• Romantický

Amnestie (2019)

Waw, tak tento film Jonáša Karáska ma veľmi milo prekvapil. Vynikajúco poňatý námet amnestií, ktoré po revolúcii oslobodilo z väzníc množstvo trestancov - nielen politických väzňov, ale aj tých ostatných.  Práve toto obdobie sledujeme priamo v leopoldovskom väzení, kde sa stretli zaujímavé postavy. Scenár výborný, vyobrazenie danej doby vierohodné, a zápletka kvalitná. Takže radosť pozerať takýto pútavý film, obzvlášť keď si človek uvedomí, že čerpá aj z reálnej histórie. Juraj Bača bol super! 5*

Hammarskjöld (2023)

Priznám sa, že o Dagovi Hammarskjöldovi som doteraz veľa nevedel, takže o to väčšie bolo pre mňa prekvapenie, keď som sledoval jeho aktivity v roku 1961. Byť v čele OSN a snažiť sa o udržiavanie mieru vo svete, to musela byť v tej dobe obrovská zodpovednosť - na ktorú napokon Dag aj doplatil. S odstupom času sa však jeho odvážne diplomatické aktivity javia skutočne úspešné (aj keď nie vo všetkých ohľadoch). Kongo a vznik Katangy bola poriadna kauza, o ktorej sa rozpráva dodnes... Čo sa týka filmu, tak sa mi to pozdávalo takmer po všetkých stránkach. Akurát to rozpitvávanie súkromného života Daga ma až tak nezaujalo a skôr ma bavil ten politický rozmer filmu. Mikael Persbrandt bol výborný! 5*

Kaskadér (2024)

Aj keď to na prvý pohľad nevyzeralo pre mňa vôbec vábivo, ale predsa len Ryan Gosling a Emily Blunt v hlavných úlohách - už len tento samotný fakt ma k tomuto filmu prilákal. A napokon musím uznať, že to bolo celkom vydarené. Scenár sa síce javí prvoplánovo, ale postupom času sa to celkom vykryštalizovalo a vďaka tomu prostrediu filmárskeho zákulisia to bolo skutočne pútavé. Postavy ma bavili, a celkom mi sadol aj štýl dialógov, ktoré pôsobili miestami naozaj humorne. Akčné scény sa tu taktiež vyskytli v hojnom počte, a hoci mi to zvykne vo filmoch ísť na nervy, tak tu ma to celkom bavilo. 4*

Mahárádža (2024)

Spočiatku ma to síce až tak nechytilo, ale potom sa to parádne rozbehlo a nadobudlo to naozaj vynikajúci eticko-morálny rozmer, ktorý klepol po prstoch pánovi maharadžovi mysliacemu si o sebe, že je nejaký poloboh. A čo je smutnejšie, ľudia mu to všetko žrali a akosi sa nezamýšľali nad tým, či tie jeho požiadavky nie sú tak trochu príliš... Zápletka o konfrontácii novinára a duchovného vodcu bola výborná. Takže napokon sa z toho vykľul pozoruhodný a kvalitný film. 4*

Rodinná aféra (2024)

K tomuto filmu ma prilákalo hlavne herecké obsadenie v podobe Nicole a Zaca - a práve táto dvojica bola aj tým najlepším na celej tejto rom-com. Inak to bolo celkovo predvídateľné a jasné, kam to celé bude mieriť. Na hranicu priemeru to vytiahli aspoň relatívne vtipné dialógy a spomínané kvalitné herecké obsadenie. Ako celok to pozerateľné bolo, ale fakt nečakajte nič extra. 3*

Andělé mezi námi (2024)

Pôsobivý príbeh s krásnym posolstvom o spolupatričnosti ľudí, ktorí sa spojili pre záchranu Michelle. Aj keď to miestami pôsobí fakt až príliš rozprávkovo, scenár zohľadnil realitu vcelku výrazne. Ed sa správal voči Sharon dosť nevďačne, ale asi každý uzná, že tá sa správala občas fakt ako posadnutá (aj keď to myslela v dobrom). Film je nabitý emóciami, peknými posolstvami a silným príbehom. Ja som mal miestami až zimomriavky. Takže na slušné 4* to určite bolo!

Všechny mé dopisy spal (2022)

Filmy s kompozíciou viacerých časových rovín mám veľmi rád, takže už len z tohto pohľadu mal pre mňa Bränn alla mina brev vcelku vydarený potenciál. Najviac ma samozrejme bavila tá prvotná rovina z 30tych rokov, kedy sa celý milostný trojuholník Karin-Olof-Sven rozbieha. Tie neskoršie fázy príbehu odohrávajúce sa v pokročilejších rokoch ma až tak nebavili, hoci boli pre príbeh dôležitým vyústením zápletky. Aj tak nechápem, ako mohla Karin žiť s takým chujom ako bol Sven, ktorý mi bol po celý čas mimoriadne odporný. 3*

The Siege of Jadotville (2016)

Hľadal som nejaký film o Katange a narazil som na toto. Prvotne som sa celkom potešil, ale na môj vkus to bolo dosť úzkoprofilové. Film takmer vôbec nerieši širší kontext udalostí v Kongu, ale zameriava sa takmer výlučne na túto írsku misiu v Jadotville. Film ako taký však nebol zlý a podal zaujímavý pohľad na tieto udalosti očami týchto mierových síl, ktoré tu OSN nahromaždilo bez nejakého ucelenejšieho plánu a taktiky. Je mimoriadne smutné, že sa vojaci dostali do takéhoto konfliktu a popri domácich obyvateľoch si to tiež všetko vyžrali. 3*

Nejsi sama: Souboj s vlčí smečkou (2024)

Zaujímavý dokument o španielskom "povstaní", ku ktorému došlo po odsúdeniahodných udalostiach na festivale v Pamplone v roku 2016. Aj keď bolo takýchto znásilnení v Španielsku počas predchádzajúcich rokov viacero, až toto odštartovalo verejný záujem a spoločenský odpor voči tomu, aby takéto činy násilníkom prechádzali. Dokument je natočený kvalitne, dozvedáme sa mnoho informácií nielen o tejto kauze, ale aj o iných predchádzajúcich a sledujeme aj výrazný posun v španielskej spoločnosti, ktorá povstala proti násiliu na ženách. Aj keď som bol zhrozený, že sa stále našli ľudia, ktorí boli voči tomu ľahostajní, alebo sa dokonca znásilneným ženám vysmievali a vyhrážali. 4*

Ještěr (2023)

Spočiatku celkom dobre rozohraná detektívka, ktorá sa však postupom času stane príliš prekombinovanou a tá mysteriózna esencia tomu tiež zrovna nepomáha. Ale keď sa to tak vezme, tak to bolo rozhodne zaujímavé a viacero postáv (takmer všetky) sa správajú pomerne podozrivo. Od finálneho rozuzlenia som očakával nejakú kvalitnejšiu pointu, alebo nebodaj prekvapivejší zvrat, takže z tohto pohľadu trochu sklamanie. Ale inak fajn, atmosféru to malo dobrú, aj postavy boli rôznorodé a zaujímavé. Celkovo teda 3*