Ztraceni ve vesmíru (2018) (seriál)

Na seriál tohto typu som čakal veľmi dlho. V ničom netlačí na pílu, postáv je tak akurát a spoznávame ich takým akurátnym tempom, aby v tom nebol chaos. Vyzdvihujem najmä dizajn a to po všetkých stránkach, či už ide o správne ladenie farieb, dobre navrhnuté kostýmy, vesmírne lode a vozidlá, ako aj prírodu a fyzikálne javy v novom svete. Ako dávny fanúšik Battlestar Galactica si to užívam. Je tu síce menej vesmírnej akcie, ale zasa viac výpravy a otvoreného prostredia, počasia. Psychológia funguje podobne, postavy sú sympatické a dialógy majú správnu dĺžku a pointu. Som prekvapený.

Pustina (2016) (seriál)

Chválim hlavne výborne vystavanú atmosféru, tak akurátny kontrast, kameru a výborné svetlo. Doslova cítiť chlad každej starej hrubej steny a teplo každej žiarovky. Nie som fanúšik českej produkcie, hlavne po rokoch servírovania podpriemerných komédií, ale toto je unikátny kúsok svetovej kvality, ktorý by mohol nastaviť latku a udávať ďalší smer nie len českej, ale aj slovenskej filmárčiny. Emocionálne napätie obyvateľov sa prenáša cez depresívny vizuál veľmi presvedčivo. Funguje to a je to tradičná európska filmárčina, bez zbytočných efektov a afektov.

Viking (2016)

Konečne slovanskí bojovníci zobrazení tak, ako naozaj vyzerali. Ich vojenský um, ani výbava nezaostávala za vikingami. Chválim slušné dobové reálie, vrátane zbraní. Prkotiny v štýle nátepníkov ala Hercules nemám potrebu spomínať. Dobovejšia mohla byť hudba, ktorá však ale vôbec nebola zlá. Pre všetkých, ktorý tu v komentároch spomínajú nejaké vikingské prostredie - preberte sa. Toto je slovanská prostredie, s pár vikingami. Nemusíte si to vo svojich hlavičkách nijak zamieňať. Naši predkovia boli obávanejší bojovníci ako vikingovia a zvesti o ich zverstvách sú pomerne dobre písomne zaznamenané. Viac takýchto filmov a ideálne aj seriálov.

Zákon gangu (2008) (seriál)

Úplne originálny seriál a takmer stále si držiaci zaujímavé tempo. Časti sú vybalancované. Možno nie každý dokáže zlvádať sledovať všetky vzťahové roviny tak medzi členmi gangu, ako medzi jednotlivými gangami. Ono totiž ide vždy o obchod a o prachy. Problém nastáva, keď v tom niekto hľadá logiku. V obchode totiž platí, že aj najväčší nepriateľ môže byť zo dňa na deň priateľ, ak to vyhovuje spoločným záujmom. Každý má svoju cenu. Samozrejme, ide tu o obchod nelegálny a zisk sa dosahuje nelegálnymi cestami, čo je pre mňa veľmi zaujímavé. Veľmi seriálu fandím, postavy sú charizmatické a dej možno najoriginálnejší, aký som za posledné roky videl.

Policie Chicago (2014) (seriál)

Úroveň z Chicago Fire sa drží a neklesá ani po šiestich odvisielaných častiach. Prepojenie týchto dvoch seriálov je úplne geniálne. Zo všetkých aktuálnych krimi seriálov ide o jedno z najvierohodnejších stvárnení postupov vyšetrovania. Veľmi mi vyhovuje, že sa prípady dokážu vystavať aj na klasických svedectvách, či informáciách od informátorov, niekedy aj s použitím pästí. Mám naopak celkom plné zuby seriálov, kde sa páchateľ nájde len vďaka náhodnému nálezu gebriny na závese. Chocago PD je partička zaujímavých karakterov, z ktorých nie každý je sociopat a nie každý má nejakú fóbiu, či nadprirodzené schopnosti. Scenáristi majú môj obdiv za túto oldschoolovú kriminálku v krásnom modernom šate kvalitného obrazu.

V zajetí démonů (2013)

Filmy od štúdia "Based on true stories" ma takmer vždy dostanú, toto je ale úroveň siahajúca na stupeň výťazov najlepších hororov všetkých čias. Nejde pri tom len o príbeh, je to výnimočný film ako celok, ktorý v mojej zbierke rozhodne chýbať nebude.

Borgiové (2011) (seriál)

Chytajú ma mdloby pri komentároch napísaných po dopozeraní tretieho dielu. Tu totiž časti zrejú ako víno a životopisy postáv sa krásne rozvýjajú ako by boli skutočne písané na zvitkoch. Ja hodnotím po dopozeraní prvej série a váham medzi dvoma najmocnejšími hodnoteniami. edit: Po dopozeraní druhej série, pridávam ďalšiu hviezdičku.

Lásky čas (2013)

Rozhodne nemôžem súhlasiť s komentármi ktoré tvrdia, že všetko už bolo niekde videné. Takto rozvynutý a emocionálne podaný vzťah syna s otcom som nevidel nikde. Tí, čo ostali s pochopením pointy na úrovni cestovania v čase, museli byť sklamaní a mohol im stačiť aj trailer.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Je to grafické a dizajnové šialenstvo, ktoré dokáže potešiť väčšinu fanúšikov robotických plechovíc z 80. rokov. Áno, dej je plochý ako hruď Mily Jovovich, ale tá je krásna.

Lovci lesných tíšin (2010) (TV film)

Unikátne zábery NAŠEJ prírody, našich vlkov a rysov. Za tieto zábery má autor u mňa veľký rešpekt a úprimnú vďaku.