oli.G

oli.G

Slovensko
študent

• 9.8.2006  16:51

Jedno z príjemných, pohodových osviežení filmovky, ktoré je skôr melancholické a smutné, než čiernohumorne vtipné. Lenže ani emócií, ani smiechu som si neužil dosť na to, aby som ostal pri tých 4*, ktoré som tam pôvodne mal.

• 26.1.2008  11:39
    Tráva (TV seriál) (2005)

Zúfalé manželky, Americká krása a Gilmore Girls v jednom. Komédiálny seriál bez umelého smiechu a s úžasnou atmosférou malého mestečka, v ktorom by ste už po prvej epizóde chceli žiť.

• 17.1.2008  20:12
    V pasti (2005)

Teenage? Yes. Joke? No.

• 30.1.2006  17:20

Keď sa do toho ponoríte, melancholická nálada vás dokáže pohltiť a v závere možno bude aj nejaká tá emócia. To všetko však len v prípade, že dokážete prekusnúť vizuál domáceho videa a sterilný a chladný ako voice-over, tak aj herecký prejav hlavného predstaviteľa (jeho nepresvedčivosť je mimochodom najlepšie vidieť pri záverečnom odpočítavaní). Budem sa opakovať, budem opakovať po iných, ale King si zaslúži viac. A vôbec sa mi nepáči, že si jeho najlepšie poviedky berú do rúk začínajúci filmári bez skúseností, rozpočtu, poriadnych hercov a často aj bez talentu. Tam vonku sú desiatky scenáristov, ktorí by to zvládli roztiahnúť na celovečerák, a niekoľko režisérov, ktorým by táto látka vyslovene sadla. Opäť nezostáva nič iné, než odporučiť poviedku.

• 6.1.2010  13:28
    Bunshinsaba (2004)

A to som si uz myslel, ze sa v tom autobuse nevyspim...

• 31.8.2004  17:07

Kreslený Garfield bol vtipný, ten animovaný vie akurát krútiť svojim tučným zadkom k jednej z najotravnejších pesničiek všetkých čias. Zlý film. :(

• 15.5.2008  01:54

Celkom zaujímavý príbeh a na ten neuveriteľne malý rozpočet výborné krvavé triky, ale... Už mi maximálne lezie na nervy, že takmer v každom druhom lacnejšom horore nechýbajú rozmazané a roztrasené zábery na stromy v duchu "bežím po lese s kamerou v ruke", doprevádzané šeptajúcimi hlasmi alebo zvukom tlkotu srdca.

• 29.10.2006  00:34

Ďalší pôsobivý kórejský kúsok, v ktorom sa zasnená šikmooká romantika stretáva so serióznou, realistickou, sociálne kritickou drámou o šikane a telesných trestoch na školách. U oboch "ingrediencií" tak trošku pritlačiť na pílu, a rozdýchaval by som to ešte teraz. Takto je to "len" veľmi silné, čo by za normálnych okolností bohato stačilo, no keď si človek púšťa DVD od Lhurgoyfa, má už nejaké očakávania. 85%.

• 25.12.2005  17:57

Rovnomenná Kingova poviedka (zo zbierky "Všetko je možné - 1. diel" / "Všechno je definitivní") patrí k najlepším a najpôsobivejším, aké som od neho čítal. Jej sila nespočíva v nejakých dych vyrážajúcich dejových zvratoch, ani v desivosti samotných udalostí, ako skôr v tom, aký dopad mali na hlavného hrdinu. Príbeh je rozprávaný starým Garym, ktorý cíti, že sa jeho čas na tomto svete kráti, a tesne pred smrťou sa odhodlá rozpovedať denníčku tajomstvo, ktoré ho ťažilo po celý život (podobne je na tom Green Mile, s tým rozdielom, že tam sa spomínalo skôr na pozitívne udalosti a rozprávalo sa osobe, nie papieru). Rozprávanie od začiatku doprevádza príjemne tajomná atmosféra a čitateľova zvedavosť je dráždená vetami ako "Sľubujem, že nepôjdem za miesto, kde sa potok rozvetvuje."... a jeho nervy sú dráždene vo chvíli, keď chlapec sľub poruší. A keď je po všetkom, vraciame sa do prítomnosti, aby Gary hodil zopár slov na záver (kde pre zmenu dostáva trochu priestoru "melancholický King", akého poznáme zo Shawshanku alebo Míle), a aby vám geniálnou záverečnou vetou vysypal za krk vedro ľadu. Keď som zatvoril knižku a spamätal sa (čo chvíľu trvalo), napadlo mi, ako by to asi celé fungovalo, nebyť prológu a epilógu, keby sa proste celý príbeh odohrával "teraz". Film mi túto otázku jednoznačne zodpovedal - nefunguje to. Práve absencia motívu človeka, neobvyklou udalosťou poznačeného na celý život, a teraz, na jeho sklonku, obávajúceho sa smrti oveľa viac, ako ktokoľvek iný, oberá príbeh o drvivú väčšinu pôsobivosti. A človek, ktorý predlohu nečítal, môže pri sledovaní maximálne dvíhať obočie a hovoriť si: Toto že je podľa Kinga? A to sa už dostávame k základnému problému väčšiny adaptácií diel tohto autora...

• 5.8.2005  22:58

Rusi dostali do rúk 4 americké melóny a natočili niečo, čo tu ešte nebolo. Hrajú sa s efektmi ako malé deti, vykrádajú množstvo západných hitov a celé to pôsobí veľmi zábavne a milo. No na to, aby to bola pravá západná nenáročná popcornovka je dej až príliš komplikovaný a (minimálne pri prvom zhliadnutí) ťažko sledovateľný. Práve preto strhávam hodnotenie na 3* a, milá NOČNÁ HLIADKA, nezachráni ťa ani fakt pekný pesimistický open-end, vďaka ktorému si pokračovania určite nenechám újsť.

• 4.6.2006  02:07
    Oko 2 (2004)

Niekedy mávam pocit, že anglické titulky k ázijským filmom často zabíjajú polovicu významu dialógov, a ich český preklad zabíja polovicu druhú. Za druhé, opakujúce sa scény typu "S kým to mluvíte?", postavené len a len na tom, že hrdinka ducha vidí a nikto iný nie, sú síce otravné, no divák ich toleruje s tým, že ich berie ako "zoznamovanie" hrdinky so svojim "darom", ako akúsi predohru k duchárskemu peklu, ktoré sa ešte len rozbehne... a film zrazu skončí. Na druhej strane, párkrát dostanete príjemnú zimomriavkovú facku - a tým nemyslím obyčajné rýchle nájazdy kamery na ducha, podporené mohutným zvukovým doprovodom, ale predovšetkým tých pár vzácnych momentov, ktoré dokážu šokovať (príkladom za všetky je "Slečno, kolik je hodin?"). Ani jeden z nich sa však svojou intenzitou nevyrovná vrcholným okamihom prvého dielu (a že ich ten mal...), vďaka ktorým ma zalieval studený pot nielen počas sledovania filmu, ale aj rok po jeho zhliadnutí pri čítaní komentárov, ktoré mi konkrétne scény pripomenuli.

• 28.1.2008  01:38

Dojímavejšie, než všetky ostatné americké romantické filmy toho roku dohromady, a to ich ani nemusím vidieť, aby som to vedel.

• 9.4.2005  19:34

O triedu slabšie, než Anderson. Tam bola každá akčná scéna takmer audiovizuálnou žranicou a tu sú dve tretiny akcie nastrihané tak neprehľadne, že vlastne nič nevidíme, len tušíme, kto "vyhráva". V porovnaní s hrou je tu minimum atmosféry (v hre aspoň nejaká bola, aj keď na Silent Hill nemá), no Sienna Guillory je ako Jill Valentine naozaj perfektná voľba (oficiálne sa eda pridávam ku Geminiho gratulácií castingovému oddeleniu). Celý čas sa to tvári skôr na tie dve hviezdy, no posledných cca 5 minút je fantastických a úplne zdvihne ako náladu, tak aj výsledný dojem z filmu z "ach, zlatý Anderson..." na "no, nebolo to až také zlé..." ;)

• 13.1.2006  21:35

Nepamätám sa, kedy naposledy nejaký film proste tak "preplával" okolo mňa a absolútne sa vyhol môjmu záujmu - bez toho, aby moju pozornosť odpútavalo niečo iné. A divím sa, ako rýchlo to zbehlo, vzhľadom k tomu, aká nuda to väčšinu času bola. Pár zhovievavých pousmiatí, jedno nesmelé zasmiatie a ani náznak skutočného pobavenia nejakým pamätihodným gagom. Takto slabé dve hviezdičky, z ktorých jedna pravdepodobne pôjde preč vo chvíli, keď uvidím ďalší film tohto žánru (inými slovami: nie tak skoro ;)). Vyhnite sa tomu, ako to len pôjde, a dajte si radšej fantastický BIG HIT, ktorý tomuto nakopáva zadok po každej možnej stránke - od vizuálu, cez akciu až po humor.

• 10.12.2004  22:14

Bol by to hrozne priemerný thriller, keby v tom nehral Johnny Depp a keby to nemalo taký zaujímavý záver. Aj keď v momente odhalenia pointy budete na rozpakoch, nasledujúce minúty su veľmi príjemne mrazivé (čo sa nedá povedať napr. o minútach po odhalení pointy OSADY), čo určite stačí na tú štvrtú hviezdičku. Slová Morta Raineyho to presne vystihujú: "The only thing that matters is the ending. It's the most important part of the story. And this one, is very good. This one is perfect."

• 14.5.2005  23:10
    Terminál (2004)

Rád by som strhol dvadsaťpercentovku za tragický dabing Hanksa, ktorý marí tak 50% jeho skvelej hereckej kreácie, ale... nejde to. Klasická šablóna, kde si najprv obľúbime hlavného hrdinu, aby sme sa neskôr spolu s ním podkýnali o polená, ktoré mu scenár hádže pod nohy, a držali mu palce v láske. Doteraz to väčšinou fungovalo a v budúcnosti ešte určite fungovať bude, hlavne v kúzelnom svete Stevena Spielberga. Jeho tvorbu ešte nemám napozeranú natoľko, aby som dokázal byť kritickejší či porovnávať, navyše Catherine Zeta-Jones to sekne a Williams so svojou hudbou či Kaminski so svojou kamerou skórujú, takže... 75%... kým si to nerozmyslím. ;)

• 7.11.2004  17:51
    Van Helsing (2004)

Strašne bezduché, prázdne a priblblé, ale... who gives a fuck? Digitálnych efektov je tu oveľa viac, než sa patrí, a miestami nepôsobia ani trochu vierohodne (Mr. Hyde pripomína niečo medzi Hulkom a Shrekom, to fakt stojí za to), no medzi pixelmi DVD obrazu sa to akosi stratí. Hugh Jackman cool, Kate Beckinsale sexy, niektoré scény audiovizuálne dokonalé (a niektoré naopak takmer nepozerateľné), celkovo by som to videl na 3 hviezdičky s tým, že z klasík Universalu som nevidel absolútne nič.

• 13.10.2008  16:34
    Vybíjená (2004)

Ak je pravda, že filmy s prístupnosťou PG-13 majú dovolené len jedno použitie slova "fuck" v celom filme, tak Vybíjaná si ho nemohla nechať na lepší moment. Najlepšia záverečná hláška v dejinách kinematrogafie. Ale aj ten zvyšok je super. :)

• 27.10.2007  22:00

Hovorí sa, že Boh vyzerá najlepšie pri pohľade z pekla. Prvé vyháňanie diabla alebo výpadok prúdu nejde nazvať inak, než pôsobivými. Ak by som si to však odmyslel, asi by som ľutoval, že som si nultého Exorcistu vôbec pustil. Príbeh nestojí za reč a s blížiacim sa záverom namiesto atmosféry hustne nuda. TAKTO slabé tri hviezdičky, skôr za výborný dojem z niekoľkých scén, než za rozpačitý dojem z celku.

• 5.10.2008  20:15

Tri kamarátky na opustenej chate a jeden nečakaný hosť. Tajomný thriller bez kvapky krvi, s trochu pochybnou logikou, no s dostatočnou dávkou napätia. Nič svetoborné, ale každé trochu odlišné pojatie témy "teenageri v lese" sa cení. Za záver palec hore.

• 25.3.2006  12:36

Jediný horor, ktorý je takto prehnane farebný a mám ho rád, je Suspiria...

• 27.10.2007  22:06

Akokoľvek všetci nadávame na stereotyp v šikmookých duchárskych horroroch, v tomto prípade by som ja osobne viac ľakačiek privítal. Ďaleko viac ľakačiek. Zvlášť keď sa príbeh točí okolo niečoho tak desivého, ako zrkadlá. Ale ani ako akýsi thriller "pre slabšie povahy" to nebolo najhoršie, a to predovšetkým, ako už spomína tombac, vďaka výbornému koncu.

• 27.5.2005  23:50

Scenár sa vydáva zlatou strednou cestou - nepôsobí tak priblblo, aby ste nad ním krútili hlavou, no zároveň príbeh ani zbytočne nezamotáva (a že u lúpežného podžánru sa zamotávať dá...), takže vo výsledku máme dočinenia s perfektnou oddychovkou. Akcia je zvládnutá slušne, Powellova nadupaná hudba - ako vždy - robí svoje a zlodejskú partu nielenže tvoria pestré a obľúbeniahodné postavy, ale väčšinu z nich aj stvárňujú tak charizmatickí herci (Norton, Statham), že sa to proste nedá nežrať.

• 24.10.2004  19:35

"With any luck, by next year - I'll be going out with one of these girls. But for now, let me say - Without hope or agenda - Just because it's Christmas - And at Christmas you tell the truth - To me, you are perfect."

• 14.1.2006  22:45

Hearts will bleed. Totálny masaker, ktorý vybije zuby a vyreže jazyk všetkým, ktorí tvrdia, že horror (minimálne v tej podobe, v akej ho poznáme z 80. rokov) je mŕtvy. Prvá vražda prichádza ako blesk z jasného neba (čo dáva spomenúť na starý TEXAS CHAIN SAW MASSACRE) a rozbehne sa s ňou tak krvavá jazda, akú plátna kín pekých pár rokov nezažili. Dej nie je o nič zložitejší a priamejší, ako nutne musí byť - čo je však jedna z hlavných ingrediencií väčšiny slasherov (vrátane Pána Neprekonateľného, HALLOWEENU), a každý, kto sa na to sťažuje, je proste mimo. Trochu oprávnenejšie by už mohli byť výhrady k mierne na hlavu postavenej záverečnej pointe, no sú prípady, keď to osobne proste dokážem prekusnúť a nenechám si tým pokaziť náladu a dojem (DEAD END, alebo práve "Britva"). Aja u mňa týmto zabodoval na celej čiare, takže si tentokrát odnáša pekných 9/10 a jeho budúcu tvorbu budem ostro sledovať. Ak sa nenechá ovplyvniť priemernými kolegami a zlomiť ruky-zväzujúcimi producentmi či MPAA (hroziacou "neobľúbeným" ratingom NC-17), dotiahne to sakramentsky ďaleko.

• 22.10.2006  12:26
    O.C. (TV seriál) (2003)

-"Pamatas, ako nas chalani nutili pozerat film o gayoch, co lezu na sopku?" -"Pan prstenov..."

• 4.2.2005  23:34
    Samuraj (2003)

Keď sa človek pri filme nudí (a nemusí to byť vinou samotného filmu), všetky jeho klady sú mu úplne ukradnuté, pretože tie dve hodiny mu jednoducho nikto nevráti. Mal som dobrú náladu, nebol som unavený, a napriek tomu som väčšinu času rozmýšľal, že som mohol radšej robiť toľko iných vecí... Pomalé tempo u filmov mi nikdy neprekáža, pokiaľ vo mne dokážu vzbudiť emócie a pokiaľ ich dej - aj keď pomaly, ale predsa - graduje (momentálne ma napadá napríklad Lost in Translation alebo 25th Hour). Zatoichi vo mne nevzbudil ani jednu jedinú emóciu (je nuda emócia?) a nad vodou ho v mojich očiach drží len nesmierne sympatický a prirodzený Takeshi. Ako režisér si tiež počína celkom solídne, ale, ako som hovoril, tie dve hodiny mi už nikto nevráti. Mrzí ma, že to dopadlo tak, ako to dopadlo, pretože niektoré súboje (+ koniec) sú proste úžasné.

• 2.8.2005  23:39
    Sarasódžu (2003)

Scéna, ktorú spomína darm, je hypnotická, ale proste na základe toho, čo som videl pred ňou, sa nemôžem zbaviť dojmu, že režisérka proste len išla s kameramanom po námestí niekam sa najesť, ked videli, že tam nejaké decká tancujú a povedali si, že by sa to hodilo do ich filmu. Áno, hodí sa to. Ale film to fakt nie je. ;)

• 14.7.2005  02:36

To, že je pointa odhadnuteľná po 15 minútach by ani až tak nevadilo, no tá posledná krátka scénka vsunutá do záverečných titulkov je na slzu (alebo dve) - síce pri nej príjemne zamrazí, no vzápätí si človek uvedomí, že síce to bol fajn film, ale hlavu či pätu by sme v ňom hľadali márne. To je však naozaj jediná výčitka, ktorú k DEAD END mám, po všetkých ostatných stránkach totiž patrí k absolútnej špičke súčasnej hororovej produkcie a vidno, že režisérsko-scenáristická dvojica zodpovedná za toto dielko ho točila s veľkou radosťou. Prvý dojem na diváka je nesmierne dôležitý a práve tu DEAD END vďaka svojej originalite na celej čiare skóruje. Ešte viac však poteší fakt, že scenáristom sa v priebehu filmu esá z rukávov len tak sypú a niekedy dokážu naozaj kvalitne prekvapiť až šokovať ("Vystupujem."). Namiesto ľakačiek, ktorých som ja osobne už z Ázie presýtený, sa film vydáva oldschoolovejšou cestou a poctivo budovuje mimoriadne temnú a hustú atmoséru. A čo máte všetci sakra za problém s tým humorom? ;) Predstavte si, že sa do rovnakej situácie dostane vaša rodina - máte po Vianociach, zablúdili ste a okolo vás sa dejú nevysvetliteľné a desivé veci. Začnete sa objímať a plakať, alebo do svojich rozhovorov začnete primiešavať sarkazmus a prebudí sa vo vás (strachom ešte poháňaná) známa ľudská vlastnosť zvaľovania viny na druhého? V KOCKE to bolo to isté, postavám už tiež všetko liezlo na mozog - akurát ani jedna z nich nemala zmysel pre humor. Takže pre mňa je DEAD END zatiaľ najlepším hororom roka 2003 (uvidíme, či ju VILLMARK tromfne) - nepatrí síce k najstrašidelnejším, no ide o pôsobivé klbko originality a napínavej atmosféry. Ako som hovoril, záver fakt sklame (s lepšou pointou to mohol byť horor desaťročia), ale čo je 5 minút sklamania proti 80 minútam maximálneho diváckeho vytrženia?

• 29.12.2003  21:42

No a čo, že je to horšie ako Desperado. Keď Rodriguez nežerie purple pills a netočí pestrofarebné filmy pre deti, tak všetko, čo stvorí, je cool ako čiernovlasý mexický gitarista.