Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (3 077)

Šampion (2019)

Podľa popisu to vyznievalo síce zaujímavo, no zároveň ako predvídateľná schéma. Ale musím uznať, že napokon to bolo vcelku vydarené. Postava Christiana Ferra bola realistickou personifikáciou drvivej väčšiny úspešných mladých futbalistov, ktorí si myslia, že niet nad nich a absolútne nevedia skrotiť svoje ego a temperament. A presne o tom bol v podstate tento film, ktorý mal navyše vydarenú zápletku s učiteľom pokúšajúcim sa o skrotenie Christianovho nafúkaného ega. Medzi nimi vzniká postupne priateľské puto, a napokon to prináša aj vytúžené ovocie. Podľa mňa, celkom príjemný film, aj keď si myslím, že sa na tejto téme dalo "vyryžovať" ešte oveľa viac, takže to hodnotím ako taký lepší priemer (4* boli na dostrel, ale napokon predsa len 3*)

plakát

Láska sladká i kyselá (2021)

Príbeh ako taký nie je vo svojej podstate nič extra, ale čo tento film posúva výrazne vpred je kompozícia, dejový rámec a samozrejme postavy. Aj keď to miestami spadalo do poriadnej schémy a klišé typického filmu s témou vzťah na diaľku, ten záver bol podaný naozaj vynikajúco, a zrazu všetko dávalo kompletný zmysel. A čo musím pochváliť, tak určite aj to, že tu nebolo toľko teatrálnosti ako vo väčšine aziatských romantických komédiách. Práve naopak, pôsobilo to v mnohých ohľadoch realisticky a prirodzene. Celkovo, vydarený film, a pointa na zamyslenie. 4*

Together Together (2021)

Vcelku originálne, ale to je asi tak všetko, čím dokáže tento film zaujať. Dej ma akosi po celý čas nedokázal zaujať, a ani ako konverzačka to proste nefungovalo, hoci uznávam, že zopár dialógov bolo fakt kvalitných (či už v tej ironickej alebo dojemnej rovine). Myslím si, že z takejto veci sa dalo vybúchať aj oveľa viac, pretože tá originalita v tom rozhodne bola. Zaostalo to tesne pod hranicou priemeru.

plakát

Spatřit světlo světa (2020)

Prostredie pôrodnice sľubovalo vcelku zaujímavý filmový zážitok. Ale nádejný začiatok čoskoro zablúdil do slepej uličky, kde film zostal prakticky až do konca. Napokon sa celý film nesie v znamení spomienok Jeanne, ktorá bola kedysi rebelka, a teraz je z nej vzorná matka s plnou zodpovednosťou v rámci svojej profesie pôrodnej asistentky. A o tom je prakticky celý film, bez konkrétnej pointy. Jediné zaujímavé tak napokon boli pseudodokumentárne scény priamo z pôrodnice.

Ostrov lží (2020)

Parádny námet, skvelý scenár, pôsobivá melancholická kompozícia, ... ale priam trestuhodne biedne prevedenie, ktoré absolútne nevyužilo svoj psychologicko-emocionálny potenciál a celé to pôsobilo nesmierne frigídne. Z tohto sa dala spraviť vynikajúca psychologická dráma, dokonca aj s mierne mysterióznym rozmerom, a napokon je z toho chladný príbeh troch žien, ktorý bol síce vo svojej podstate skvelý, ale ... bezcitný :( Napriek tomu 3*, ku ktorým pomohla aj dravá atmosféra ostrova Salvora.

plakát

Synové 'Ndranghety (2019) (TV film)

Zaujímavá téma z mafiánskeho prostredia, ktorá mala v sebe obrovský potenciál. A hoci mal dej čo povedať, tak to podanie bolo také vlažné, miestami dokonca rozprávkové. Celý príbeh stojí na akejsi vyhláške sudcu, ktorý vidí šancu zachrániť mafiánske deti. Akosi si však neviem predstaviť, že by to išlo pri spoločenskom vplyve mafiánskych organizácií tak jednoducho ako to bolo odprezentované. Čakal som nejakú väčšiu dramatizáciu a vzdor, ale napokon to išlo ako po masle. Pôsobilo to priam neuveriteľne. Ale konceptuálne sa mi to páčilo.

Barot House (2019)

Ehm, not my cup of masala tea... Podľa popisu to vyznievalo viac než zaujímavo, a po scenáristickej stránke v podstate aj bolo, akurát to prevedenie ma nejako nechytilo. Ten úvod mal z pohľadu kompozície celkom schopný potenciál (myslím ten pohľad na situáciu z pohľadu rôznych postáv), ale tento prvok sa akosi rýchlo vytratil. Potom už sa to sústredilo len na psychologickú (alebo psychopatickú?) hru medzi Malharom a Amitom. A hoci bol dej zaujímavý, ten štýl, ktorý mal miestami až hororový záber, to mi proste nesadlo. Škoda, tento príbeh mal rozhodne väčší potenciál. Takto je to u mňa bohužiaľ len za 2*.

Žena v okně (2021)

Amy Adams mám veľmi rád, ale v tomto filme mi išla neuveriteľne na nervy, aj keď v konečnom dôsledku to bola snáď jediná pozitívna postava celého príbehu. Na začiatku mi to pripomenulo Disturbiu, ale napokon sa z toho vykľula výrazne paranoidnejšia záležitosť, ktorá bola na môj vkus až príliš prekombinovaná a neustále tlačenie na pílu tomu vôbec nepomohlo. A pritom, samotný scenár nebol vôbec na zahodenie, ale tá hororová atmosféra tomu proste podrážala nohy. A keď som sa tak nad tým celým zamýšľal, tak logika tu tiež miestami úplne absentovala. Dialógy to tiež akosi nezachránili, ani pofidérne postavy. Nuž, tento štýl mi proste nesadol... 2*

Skejťačka (2021)

Skôr sociálna ako športová dráma - a musím povedať, že našťastie, keďže tie čisto športové filmy väčšinou idú cez overenú šablónu. Tento film mal síce skejťácku esenciu, ale vo svojej podstate bol o niečom úplne inom. Aj keď vidím, že mnohým sa film nepozdáva a zhodnotili to ako "amerikanistickú" predstavu Indie, podľa mňa to bol jeden z tých lepších Netflix kúskov z indického prostredia. Aj keď uznávam, že niektoré veci pôsobilo fakt prvoplánovo a poukázalo na typické indické stereotypy (kasty, menejcennosť žien, nedostatočný prístup k vzdelaniu a záľubám, a pod). Ale globálne to bol v podstate lepší priemer - hlavne úvodná a prostredná časť filmu, ten záver bol bohužiaľ také zbytočné klišé á la Disney.

Absurdistán (2006)

Film z kategórie "taká blbosť, až to bolo dobré". Na jednu stranu treba uznať kvalitnú ideu s relatívne vydareným scenárom, no na stranu druhú boli niektoré tie "srandy" hnané do zbytočných extrémov, ktoré tomu viac uškodili ako pomohli. Menej je niekedy viac, a to presne platilo aj v tomto prípade. Ale inak uznávam, že sa na tej bezhraničnej absurdite dalo aj celkom pobaviť, niektoré scény a hlášky boli fakt vydarené a adresné. Takže z tohto pohľadu to splnilo svoj účel. A určite nie som jediný, na koho tí idioti s podpriemerným IQ pôsobili miestami ako reálne bytosti zo súčasnosti. Mimochodom, kto by si dal Brawndo? :D