Reklama

Reklama

Královna

Trailer 1

Obsahy(1)

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (429)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nemůžu se zbavit dojmu, že Stephen Frears Královnu pojal jako velmi významnou státní zakázku. Jak jinak si lze vysvětlit, že v průběhu těch velmi lehce plynoucích ani ne sto minut se obraz Jejího Veličenstva, ale i ostatních členů královské rodiny, změní z konzervativních, běžných smrtelníků se stranících studených čumáků a srabů, na lidsky celkem pochopitelné oběti společenského zřízení, vedené starostí o blaho všeho lidu? Nebo se na konci jako zatvrzelá nenávistná slepice či tupec prezentuje ještě někdo jiný než paní Blairová? Tenhle "ideologický" podtext se mi zdá ne snad vylhaný - na tom ovšem mají zásluhu především vynikající herecké výkony zejména Jamese Cromwella a (jak také jinak) Helen Mirrenové - ale rozhodně zjednodušující a idealizující. Respektuji poctivou řemeslnou práci všech zúčastněných, ale žádné ohromení se u mě opravdu nekoná. 70% ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Kdybych byla britka nebo čtenářka bulvárních plátků, určitě bych dokázala ocenit to, že Tony Blair ma v bytě bordel, na dveřích pracovny malůvky od dětí a chodí ve fotbalovém dresu, smutnět nad tím, že královna je taky člověk, který si zapláče a chodí venčit psy nebo obdivovala interiéry Buckinghamského paláce a výroky typu "já se na to nemůžu koukat, kdybys mě potřebovala, najdeš mě o jedny dveře dál" (král ke královně sledující video o princezně Dianě). Jenže nejsem ani jedno, ani druhé, takže královna se pro mě stala jedním z nejnudnejších děl poslední doby. Ne špatný, ale nudný. Dokážu ocenit skvělé herce (Helen Mirren je třída a Oscara si víc než zasloužila), dokážu ocenit krásnou kameru, exteriéry i interiéry, ale nejsem tím, pro koho byl tenhle film natočen a bylo to dost poznat... Mimochodem - hodně moc by mě zajímalo, jestli tenhle film, scénář, jeho natáčení a kdovíco ještě prošlo cenzurou v Buckinghamu (můj osobní tip je že ano a že nebyla rozhodně jediná). ()

Reklama

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Tak si Helen Mirren (a len po roku) zahrala po Alžbete Prvej aj tú Druhú... a opäť to zvládla bravúrne. Skutočná Alžbeta by ju určite mala pozvať na "garden party", veď komu sa v jednej hereckej kariére podarí (a tak dôveryhodne) zahrať dve britské panovníčky, navyše žijúce s odstupom štyroch storočí? ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Tenhle film si určitě Elizabeth II nedá do své TOPky, protože nejen že zesměšňuje jí, ale i celou královskou rodinu, ale nejsem si jist, jestli to měl být záměr. Tak nebo tak se mi celá oridna (pokud to bylo všechno podle pravdy) totálně zhnusila. __ Výkon Helen Mirren je trošičku v mediich přepálený, stejně jako Whitakerův u Skotského krále. Průměrný film si zaslouží průměrné hodnocení. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Konečně film, který dokáže v kostce vysvětlit, že Diana byla rebelujícím prvkem královské rodiny a neustála roli, která jí byla svěřena, zatímco Alžběta udržela stoleté tradice a důstojnost navzdory všem. Poutavá exkurze do života královny v těžškých dobách smrti princezny z Walesu, s důstojnou Helen Mirren v hlavní roli. Docela mě zamrzelo, že u nás nemáme takovou majestátní instituci, která by svou velikostí přesahovala politický populismus vládních čtyřletek. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (30)

  • Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých autentických miestach v Anglicku, Škótsku či francúzskej metropole Paríž. (MikaelSVK)
  • Mnohé z pasáží filmu pocházejí ze skutečnosti. Například tisková konference princezny Diany nebo scény na jejím pohřbu. Proto v nich vystupuje mnoho známých tváří, které nejsou v titulkách. Například Elton John, Nicole Kidman, Tom Cruise či Steven Spielberg. (imro)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Reklama

Reklama