• Krátkometrážní

Super 8 (2011)

skvělý film s koncem ála Spielberg. ... ... asi se s tím budeme muset nějak poprat. osobně mi to přišlo jako škoda, ale co už. nejlepší je ten amatérský filmeček, který v průběhu vzniká. parádní atmoška, super herecké výkony, odporúčam. těch posledních dvacet minut nastaveného kýče se dá jednoduše vynechat a do kina se vrátit až na závěrečné titulky a bonusový výsledný "amatérský film".

Východ (1998) (studentský film)

"Nedoznění" záběrů na začátku mi přišlo víc invenční než iritující a ten zbytek je prostě perla. Prostý člověk ve své kráse.

Pretty Woman (1990)

vánoční klasika, kterou už víckrát nesnesu. ale jisté kvality se filmu upřít nedají, i když ho zkurvila jeho neustálá reprízovanost

Shen yong shuang xiang pao (1984)

Zábavný film. Obsahuje nádherné cameo tří Šťastných hvězd (těch zbylých, kteří v tomhle filmu nehrají hlavní role) jako umývačů oken, kteří svou interferencí dopadnou zločince (nebo spíš kvůli nim "dopadne" on, jenže doslova) :))) Ústřední dvojice potrhlých detektivů navazuje na postavy, kteří tihle komici ztvárnili v dalších šáhlých filmech. Jestli vás bavili Šťatné hvězdy nebo Police story, pravděpodobně si užijete i tuhle srandu. Jackieho Chana najdete až úplně na konci - jednak v podobě asi 2s dlouhého záběru ze Šťastných hvězd (kde hraje superschopného poldu, jehož odvážným stuntem, připomenutým během oněch 2s, se jeden z hrdinů inspiruje), jednak si střihne cameo jednoho policajta na motorce, který přijede na skládku až úplně, úplně na konci filmu. K srdci mi přirostla hláška: "Proboha, co to tady děláte?" "Strašně nebezpečný stunt (kaskadérský kousek), takže koukejte sledovat ten náklaďák..."

Květina a had: Šizuko v Paříži (2005)

O poznání (!) umírněnější než první díl (který byl o dva řády perveznější). Co mě vytáčí, jsou naprosto zavádějící popisy na DVD českého distributora. Jde o úplně jiný příběh, se kterým má ten první společný jen hlavní představitelku, jméno hlavní hrdinky. Samozřejmě je zde řada podobností na dramatické úrovni (je to svým způsobem "stejné" jako v jedničce, jenomže "úplně jinak"), takže se snímek právem jmenuje Hana to hebi 2. Hrdinka není tanečnice tanga, nesdílí s první Šizuko minulost (i když jsem z počátku byla na pochybách, zda před novým manželem v novém životě nesnaží se o dokonalé zapomnění života starého, ale to by pak nemohla projít "přerodem", o který v tomhle filmu jde, takže ne), není to profesionálka, ale manželka uznávaného kritika umění, která se do všeho dostane zase jen díky podrazu. Ve skutečnosti je mnohem usedlejší než v prvním díle, a to jak co se týče vzhledu, tak i praktik, kterých je nucena se zúčastňovat.

He qi dao (1972)

Typický tohle-je-moje-škola-a-vy-jste-zlí-japonci film, dobře natočený a poměrně zábavný. Co udělá trocha středně dobrého kung-fu, pár kopů a dráty :) Naprosto zde perlí skvělý Sammo Hung a pak taky hérečka co ztvárňuje hlavní hrdinku (i když její kung-fu není nijak extrémně oslnivé, ale kaskadéři se snaží co to jde aby mu přidali svými reakcemi patřičné grády). Choreografie bojových scén je velmi velmi vtipná (všimněte si, jak směšně všichni poskakují okolo a chytají se za místa, jež nikdy nebyla uhozena apod., takhle se to dřív dělalo! zlaté nepoměrně realističtěji působící bojové scény pozdějších JCH filmů, které fakt bolej. Tady jsou scény, nudné (kromě příležitostného sešvihání copem) a strašné). Mimochodem v bojovce Najdi si svého Jackie Chana jsem ho zahlédla asi 1:13 v japonské škole ve dveřích, snad držel v jednom záběru desky i v Hapkido škole hned na začátku, a pak v davových scénách (třeba na konci zmiňované bitky v japonské škole v bílém kimonu vzadu u zdi). Už se těším, který snímek na své pouti po stopách Jackieho Chana sjedu příště (a jestli ho tam vůbec najdu).

Mise moci (1983)

Přesně ten film, kterému dáte buď odpad nebo pět hvězdiček, podle toho, jak ráno vstanete. Film, jehož kvalita spočívá v nekvalitě. Těště se na plejádu kostýmů a nejlepčejší só scény ve strašidelným domě! Jedno z nejšílenějších (a svým způsobem i nejvtipnějších) béček, které jsem ve své divácké zkušenosti zažila. Nacisti. Skotové. Duchové. Amazonky. Číňané. Japonci. Válka. Červené kozačky. Láska. Nenávist. Peníze. Nesmyslné střihy před dokončením replik. Matematika tentokrát jen pro zdatné počtáře: (Battle Big Brawl + Indiana Jones + Xena + 3 veteráni + Poslední kondor + Nebojsa + ulítké komedie s Piérre Richardem + Sedm statečných + Rambo) Joko motto snímku lze chápat repliku JCH: "Hey that's good! I'd rather have the money than my life!" Tento film je misí jen pro vivolené, kteří si jej však budou neskutečně užívat. Ostatní zemřou v kaluži krve.

Chu dao gui jing (1990)

hraje: Jackie Chan (ale ne v hlavní roli, v té je nějaká borka, co jí to NESKUTEČNĚ DOBŘE kope a její dva filmoví bráchanci)____________________________________________________________________________________ Ne tak přímočarý narativ, jak je u HK filmů zvykem, což je příjemné osvěžení (občas je to kvůli neumětelskému střihu - vsadím se, že za to může oblíbená taktika totálního přestřihu filmů pro americkou distribuci). Divák totiž pro jednou se dozvídá věci později než postavy, a tak si je může postupně skládat dohromady i si hezky zauvažovat. Nicméně občas úsměvným použitím zkratky nebo volbou záběru (a hudbou) jistě potěší všechny milovníky evropských 90s béček. Zvláště když máte anglicky dabovanou verzi, ve které se v dabované stopě používá trošku odlišná hudba od originálu - a při boji se dabují jen úseky, když někdo na někoho mluví, takže zvuková stopa roztomile "skáče". A zrecyklování titulní hudby z Police Story je rovněž mňamózní! ____________________________________________________________________________________________ Police Story nás přivádí zpátky k Jackie Chanovi. I když má Chan jen vedlejší dějovou linii a až do konce nechápete její smysl (je jím záchrana "deux ex machina" - zavolá hlavním hrdinům místo, kde mají provést záchrannou akci), stihne předvést skvělou rvačku v posilovně a trochu poctivé policejní práce (včetně přestřihnutí červeného drátku). Nepatří mu ani famózní závěrečný fight, tu si uzurpuje do té doby jedna z vedlejších postav. ____________________________________________________________________________________________ Snímek oplývá "úžasnou" a dnes již stěží uvěřitelnou 90s módou, taky se tu tancuje snad víc než v kterémkoli jiném filmu s Jackie Chanem (vzhledem k tomu, že teď sjíždím Chanovky, tak to posuzuju z tohoto hlediska, sorry). V HK filmech 90. let, jak je tak sleduji, jsou oblíbené závody na kolečkových bruslích v různých úpravách - žádná z nich však nebyla tak NÁSILNÁ a krvežíznivá, jako tato. ========= Pokud by se jelo jen na kvalitu, byly by to tři hvězdy, pokud bych hodnotila pro "béčkaře", nejspíš bych jich napařila rovnou pět. Tenhle film potěší, pobaví, a ještě poskytne dostatečné množství napětí a akce.

České Pulp Fiction a Blair Witch (2000)

Tento článek Bohdana Karáska vám jistě pomůže snímek lépe pochopit, pokud se při jeho sledování škrábete na hlavě, říkáte si 'What the Fuck' a vpravdě nevíte, co si máte myslet, popřípadě se chystáte vypnout přehrávač a "zaodpadovat" si na CSFD (konkrétně k tomuto filmu se Karásek dostává v podbodu IV) http://cinepur.cz/article.php?article=10