk“, kdy se posledních 20 minut filmu zvrhne v co nejbrutálnější gore masakr, jen aby to mělo grády pro mladší (de)generace. Jinak Herze moc nemusím, ale tahle klasika se mu povedla na jedničku. A jestli se ještě někde dočtu, že to je nějaký retardovaný jedinec schopen srovnávat s Lynchem, tak mi věřte, že to pro něj neslavně dopadne. I já mám totiž doma železnou tyč, o které vím, že se jednou bude hodit…

Silnice (1954)

Já to věděla! Věděla jsem, do jaké s*ačky dobrovolně vstupuju a přesto jsem těch 108 minut dala a na posuvník šáhla až když to utrpení nebralo konce a dosedalo mi na víčka někdy o půl jedný v noci. Tenhle "skvost" jsem viděla před mnoha lety coby divadelní hru v rámci povinné školní návštěvy za účelem kulturního obohacení mládeže. Já tenkrát byla tak obohacená, že jsem dojmy musela vyklopit nejen do mísy ještě v budově divadla, ale hlavně na papír, neb jsme z toho museli záhy vypotit oslavnou slohovou práci. (Dostala jsem, myslím, fajnovou čtyřku, protože profesor byl do tohoto "díla" blázen a odlišný názor hovnotil tudíž zcela objektivně!) No a já si po letech řekla, že risknu tu filmovou verzi, byť mi bylo nad slunce jasné, že jde o nadhodnocenou kravinu, ve které pseudointelektuální pošuci s dýmkou v rypáku, šálou kolem krku, supa módními kšandami a dřevorubeckým -pardon, hipsterským- bobrem na tváři hledají metafory v každém prdu, protože přece Felíny :-O! No, takže výlet do cirkusácké Itálie (k cirkusovému prostředí mám mimochodem silnou averzi, tudíž i tím jsem značně ovlivněna) hodnotím jednou jedinou hvězdičkou za herecký výkon té prostoduché pipky, kterou si teda jakože ten velikán a klasik vybral povedeně (a koukám, že nejen do filmu). Vy ostatní kavárenští povaleči si tady klidně dál hledejte umělecké hovnoty a hlavně nezapomeňte pořádně "hejtovat mejnstrím", protože o tom jsou přece všechny ty intelekty ;)!