Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 1

Recenze (1 726)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nijak zvlášť mi nevadí proměnění Indyho na důchodce. Sžiju se i s vlepeným sci-fi. Ale je to prostě nuda! Nezajímavé postavy se pohybují v ošklivém CGI světě a úplně zmizel pocit akce a dobrodružství... Nevím, z čeho by tu mělo pramenit něco zajímavého. Průměrný díl seriálu o mladém Indym měl v sobě víc. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Expedicia skrz skanzen stylov - zakonzervovanych vo vzajomne sa prelinajucich casovych bublinach, ktore definuju nielen vznik a samotny vyvoj skanzenu, ale i urcite etapy / dekady kinematografie s prislusnymi charakterovymi crtami odrazajucimi dobove trendy. Pribeh, prostrednictvom ktoreho nam preslaveny sprievodca S. Spielberg priblizuje skanzen mi vobec nevadil. Naopak, vo vzajomnej kauzalite s dovodom existencie skanzenu je logicky vhodne a presne zvolenym variantom. Ovsem v urcitych bodoch expedicie neprebieha n-nasobne prelinanie spominanych casovych bublin uplne hladko. V tychto bodoch dobrodruzna jazda ako keby drhla a dopredu sa presuvame ani nie tak plynulou zotrvacnostou ako skor upozornujucimi napismi "Pozor, prechod do inej sekcie". ()

Reklama

Marius 

všechny recenze uživatele

Najočakávanejší projekt posledných pár rokov konečne dorazil do kín a otázka ktorá všetkých trápi je to či to najslávnejšiemu filmovému archeológovi plieska bičom rovnako ako doteraz. Nuž plieska, len trochu inak. Je sympatické, že L&S (a to nemyslím Lasicu a Satinského) sa vyžívajú v oldschool štýle (ktorý ale nie je tak celkom úplne oldschool) a digi sa im podarí celkom dobre maskovať a držať na uzde, avšak nie vždy to funguje celkom dokonale. Príbeh by sa totiž dal prepísať na pár stránok textu, a scenár ako len môže túto jednoduchosť maskuje, avšak so striedavými úspechmi. Celá expozícia je vlastne len prehliadkou éry US 50´s so všetkým čo k nej patrí od rock´n´rollu, cez oldtimery a harleye až po mccarthizmus. Táto úžasná omaľovánka doby je len predkrmom pred temer neprerušeným vodopádom poctivej „indianovskej“ akcie. Celý problém štvorky vlastne spočíva v tom, že variuje to čo sme už mohli vidieť v predchádzajúcich dieloch a tak nemá čím prekvapiť, na druhej strane sa v tom svete cítime tak dobre ako na návšteve u starých známych po devätnástich rokoch. Avšak napriek tomu, že celá táto návšteva prebieha v divokom tempe, stíhame si všimnúť, že scény sú radené rýchlo práve preto, že ani jedna z nich nie je sama o sebe tak geniálne vypointovaná ako väčšina pamätných scén predchádzajúcich indianoviek (spomeňte si hoci na Hitlera a zápisník, či hostinu u maharadžu) a pokiaľ by tu existovala takáto možnosť, režisér nenechá scénu vyznieť a hlavne doznieť. Takto sa rútime na horskej dráhe a hoci je to super pocit, stále niečo chýba. Chýba to niečo čo predchádzajúce diely mali. L&S síce natočili ďalšiu „klukovinu“ ktorá vyzerá ako Indy, ale od klasického Indyho sa vzďaľuje tak hravosťou (čo sa dá ospravedlniť vzhľadom na pokročilý vek hrdinu) ako i témou (rodinu néééé a tiež neviem či je šťastný motív a la the truth is out there). Napriek všetkým týmto výhradám ale treba pripomenúť, že štvrtého Indyho asi oveľa lepšie natočiť nešlo a v rámci filmových sérií budú príbehy archeológa dobrodruha vždy na popredných miestach. A tak ako zarytý fanúšik série dávam s odretými ušami 9/10 P.S. Cute animals si tiež mohli odpustiť. P.P.S. Stalinov miláčik rulújet . Dosvidanja Dr. Jones ! ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Království křišťálové lebky je až příliš vybledlá vzpomínka na ty báječná dobrodružství doktora Jonese. Starý dobrý Indy se sice vrátil, ale společně s několika zbytečnými postavami a s dobrodružstvím, které je na rozdíl od hledání svatého grálu, archy úmluvy nebo kultu bohyně Kálí jenom nezáživnou báchorkou. Snad je to tím evropským kulturním prostředím, ale zápletka o záhadné kultuře v Jižní Americe nemůže nikdy konkurovat mystickému významu bohyni Kálí či dokonce svatému grálu (o arše ani nemluvě). Aspoň že Ford potažmo Indy je stále neumírající jistotou, jak ve vodách svého žánru, ale i jako ten nejbáječnější hrdina stříbrného plátna. Snad to byli ti Rusové, Jonesovská rodinka nebo jsem byl jenom až příliš unavený, ale takovým způsobem na Indyho vzpomínat rozhodně nechci. PS: Samozřejmě, že ve vodách dobrodružných filmů již několik let nemá Indy soupeře, ale v rámci své série je již poněkud vyšeptalý, a proto tíhnu k ostřejšímu hodnocení. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Tak jsme se konečně dočkali... Lucas i Spielberg konečně souhlasili se scénářem, mezitím stihl Harrison Ford pořádně zestárnout (a není to na něm když má klobou ani tolik poznat, bez klobouku a s brýlemi je na tom o poznání hůř), Karen Allen taky (ale není to na ní poznat skoro vůbec), do party přibyl Shia LaBeouf, který je pro mě velmi milým překvapením. Jednak mi trochu připomíná Dava Gahana za mlada (ani nevím proč) a hlavně čekala jsem, že bude ve filmu za protivného namyšleného fracka, jímž taky z části je, ale tak nějak přirozeně, ani trochu mi to nevadilo. Indyho nazval "dědkem" jen párkrát a během celého filmu mu zdatně sekunduje, nenadělá tolik škody jako Short Round v Chrámu zkázy a mohl by být v budoucnu výborným Indyho následovníkem (pevně ale doufám, že to tvůrci nemají v plánu). Protivníkem se pro tentokrát stali rusové v čele s neskutečně charismatickou Cate Blanchett s roztomilým přízvukem. Přestože je skvělá, jako Indyho záporačka se mi jeví ze všech 4 dílů nejslabší a nejmíň démonická._____ Hned v úvodu filmu v okamžiku, kdy se na jeepu objeví stín postavy, která si nasazuje pověstný klobou a začne hrát ona profláklá hudba se ve mě vzbudila obrovská vlna nadšení, nostalgie a na obličeji se objevil takový ten připitomělý spokojený úsměv, který mi vydržel skoro po celou dobu filmu. Obří skladiště odkazující na "Dobyvatele ztracené archy" (i hudebním motivem), Indyho úprk do "vesnice", honička po městě, nalezení tajemného artefaktu, atraktivní prostředí jihoamerické džungle a Amazonie, Mayské, Azétcké a jiné mýty latinskoamerických indiánů navíc patří mezi moje nejoblíbenější. Nechybí ani výborná honička v autech (troufám si snad i říct, že se vyrovná té z "Dobyvatelů"), spousta narážek, Harrison Ford umí pořád říkat i ty nejblbější hlášky takovým způsobem, že prostě vyzní vtipně a Marion - je prostě příjemným osvěžením. Závěrečných 10 minut je sice o dost slabších než zbytek filmu, ale ani ty prostě nesrazí jeho úroveň pod 80% (a na úplném konci jsem skoro i zamáčkla slzu). Navíc takovéhle výpravné a "poctivé" dobrodružné filmy už se dneska prostě netočí, všechny Mumie, Lovci Pokladů a jim podobní se můžou jít zahrabat, Steven Spielberg zase jednou ukázal, kdo je tady králem. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • Kvůli hurikánu, který se přehnal přes Havaj, muselo být natáčení scény souboje ve vodopádu přesunuto do Brazílie a Argentiny a bylo uskutečněno druhým štábem. (Riker)
  • V úvodní sekvenci lze mezi artefakty, které jsou rozsypány na podlaze po rozbití několika beden, zahlédnout i mytickou Mojžíšovu hůl. Její přesná replika byla zhotovena podle hole, s níž vystupoval Charlton Heston jako představitel Mojžíše v okázalém velkofilmu Desatero přikázání z roku 1956. (Lavran)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama