Karcoolka (2005)

Rozhodne to má svoje chvíľky, kvôli ktorým sa to možno aj oplatí pozrieť - a tým myslím hlavne roztomilý odkaz na xXx alebo policajné vypočúvanie a s ním spojené rozprávanie štyroch verzií príbehu, ktoré sa efektne "tarantinovsky" dopĺňajú a prelínajú. Ale tu pozitíva končia. Postavy a postavičky sú po scenáristickej stránke nezaujímavé, no a po tej grafickej nefalšované fiasko, hudbu ani nezaregistrujete a prakticky na každý vtip je tu jeden trapas (a do ktorej skupiny si zaradíte karate karcoolku, nejedno tajomstvo skrývajúcu babičku alebo zúfalý pokus o veveričku z ICE AGE, je už na vás). Po ťažkopádnom finále klesá hodnotenie o rozhodujúcu polhviezdičku na nemilosrdné dve a KARCOOLKA je pre mňa smutným dôkazom toho, že doby, keď každý nový renderovaný animák znamenal päthviezdičkovú bombu, sú neodvratne preč.

All That You Love Will Be Carried Away (2004)

Keď sa do toho ponoríte, melancholická nálada vás dokáže pohltiť a v závere možno bude aj nejaká tá emócia. To všetko však len v prípade, že dokážete prekusnúť vizuál domáceho videa a sterilný a chladný ako voice-over, tak aj herecký prejav hlavného predstaviteľa (jeho nepresvedčivosť je mimochodom najlepšie vidieť pri záverečnom odpočítavaní). Budem sa opakovať, budem opakovať po iných, ale King si zaslúži viac. A vôbec sa mi nepáči, že si jeho najlepšie poviedky berú do rúk začínajúci filmári bez skúseností, rozpočtu, poriadnych hercov a často aj bez talentu. Tam vonku sú desiatky scenáristov, ktorí by to zvládli roztiahnúť na celovečerák, a niekoľko režisérov, ktorým by táto látka vyslovene sadla. Opäť nezostáva nič iné, než odporučiť poviedku.

Sklapni a polib mě (2004)

Nepamätám sa, kedy naposledy nejaký film proste tak "preplával" okolo mňa a absolútne sa vyhol môjmu záujmu - bez toho, aby moju pozornosť odpútavalo niečo iné. A divím sa, ako rýchlo to zbehlo, vzhľadom k tomu, aká nuda to väčšinu času bola. Pár zhovievavých pousmiatí, jedno nesmelé zasmiatie a ani náznak skutočného pobavenia nejakým pamätihodným gagom. Takto slabé dve hviezdičky, z ktorých jedna pravdepodobne pôjde preč vo chvíli, keď uvidím ďalší film tohto žánru (inými slovami: nie tak skoro ;)). Vyhnite sa tomu, ako to len pôjde, a dajte si radšej fantastický BIG HIT, ktorý tomuto nakopáva zadok po každej možnej stránke - od vizuálu, cez akciu až po humor.

The Man in the Black Suit (2004)

Rovnomenná Kingova poviedka (zo zbierky "Všetko je možné - 1. diel" / "Všechno je definitivní") patrí k najlepším a najpôsobivejším, aké som od neho čítal. Jej sila nespočíva v nejakých dych vyrážajúcich dejových zvratoch, ani v desivosti samotných udalostí, ako skôr v tom, aký dopad mali na hlavného hrdinu. Príbeh je rozprávaný starým Garym, ktorý cíti, že sa jeho čas na tomto svete kráti, a tesne pred smrťou sa odhodlá rozpovedať denníčku tajomstvo, ktoré ho ťažilo po celý život (podobne je na tom Green Mile, s tým rozdielom, že tam sa spomínalo skôr na pozitívne udalosti a rozprávalo sa osobe, nie papieru). Rozprávanie od začiatku doprevádza príjemne tajomná atmosféra a čitateľova zvedavosť je dráždená vetami ako "Sľubujem, že nepôjdem za miesto, kde sa potok rozvetvuje."... a jeho nervy sú dráždene vo chvíli, keď chlapec sľub poruší. A keď je po všetkom, vraciame sa do prítomnosti, aby Gary hodil zopár slov na záver (kde pre zmenu dostáva trochu priestoru "melancholický King", akého poznáme zo Shawshanku alebo Míle), a aby vám geniálnou záverečnou vetou vysypal za krk vedro ľadu. Keď som zatvoril knižku a spamätal sa (čo chvíľu trvalo), napadlo mi, ako by to asi celé fungovalo, nebyť prológu a epilógu, keby sa proste celý príbeh odohrával "teraz". Film mi túto otázku jednoznačne zodpovedal - nefunguje to. Práve absencia motívu človeka, neobvyklou udalosťou poznačeného na celý život, a teraz, na jeho sklonku, obávajúceho sa smrti oveľa viac, ako ktokoľvek iný, oberá príbeh o drvivú väčšinu pôsobivosti. A človek, ktorý predlohu nečítal, môže pri sledovaní maximálne dvíhať obočie a hovoriť si: Toto že je podľa Kinga? A to sa už dostávame k základnému problému väčšiny adaptácií diel tohto autora...

Zeď (1967)

Film o posledných hodinách ľudského života by mal v prvom rade na diváka preniesť pocity a myšlienky postavy odsúdenej k blížiacej sa smrti. ZEĎ sa o to možno snaží, každopádne mňa len nudila, a to rozhodne nemám problém s minimalistickými, pomalými a pocitovými filmami. Tento nie je pocitový, je iba minimalistický a pomalý, čo sa v tomto prípade rovná nudnému. Pred jednou hviezdičkou ho v mojich očiach zachraňuje len slušná pointa. Ak sa však na tento film chystáte, nechcem vás v žiadnom prípade odrádzať, je tu totiž šanca, že na vás zapôsobí ako tuto na Vitexa...

Ohnivé oči (1984)

Z fantastickej predlohy sa prebral len storyboard a skvelo napísané postavy, dychberúce napätie, podmanivá atmosféra a samotný "kingovský feeling" (ktorý dokonca mal aj filmový PET SEMATARY) scenárista nejako zabudol pribaliť. Je otázne, do akej miery za to môže Lester, ktorý si len odviedol svoju robotu (a reči o tom, ako má rád knihu - ktoré nepochybne trúsi na DVD bonusoch - si môže niekam strčiť), no fakt, že King sa točí ťažko, ho neospravedlňuje. Nemal sa do toho púšťať. Keď Andy (v knihe) opäť prišiel k sebe a začal vymýšľať plán (nie som konkrétnejší, aby som nespoileroval), prežíval som niečo podobné (aj ked zďaleka nie rovnako intenzívne), ako keď vrcholil Shawsahnk Redemption. Vo filme to samozrejme nefungovalo, keďže sme ani nemali možnosť zistiť, aké vnútorné problémy prežíva hrdina v sídle Firmy. Kontrast medzi chvíľami zbesilej naháňačky o vlastný život s dňami zaslúženého pokoja (počas ktorých sa spolu s hrdinami v kútiku duše cítime bezpečne, no uvedomujeme si, že to nebude trvať večne a jedného dňa sa určite objavia) sa vo filme nekoná, dej sa len nezáživne odsýpa dopredu a do toho všetkého hraje príšerne béčková hudba, pri ktorej si nezasvätený divák určite nedokáže predstaviť, aké skvelé to pôvodne bolo (a mohlo byť - v rukách správneho režiséra). Vyhnite sa tomu - a zožeňte si knižku.

Harry a Hendersonovi (1991) (seriál)

Jeden zo sitcomov môjho detstva. Mám to o dosť radšej, než film.

Garfield ve filmu (2004)

Kreslený Garfield bol vtipný, ten animovaný vie akurát krútiť svojim tučným zadkom k jednej z najotravnejších pesničiek všetkých čias. Zlý film. :(

Strach.com (2002)

Nestrašidelné (a nepomôže tomu ani ten duch dievčatka a jej lopta), nenapínavé, nudné a celkovo ničím výnimočné. Vykrádačka Kruhu, ktorá sa našťastie trošku rozbehla práve keď som začal zaspávať - 15 minút pred koncom.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

Kto si obľúbil jedničku a niečo si od toho sľuboval, musel byť veľmi sklamaný. Ale kto vie, ako to s druhými dielmi chodí, je pripraveý na najhoršie a pozerá to v telke, prežije to.