foto

Helen Mirren

  • nar. 26.7.1945 (75 let)
    Chiswick, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Kdyby se v historii neudálo množství tragédií, mohla být ruskou šlechtičnou. Nezdá se, že by jí však ani v nejmenším vadilo, že se namísto toho stala slavnou herečkou a nezávislou ženou, která v sobě představuje současně slovanský šarm i britskou distingovanost.
 
Zatímco většinu filmových hvězd lze obvykle zařadit buď do kategorie talentovaných hereček (Meryl Streep, Annie Girardot) nebo sexy žen a k tomu skvělých hereček (Michelle Pfeiffer, Sophia Loren) či do skupiny sex-symbolů (Brigitte Bardot, Jennifer Lopez), nikomu nepodobná britská herečka patří pouze do své vlastní třídy jménem Helen Mirren. Jedině tato dáma vyvolávala (a to nejen ve svých rolích) dojem nezávislé feministky a současně dokázala plnit roli britského sex-symbolu. Dnes je jí přes šedesát a kromě jejích profesních úspěchů se stejně dál mluví o kouzlu její přitažlivosti. Téměř žádný článek o Helen nezapomene připomenout, že kdysi v jednom interview prohlásila, že si nařizuje budík na tak brzy, aby se ráno stačila milovat se svým mužem.
 
Známou hvězdou se stala až na počátku devadesátých let v roli šéfinspektorky londýnské policii Jane Tennison, která však musí na svoji šanci dlouho trpělivě čekat, protože nikdo kompetentní přece ženskou nepustí do práce vyhrazené mužům. Ale pak přijde infarkt jejího nadřízeného a Jane jako nový šéf v mužském kolektivu může svými nestandardními metodami (které jí na důvěryhodnosti zrovna nepřidávají) objasnit vraždu. Televizní série Hlavní podezřelý se rozrostla na 6 řad, přičemž každá se skládá z jednoho až dvou  dlouhometrážních filmů.
 
Ve srovnatelných typech rolí vynikala i Francouzka Annie Girardot, její život však neměl s rolemi samostatných žen, které vše podřídí své práci mnoho společného. Naproti tomu Mirren celé roky odpovídala, že se nikdy nechce vdát, aby se nemusela rozvádět a připomínala, že byla vychovávána tak, aby si vážila ekonomické nezávislosti, jakožto nejlepšího daru, který se dívce může dostat. Ačkoli se Girardot ani Mirren nikdy neprohlašovaly za feministky, přesto v jisté etapě obě herečky sloužily jako jejich společenské ikony.
 
Helena nebo Ilyena? Pro přátele prostě Hell.
 
Mnohdy bývá Mirren popisována jako typická starší vážená Angličanka, při bližším pohledu však můžeme spatřit, že se na nás z filmů i fotografií usmívá stárnoucí ruská dáma, která se původně jmenuje Ilyena Vasilievna Mironoff (26. 7. 1945) a pochází z ruského šlechtického rodu. Její stejně slavní jako kontroverzní předci, kteří v 18. století sloužili v carské armádě pocházeli z Gzhatsku (město později přejmenované na Gagarin podle kosmonauta Yuri Gagarina), nedaleko Smolensku západně od Moskvy. Jeden z jejích pradědů byl slavný polní maršál Kamensky, hrdina rusko-tureckých i napoleonských válek, který byl krátce po svém nejvyšším možném vyznamenání k smrti ubitý sekerou patnáctiletým bratrem jedné ze svých konkubín. Mezitím se proslavil i jeho syn Nikolaj, který jako generál v bitvě u Slavkova (1805) obětoval 1600 mužů.
 
Zatímco Helenin dědeček Piotr Mironoff pobýval coby carský armádní posel v Londýně, došlo v Rusku k revoluci a už se tam nikdy nevrátil. Pracoval raději ve svobodném Londýně jako taxikář. Šest Heleniných ožebračených a z rodinného sídla vystěhovaných pratetiček zůstalo v Rusku, odkud svému jedinému bratrovi a Helenině dědečkovi poslaly poslední dopis v roce 1932. I když ruská rodina žila v bytě bez oken, stále měla blízko světu umění, protože dvě tety pracovaly jako písařky autorů Maxima Gorkého a Konstantina Stanislavského. Za přepsané scénáře dostávaly vstupenky do divadla, a protože se navíc jedna ze sester provdala za výše postaveného komunistu, unikla rodina i Sibiři.
 
Většina dokumentů na matrikách byla za ruské revoluce a druhé světové války zničena, takže vypátrat po rozpadu SSSR své kořeny, nebylo snadné pro ani pro slavnou britskou herečku a její sestru Katherine. Helen Mirren byla dojatá, když se nedávno dostala k sedmi dopisům, které se jejímu dědovi ještě podařilo poslat do Ruska a v nichž lituje, že si jeho syn Vasilij Petrovich Mironoff změnil jméno na více anglicky znějící Basil Mirren a z dcery Ilyeny udělal Helenu. Helen, která ani neumí rusky (zato jako pravá ruská šlechtična mluví francouzsky) a nemohla si tak přečíst rodinné dopisy, chtěla být jako dítě baletkou a brala taneční a hudební lekce - samozřejmě netušila, že v Rusku dnes žije její příbuzná, které se kariéra úspěšné baleríny podařila a dnes je kostýmní návrhářkou. Racionálně uvažující Helen Mirren nakonec poskytla dopisy mezi dědečkem a jeho sestrami spisovatelce, která podle nich napsala rozhlasovou inscenaci Mironoffovo dědictví a sama herečka ve hře představovala Piotrovu oblíbenou sestru Ilyenu, podle níž dostala své jméno.
 
Helen, jíž přátelé říkají Hell, se narodila v Essexu (Londýn) jako druhé ze tří dětí (má starší sestru a mladšího bratra) ruskému otci a britské matce Kathleen Rogers. Také její matka, která je třináctým ze čtrnácti dětí, má zajímavou rodovou historii - Helenin dědeček z této strany byl totiž řezníkem, který dodával maso na stůl už královně Viktorii. Před druhou světovou válkou hrál hereččin otec na violu s Londýnskou filharmonií a později pracoval jako zkoušející u řidičských testů. Výchova Mirrenových dětí byla velmi anti-monarchistická a ačkoli se Helen narodila jako dívka, byla vedena především k samostatnosti a nezávislosti. Chodila do katolické dívčí školy St. Bernard´s High School v Essexu, kde hrála divadlo a pak měla pokračovat na učitelské koleji v Londýně. Měla před sebou jasnou budoucnost skromného života coby učitelka, ze které však sešlo, když byla v osmnácti přijata do National Youth Theatre.
 
Filmová, televizní, divadelní a rozhlasová herečka
 
Ve dvaceti už byla divadelní hvězdou ve své první roli Kleopatry a vstoupila do Královské shakespearovské společnosti. Zanedlouho po svém divadelním debutu se objevila i ve filmu, a ačkoli od té doby natočila více než 90 titulů, díky nimž je dnes známá především jako filmová herečka, na divadle hraje dodnes. V sedmdesátých letech vyrazila s divadelní skupinou Petera Brookse na turné po severní Africe a později byla dvakrát nominovaná coby broadwayská herečka na cenu Tony. Kromě toho se Mirren nikdy nevyhýbala ani práci pro televizi a hrála v desítkách televizních filmů a seriálů.
 
Shakespearovské tituly (Sen noci svatojánské, 1968, Hamlet, 1976, Cymbeline, 1982) samozřejmě patří také do její filmografie, avšak známější se stala až díky tragikomické muzikálové koláži Šťastný to muž (1973) a zejména pak díky své účasti na kontroverzním erotickém dramatu z doby Říma Caligula (1979). Rok na to si všestranná herečka zahrála v thrilleru z londýnského podsvětí s Bobem Hoskinsem a Eddie Constantinem Dlouhý velký pátek a v komedii postavené na dvojroli Petera Sellerse Ďábelský plán dr. Fu Manchu. K nejznámějším z jejích starších filmů však bezpochyby patří Excalibur (1981), který si své věrné diváky získal tajemnou a přitom pohádkovou atmosférou, kostýmy a hudbou, kombinující Richarda Wagnera a Orffovu Carminu Buranu. V neposlední řadě k úspěchu přispělo i obsazení Helen Mirren do role Morgany.
 
Mirrenové přirozená kultivovanost a dnes již i herecká váženost přivedla tvůrce hned tří filmů k jejímu obsazení do rolí anglických královen. Velkou panovnicí, nezávislou, inteligentní a tvrdohlavou ženou Alžbětou I., dcerou krále Jindřicha VIII. byla v televizním filmu Královna Alžběta (2005); královnu Charlottou, manželku krále Jiřího III ztvárnila v Šílenství krále Jiřího (1994) a nakonec si zahrála i současnou panovnici Alžbětou II. ve filmu Královna (2006), který jí vynesl Oscara.
 
Hranice a meze Heleniny nezávislosti
 
Většinu Heleniných rolí spojuje výraz nové svobodné ženy, která není svázána tradičními zábranami a je úžasná a oslnivá ve své nezávislosti – vše tedy zůstává dvojznačné. Stejným způsobem Helen i žila. Byla ekonomicky nezávislá, ve všem svobodná, odmítala se vdát a nikdy neměla děti, protože prostě nepociťovala potřebu je mít. Jedním z důsledků její svobodomyslné povahy je i tetování na ruce, které si kdysi ne zrovna promyšleně pořídila v indiánské rezervaci v Minnesotě. Helen se s ním nejspíš cítí spokojená, ale maskérům většiny filmů tím jen přidělává vrásky na čele, protože nikdy nesmějí zapomenout na jeho skrytí pod náplast (skryté bylo mj. i v Hlavním podezřelém).
 
Několik let svého života Mirren strávila s fotografem Jamesem Wedgem, který ve své práci bohatě experimentoval se sexualitou. Helen, která nikdy nebyla přepjatá a netrpěla averzí vůči nahotě ve filmu ani na fotografiích, s Wedgem s potěšením spolupracovala. Ačkoli tato herečka celý život nosí dlouhé nebo dnes již kratší blond vlasy, nikdy nepůsobila vyloženě vulgárně, přitom za ideální způsob vyjádření sexuality považuje Madonnu, kterou právě pro její image obdivuje. Helenina rada jak být sexy zní tedy jasně: nenechat si dodávat nějakou uměle vytvořenou image, ale být sám sebou, nechat to vyzařovat ze sebe samého. Zbytek jejího kouzla musí spočívat už jen ve spokojenosti se sebou samotnou, protože na otázku, jak by chtěla vypadat, kdyby mohla být ideální, herečka odpovídá, že každý den jinak. Jendou tmavovláska, podruhé se slovanskou tváří, vždycky však být hubená a oslnivá.
 
Ačkoli byla tak odlišná od svých kolegyň Giny Lollobrigidy, Jane Fonda nebo Brigitte Bardot, díky množství nahých fotek a scén se Helen Mirren dostala do role anglického sex-symbolu. Objevovala se nahá mnohem častěji, než kterákoli z mainstreamových hereček její generace a to od prvního filmu Age of Consent (1969), přes Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989) až po Holky z kalendáře (2003). Kromě toho se ještě v padesáti nechala vkusně odhalená vyfotit na obálku Radio Times. Helen Mirren totiž dávno překonala své filmové postavy, které stárnou rychleji než ona sama. Zatímco Jane Tennison v posledních dílech Hlavního podezřelého čelí odchodu do ústraní, popíjí whisky a její vlasy jsou stříbrně blond, usměvavá Helen Mirren přebírá jedno ocenění za druhým v elegantních rudých šatech s širokým výstřihem. Zatímco Tennison ubývají síly, Mirren je stále nabývá. Šéfinspektorka je vyčerpaná a uhoněná, zatímco její představitelka zářivá a optimistická.
 
Rozhodně si nepřipadá stará a nepotěší ji oslovení Dame Helen Mirren, přesto už ustoupila ze své téměř kruté nezávislosti, když se po deseti letech společného soužití provdala za amerického režiséra Taylora Hackforda. Bylo jí 52 let a Hackfordovi na den 53 – brali se 31. prosince 1997. Helen tvrdila, že se berou hlavně kvůli daním a přála si jen, aby všechno zůstalo jako před tím. O rok později však prohlásila: „Když jsem se ráno po svatbě probudila, uvědomila jsem si, že se všechno změnilo, a že to miluji. Cítila jsem se úplně jiná. Byla jsem jeho žena a on byl můj manžel a to bylo něco úžasného. Teď, skoro o rok později, se stále třesu, když ho slyším říkat moje žena a je mi ohromným potěšením, když říkám můj manžel.“ Štěstí jejího rozhodně neuspěchaného prvního manželství stále trvá a letos dvaašedesátiletá Helen říká, že nejlepší věc, kterou ve svém životě udělala, bylo stát se manželkou. Každý člověk je jedinečný, o Helen Mirren to však platí dvojnásob. 

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 Rychle a zběsile 9
2020 Ivan je jen jeden
The Duke
2019 Anna
Berlin, I Love You
Dokonalá lež
Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw
2018 Louskáček a čtyři říše
Winchester: Sídlo démonů
2017 Krásný únik
Rychle a zběsile 8
2016 Collateral Beauty: Druhá šance
2015 Dáma ve zlatém
Oko v oblacích
Trumbo
2014 Láska na kari
2013 Phil Spector (TV film)
Red 2
Univerzita pro příšerky
2012 Hitchcock
Movie: The Movie
Za zavřenými dveřmi
2011 Arthur
2010 Bouře
Dluh
Hnízdo neřesti
Legenda o sovích strážcích
Red
Černý chlapec
2009 Na odstřel
Poslední neděle
2008 Inkoustové srdce
2007 Lovci pokladů: Kniha tajemství
2006 Hlavní podezřelý: Poslední případ (TV film)
Královna
2005 Stopařův průvodce po Galaxii
Stín zabijáka
Trailer for a Remake of Gore Vidal's Caligula
2004 Smečka (TV film)
Únos
Život s Helenou
2003 Hlavní podezřelý: Poslední svědek (TV film)
Holky z kalendáře
Římské jaro paní Stoneové (TV film)
2002 Od dveří ke dveřím (TV film)
2001 Gosford Park
Happy Birthday
Na hraně (TV film)
Nic takového
Přísaha
Smrt Jacka Doddse
2000 Zamřížovaná zahrada
1999 Pomsta
Posedlost Ayn Randové
1998 Princ Egyptský
Sidoglio Smithee
1997 Kritická péče
Painted Lady (TV film)
1996 Hlavní podezřelý: Chybné úsudky (TV film)
Losing Chase (TV film)
Ve jménu IRA
1995 Hlavní podezřelý: Kruh přátel (TV film)
Hlavní podezřelý: Unesené dítě (TV film)
Hlavní podezřelý: Vůně temnot (TV film)
Sněhová královna
1994 Jutský princ
Šílenství krále Jiřího
1993 Dravec
Hlavní podezřelý: Divné chutě (TV film)
1992 Hlavní podezřelý: Neviňátka (TV film)
1991 Hlavní podezřelý: Cesta vzhůru (TV film)
Kam se i andělé bojí vstoupit
1990 Bethune: The Making of a Hero
Podivná pohostinnost
1989 Když připluly velryby
Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec
Red King, White Knight (TV film)
1988 Pascaliho ostrov
1987 Božské zájmy
Slavný případ (TV film)
1986 Pobřeží moskytů
1985 Bílé noci
Coming Through (TV film)
1984 2010: Druhá vesmírná odysea
Cal
1983 An Audience with Mel Brooks (TV film)
1982 Cymbeline (TV film)
Soft Targets (TV film)
1981 Excalibur
Mrs. Reinhardt (TV film)
Sen noci svatojánské (TV film)
Velekněz lásky
1980 Dlouhý Velký pátek
Hussy
Ďábelský plán dr. Fu Manchu
1979 Blue Remembered Hills (TV film)
Caligula
S.O.S. Titanic (TV film)
The Quiz Kid
1978 Jak se vám líbí (TV film)
1976 Collection, The (TV film)
Hamlet
1975 Applecart, The (TV film)
Caesar and Claretta (TV film)
Little Minister, The (TV film)
Philanthropist, The
1974 A Coffin for the Bride (TV film)
Belamira (TV film)
The Changeling (TV film)
1973 Šťastný to muž
1972 Divoký Mesiáš
Miss Julie
1970 Colpo rovente
1969 Setkání s múzou
1968 A Midsummer Night's Dream
1967 Herostratus

TV seriály

2019 Kateřina Veliká (TV seriál)
Epizoda 4 (E04)
Epizoda 3 (E03)
Epizoda 2 (E02)
další epizody (4)
2012 Glee (TV seriál)
Plesosaurus (S03E19)
Ano/Ne (S03E10)
2009 National Theatre Live (TV seriál)
Studio 30 Rock (TV seriál)
Jackie Jormp-Jampová (S03E18)
2005 Královna Alžběta (TV seriál)
Třetí hlídka (TV seriál)
Revelations (S06E15)
2004 Frasier (TV seriál)
Záchvat kleptomanie (S11E17)
2002 Georgetown (TV seriál)
2001 The Ellen Show (TV seriál)
1985 Pásmo soumraku (TV seriál)
Dead Woman's Shoes / Wong's Lost and Found Emporium (S01E09)
1982 Faerie Tale Theatre (TV seriál)
1979 Oresteia (TV seriál)
1971 Cousin Bette (TV seriál)
1969 ITV Saturday Night Theatre (TV seriál)
1965 BBC Play of the Month (TV seriál)

Dokumentární

2020 Escape from Extinction - vyp.
2019 #Anne Frank – paralelní příběhy
George Harrison a Handmade Films - a.z.
On Broadway
2018 Szabó Magda világsikere
2017 Love 99 - vyp.
2016 The Pulitzer at 100
Documentary Now! (TV seriál)
Mr. Runner Up: My Life as an Oscar Bridesmaid, Part 2 (S02E07)
Mr. Runner Up: My Life as an Oscar Bridesmaid, Part 1 (S02E06)
Final Transmission (S02E05)
další epizody (7)
2015 Documentary Now! (TV seriál)
Gentle and Soft: The Story of the Blue Jean Committee Part 1 (S01E06)
A Town, a Gangster, a Festival (S01E05)
The Eye Doesn't Lie (S01E04)
další epizody (6)
Jednota
2014 And the Oscar Goes To... (TV film)
Nepřítel Třetí říše (TV film) - vyp.
2013 Istintobrass
National Theatre Live: 50 Years on Stage (TV film)
2012 Radioman
2011 Arábie 3D
Warren Ellis: Captured Ghosts
2009 Jazzová baronka
2008 Kiran Bedi: Yes Madam, Sir - vyp.
2006 TV's 50 Greatest Stars (TV film)
2004 Pas de Deux: Making 'White Nights'
Peace One Day
2001 Making of 'Gosford Park', The (TV film)
1996 The Great War and the Shaping of the 20th Century (TV seriál)
1994 Children of God (TV film) - vyp.
1987 Invocation: Maya Deren
1984 2010: The Odyssey Continues
1981 Documentary on the Making of 'Gore Vidal's Caligula', A
1967 Omnibus (TV seriál)

Divadelní záznam

2016 Pocta Shakespearovi (divadelní záznam)
2013 The Audience (divadelní záznam)
2009 Faidra (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Filmy

2001 Happy Birthday
Na hraně (TV film)

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
Sarah Cooper: Všechno v pohodě (TV pořad)
2019 Oscar 2019 (TV pořad)
2018 Oscar 2018 (TV pořad)
The 75th Golden Globe Awards (TV pořad)
2016 Zlatý Glóbus 2016 (TV pořad)
2015 The 69th Annual Tony Awards (TV pořad)
The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2015 (TV pořad)
2014 Good Morning Britain (TV pořad)
John Oliver: Co týden dal a vzal (TV pořad)
Late Night with Seth Meyers (TV pořad)
The 20th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
The EE BAFTA Film Awards 2014 (TV pořad)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2014 (TV pořad)
2013 Zlatý Glóbus 2013 (TV pořad)
2012 Evropské filmové ceny 2012 (TV pořad)
Módní styl hvězd (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
Nobel Peace Prize Concert (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2010 82. Annual Academy Awards (TV pořad)
Daybreak (TV pořad)
The 64th Annual Tony Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2010 (TV pořad)
2009 The Jay Leno Show (TV pořad)
2008 60th Primetime Emmy Awards, The (TV pořad)
The 80th Annual Academy Awards (TV pořad)
2007 BAFTA Film Awards 2007 (TV pořad)
The 79th Annual Academy Awards (TV pořad)
The Graham Norton Show (TV pořad)
Xposé (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2007 (TV pořad)
2006 The 58th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
The ONE Show (TV pořad)
2003 Hollywoodská setkání (TV pořad)
2002 The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 Lorraine (TV pořad)
1997 The 49th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
The View (TV pořad)
1996 The 48th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1994 The 46th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1993 The 45th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1988 This Morning (TV pořad)
1986 Siskel & Ebert & the Movies (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 060)