• Romantický

Naše příběhy (2015)

Koncept 4 príbehov mladých dospievajúcich fínskych dievčat sa mi celkom pozdával. Ale mám pocit, akoby to bolo všetko až príliš z rýchlika a na tie príbehy bolo akosi nedostatok času. Príbehy prvých dvoch dievčat ma celkom bavili, ale tie ďalšie dva už také zaujímavé neboli. To by ale ani tak nevadilo, keby sa to nesnažili takto napchať do 90 minút. Inak by tam bola väčšia šanca viac splynúť s postavami a s ich životnou etapou dospievania na podklade radostí a strachov. Nuž, škoda, pridať k tomu aspoň pol hodinku, a som si istý, že potenciál by sa dal využiť aj oveľa viac. 3*

Naše rodinná svatba (2010)

Spočiatku som nechápal to priemerné hodnotenie, pretože sa mi to najprv zdalo celkom vydarené a bolo v tom kopu prirodzenej irónie a pri strete dvoch komunít sa podľa očakávaní schyľovalo ku mnohým vtipným výmenám názorov. Zápletka tiež nebola vôbec zlá, no potom ku koncu to pôsobilo neuveriteľne hlúpo a plytko. Takýto námet a postavy mali široký potenciál na komédiu, ale zas a znovu prekvitali zbytočne prehnané scény, ktoré mali od taktného a prirodzeného humoru z úvodu filmu na míle ďaleko. Škoda toho, ale moje dojmy sú tak na hranici 2 a 3*, ale kvôli tým záverečným scénam sa prikláňam k tým dvom. Z filmov o strete dvoch kultúr pred svadbou odporúčam radšej výborný indický film 2 States.

Naši (2016) (seriál)

Podľa ukážok mi to pripadalo ako ďalšia teatrálno-infantílna hlúposť zo slovenskej produkcie. Ale raz mi to len tak zostalo bežať po skončení niečoho, čo som sledoval - a akosi som sa do toho celkom zapozeral. Napokon z toho bol celkom úsmevný a nápaditý sitkom. Samozrejme, aj tu sa vyskytne hlúpy humor, ktorý vyznie dosť trápne, ale pozitíva prevládajú. Koniec koncov, detská vynaliezavosť a súrodenecká rivalita so sebou prinášajú kopu dobrých námetov. Po dlhej dobe nejaký pozerateľný slovenský sitkom (nie ako trápno-sedliacky humor á la Susedia, Horná Dolná a spol.).

Naši a já (2013)

Milé prekvapenie! Väčšina teen filmov sú tie typické debilné komédie o tom istom dokola (len párty, alkohol, sex). Ale toto nebolo len o tých klasických teen záležitostiach, a malo to oveľa širší záber, najmä čo sa týka zamerania na medziľudské vzťahy. Neistota a nezáujem rodičov dokážu u dospievajúceho človeka napáchať obrovské osobnostné problémy - a práve o tom bol tento film. Veľmi sa mi páčilo dôverné priateľstvo medzi Lucy a Kennym, hoci taktiež malo svoje vzostupy a pády zapríčinené značnou nevyspelosťou. Zaujímavé bolo sledovať aj postoj rodičov. Zatiaľ čo mama (tváriac sa obetavo a chápavo) väčšinou sebecky hľadela v prvom rade na svoje potreby, tak otecko (chronicky vyhýbajúci sa zodpovednosti) sa tváril ako príkladný vzor morálky a starostlivosti. V oboch prípadoch to bol naozaj vrchol pokrytectva! Čakal som hlúpu teen komédiu, ale napokon celkom schopná dráma mapujúca nezrelú myseľ dospievajúcej dievčiny.

Naši ma zabijú (2013) (pořad) odpad!

Strašne, strašne, ale naozaj strašne trápne! Neviem čo týmto chceli vlastne dokázať. Nepôsobí to ani vtipne, ani zábavne a celá tá "skrytá kamera" a následné sledovanie reakcii rodičov vyznieva až neuveriteľne trápne. Nechápem ako sa niekto do takejto blbosti vôbec mohol dobrovoľne prihlásiť...

Náš přítel (2019)

Táto téma už začína byť vo svetovej kinematografii prakticky klišé, aj keď uznávam, že si rozhodne zaslúži pozornosť. Nebola to typická citová vydieračka (čomu som v podstate rád), ale na druhú stranu, to nebolo ani nič extra výnimočné, čo by nejako obzvlášť vynikalo medzi filmami s touto rakovinovou témou. Avšak to, čo vynikalo, boli vynikajúce herecké výkony ústrednej trojice! Čo sa týka kompozície s početnou retrospektívou, to sa mne osobne zrovna nepozdávalo. Dialógy priemerné, dejovo silné, no spomínaná kompozícia tomu skôr uškodila ako pomohla. 3* sú tak akurát! (ale uznávam, že som čakal od tohto filmu viac)

Našrot (2013)

Už som asi pristarý na takýto typ teenage filmov, ktorých kostru tvoria nekonečné párty plné neutíchajúceho ožierania, oplzlostí a neustálych vulgarizmov... Za prvé - takýchto filmov už je neuveriteľne veľa a pomaly sa z nich stáva klišé, za druhé - vulgárny humor nikdy nieje, nebol a ani nebude zárukou kvalitnej zábavy, a za tretie - niektoré tie scény nedávali absolútne žiadny zmysel. Tak prečo potom 2*? Určite najmä za niekoľko vydarených scén a hlášiek, no a tiež za výkon Milesa Tellera. Inak, od scenáristickej dvojice Lucas & Moore, ktorí vytvorili také skvelé filmy ako The Hangover a Ghosts of Girlfriends Past, by som čakal určite niečo vydarenejšie ako takýto film. Sklamanie...

Náš skrytý vesmír (2022)

Juhoamerické romantické filmy zvyčajne nemajú povesť dobrej kvality (keďže Latinská Amerika je skôr telenovelová veľmoc), a tak som čakal skôr dosť klišovitú schému. Už od samotného začiatku to pôsobí obvyklým prvoplánovým dojmom, ktorý ústi do jasnej romanticko-dramatickej línie. Všetko to ide "tak ako má", až kým neprišli zaujímavé zlomy, ktoré dosť narušili tú očakávanú schému. Záver pôsobí dosť abnormálne, ba priam až rozprávkovo. Ale aspoň to nebolo také, ako by človek od začiatku čakal. Mimochodom, tá klavírna hudba dodala filmu veľmi príjemnú kulisu.

Náš vůdce (2008)

Pekný príklad ako sa spočiatku nevinná zábavka môže zmeniť na chorý fanatizmus. Ale rozhodne to bol skvelý projekt, zaujímalo by ma do akej miery bol film inšpirovaný tými skutočnými udalosťami. Pôsobilo to naozaj zaujímavým dojmom a tá vzájomná manipulácia bola fakt hrozivá, ale zároveň dosť reálna (stačí sa pozrieť na to ako ľahko dnešní mladí ľudia podľahnú rôznym vplyvom svojho okolia). Aj keď miestami mi to prišlo naozaj prehnané, napríklad ten náhly vandalizmus a najmä iniciatívna niektorých jedincov. Už som sa bál, že tomu celému prepadol aj Rainer, ale našťastie jeho cieľom bolo doviesť do k úplnému extrému a potom pekne stopnúť. No nevyšlo...

Natural Born Pranksters (2016)

Keby nikdy doteraz neexistovalo Jackass, tak by som povedal, že je to aspoň originálne. Toto však bola len čistá kópia, ktorá pôvodným aktérom Jackass nesiaha ani po pás. Títo vraj slávni youtuberi (či ako sa volá tá moderná profesia) mi moc sympatickí veru neprišli. Rovnako ani ich žartíky, ktoré boli miestami naozaj trápne. Na zopár z nich sa dalo aspoň pousmiať, ale že by som vybuchol smiechom, to sa veru nestalo. A mám pocit, že kopu z tých žarítkov bolo prerušených až príliš skoro - ja osobne by som si pri niektorých rád pozrel ako to pokračuje... Takže, nebol to komplet odpad (to by som chlapcom jutuberom krvidil), ale tých vtipných scénok bolo ako šafránu.