• Romantický

Sousedi 2 (2016)

Keby nebolo Setha, Rose a Zaca, tak by táto komédia sotva dosiahla hranicu priemernosti. Pubertálne prejavy líderiek sesterstva mi prišli väčšinou nesmierne trápne a podradné, ale "dospeláci" (Mac, Kelly a Teddy) tento film potiahli o úroveň vyššie. Dejovo síce dosť plytké, ale vďaka kope skvelých hlášok a scénok (najmä v podaní Maca a Teddyho) to zlepšilo celkový dojem. Aj keď Neighbors "part 1" sa mi zdalo určite o kus lepšie. Ale aj toto ušlo... také slabšie 3*.

Hope Lost (2015)

Čakal som nejaký totálne nezmyselný brak, ale napokon to bolo celkom pozerateľné. Film z prostredia prostitúcie a obchodu s bielym mäsom majú svoje čaro - a mňa táto tématika vždy dokázala dosť zaujať. Samozrejme, sa v tomto námete nájdu lepšie i horšie filmy - no tento bol kdesi uprostred. Ten koniec pripomínal skôr horor ako thriller, a pôsobilo to teda dosť nechutne všetko (s tým sadizmom to asi fakt prehnali). Ale inak celkom zaujímavé, dokonca ani zápletka nebola taká jednoduchá a priamočiara ako som v podstate očakával pri pohľade na podpriemerné hodnotenia. Ale malo to čosi do seba, dokonca aj viacero dobrých zvratov, ktoré držali kvalitu nad úrovňou všedného priemeru. No napriek tomu, že dej bol upriamený na unesenú Sofiu, mňa osobne viac zaujímala postava Aliny (Mischa Barton), ktorej som veľmi fandil po celý čas. Bolo to drsné!

Doktorspiele (2014)

Klasická šablónovitá teenage komédia. Nijako obzvlášť neprekvapí, ale na druhú stranu sa dalo na to aspoň pozerať a nebolo to preplnené typickými absurdnými trápnosťami ako tomu zvykne bývať pri tomto žánri. Áno, občas sa tu vyskytli aj hlúpe zvraty v deji, ale na viacerých dialógoch a scénkach sa dalo aj trochu zasmiať (pri niektorých aj viac ako len trochu). Aj keď tá náhla strata Andiho záujmu o príťažlivú Katju mi prišla dosť podivná (reálne by sa toto s najväčšou pravdepodobnosťou zrejme nestalo). Aj Lilli bola sympatická, ale vlastne po jej príchode žiadna iskra medzi ňou a Andim neprebehla, a potom zrazu? Ale čo už, aj tak to bolo lepšie ako väčšina filmov tohto žánru.

Jaffa (2009)

V podstate romeo-juliovská "romanca", avšak bez vášní - teda aspoň bez tých vonkajších. Príbeh, prostredie a postavy celkom fajn, akurát že v tom chýbali väčšie emócie, ktoré by sa prejavovali aj navonok. Navyše, okrem jedného jediného zlomu sa film niesol v podstate priamočiarom tempe, čo je v tomto prípade obrovská škoda! Myslím, že s takýmto typom filmu o zakázanej láske by sa dalo pohrať aj oveľa viac, obzvlášť keď sa odohráva na hrane viacerých protipólov : politický - Izrael vs. Palestína, náboženský - judaizmus vs. islam, spoločenský - vyššia trieda vs. nižšia trieda. Preto len 3*.

Posedlá pomstou (2015)

Skvelo rozbehnutá zápletka, ktorá sa však časom úplne stabilizovala a film akosi prešiel do takej pasívnej fádnosti. K záveru sa to zas trochu otvorilo, ale na základe toho výborného začiatku so očakával oveľa dramatickejší film s početnými zlomami v deji. Ale napriek tomu treba vyzdvihnúť, že príbeh vôbec nešiel cestou plnou klišé, hoci sa to v mnohých situáciách dosť núkalo. Celému filmu dominoval motív pomsty, ktorý žiaľ úplne potlačil všetko ostatné.

Ishkq in Paris (2013)

Klasická Lovestory zasadená do najromantickejšieho mesta na svete. Z indickej produkcie by som však predsa len čakal niečo dramatickejšie, alebo aspoň menej klišovité. Táto schéma bola žiaľ do veľkej miery á la Hollywood, a keby nebolo toho Ishkqinho bloku a obavy, ktorá vyvrcholila v parkovej scéne, tak by to bol asi fakt čistý brak. Takto to dosiahol aspoň na priemernú úroveň, hoci Gaurav Chanana vôbec nemal charizmu na takúto postavu (taký Imran Khan by sa mi tam hodil isto viac), no aspoň Preity Zinta to ako tak vyvážila. Čo sa týka hodnotenia, tak niekde na hranici 2 a 3 * - ale za ten Paríž, na ktorý mám proste slabosť, to zaokrúhlim k tým trom.

Prem Ratan Dhan Payo (2015)

Príbeh zaujímavý, zápletka fajn, pointa pekná, ale to prevedenie ma nejako neoslovilo. Indické filmy zbožňujem, ale Salmanovi som akosi stále neprišiel úplne na chuť, hoci už ma zaujal vo viacerých rolách (najviac asi ako Brat Bajrangi). Čo sa týka Prem Ratan Dhan Payo, mne osobne to prišli dosť zdĺhavé a zbytočne natiahnuté až do takejto mamutej dĺžky (čo mi pri väčšine indických filmov vôbec neprekáža). Soundtrack ušiel - niektoré pesničky boli skvelé, iné zas naopak úplne slabučké. Prem Dilwale bola taká cnostná postava až mi to bolo občas nepríjemné (v reálnom svete by bol asi dosť sklamaní z nevďačnosti a egoizmu väčšiny ľudí). Scenérie kde sa film natáčal boli pôvabné, najmä pevnosť Kumbhalgarh. Vzhľadom na vysoké hodnotenia som čakal od toho oveľa viac, takže napokon len skromné 3*.

Hologram pro krále (2016)

Sľubný začiatok a v podstate celá prvá polovica vyplnená stretom kultúr a Alanovej aklimatizácie na Saudskú Arábiu. Najviac ma bavili pasáže s vodičom Yousufom, ktorého skvelo stvárnil Alexander Black - jednoznačne najlepšia postava celého filmu. Prvá polka ma na rozdiel od tej druhej skutočne bavila a niektoré situácie a rozhovory boli naozaj vcelku úsmevné a zábavné vďaka svojmu dôvtipu. Bohužiaľ, druhá polka v znamení love story ma nemilo prekvapila, a v podstate aj sklamala. Škoda, že film nepokračoval vo svojej prvotnej atmosfére a celé to skĺzlo týmto smerom. Nehovorím, že to bola potom nejaká katastrofa, ale rozhodne to ubralo celkovej kvalite filmu.

Kapoor & Sons (2016)

Predchádzajúci Batrov film "Ek Main Aur Ekk Tu" patrí medzi moje najobľúbenejšie indické filmy, a tak som bol zvedavý čo nám naservíruje tentokrát. Bola to dráma z rodinného prostredia, ktoré vždy ponúka kopu rôznych tém - a tu bolo to spektrum naozaj veľké. Prvé dve tretiny deju sa stále len tak motali okolo horúcej kaše a všetky problémy a lži sa hromadili. Myslím, že to čakanie kým sa to konečne celé zlomí bolo príliš dlhé a miestami to už pôsobilo príliš monotónne. Posledná tretina (po bode zlomu) už mala perfektný spád (miestami až prirýchly) a bola to už rodinná dráma so všetkým čo k tomu patrí. A či v tom bola aj komédia? Možno akurát tak tie infantilné výstupy dedka, ktoré mne osobne prišli skôr trápne ako zábavné. Škoda, že ten vytúžený zlom prišiel až tak neskoro. Potom už to bolo všetko akési príliš unáhlené. Ale v podstate taký je život - keď sa pravda vyjde najavo, ľudia často konajú v afekte, a potom ľutujú svoje slová (v tom lepšom prípade) alebo nezvratné činy (to je ten horší prípad, viď tento film). Posolstvo teda silné, ale dejovo bohužiaľ nevyvážené...

Sanam Re (2016)

Na indických filmoch sa mi páči, že často dokážu eliminovať prílišné klišé a namiesto toho stavia svoje romantické filmy na sentimente a emočných zvratoch. Ale tu bolo toho klišé na môj vkus až príliš. Okrem toho mi vadili aj tie "komické" vsuvky (najmä v prvej polke filmu), ktoré vyznievali miestami dosť infantilne. Čo sa týka dejovej línie, tak sa mi to celkom pozdávalo (až na spomínané klišé). Myslím, že s dejom by sa dalo ešte viac pohrať, a hoci osud tu hral v podstate primárnu rolu (aspoň nám to tak chceli prezentovať), tak to tiež mohli spraviť aspoň trochu viac uveriteľnejšie, lebo toto bolo vážne prehnané. Keď sa to tak vezme, tak v podstate dosť priemer. Niekde na rozmedzí 2 a 3 hviezdičiek, ale Urvashi Rautela (mimochodom veľmi sympatická žena) to pomohla zaokrúhliť k trom.