Reklama

Reklama

Rozum a cit

  • USA Sense and Sensibility (více)
Trailer

Obsahy(1)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (407)

Disk 

všechny recenze uživatele

Jedno má většina Leeho filmů společné - dokonale vykreslené rodinné vztahy. V případě Rozumu a citu si všimněte zesíleného vztahu mezi sestrami, které představují Emma Thompson a Kate Winslet. Obě prožily milostná zklamání a obě se s tím vyrovnávají po svém - jedna to prožívá naplno a druhá to potlačuje, přičemž úžasná je scéna, ve které se obě konfrontují. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Nadherna romantika podla knihy Jane Austenovej. Je to dokonale napisane a zrezirovane. Perfektne je vykreslene postavenie zien v tej dobe az to vo mne prebudilo malu feministku, ktora mala chut kricat nad tym ake to mali zeny tazke. Ale kvôli laske v tomto filme trpia aj muzi, takze to je celkom vyvazene. Najlepsie na celom filme su ale herecke vykony zalozene nie na dialogoch, ktore vdaka dobovej etikete maju malu vypovednu hodnotu, ale na rôznych pohladoch a naznakoch, ktore o pocitoch a myslienkach postav prezradia ovela viac. Filmu jednoznacne kraluju zenske hrdinky v podani Emmy Thompson a pre mna v jednej z mala sympatickych vykonov kate Winslet, ktoru prilis nemusim. Z hercov som si uzil dobrosrdecneho Rickmana a po case som ovela viac docenil Granta. V tej dobe bola postava ostychaveho chlapika jeho tradicna skatulka az som si myslel, ze viac predviest nedokaze. Po ulohach cynickych zvodcov ale pôsobi jeho vykon v tomto filme osviezujuco a zaroven pôsobivo. No a bonbonikom su trefne suche poznamky Hugha Laurieho. Obrovsku pochvalu si zasluzi aj CZ dabing z cias, ked dabing stal za to. V originale, pokial neviete dobre anglicky, si film poriadne neuzijete, kedze sa tam prilis vela keca a titulky obsahuju tak 50% textu. A popritom zaroven musite sledovat vsetky tie pohlady, aby ste vedeli, co skutocne postavy vyjadruju. Vysledkom je jedna z najlepsich historickych romantik, ktoru si uzije aj chlap, pokial ma srdce a neboji sa prejavit emocie. 10/10. ()

Reklama

Rosaviva 

všechny recenze uživatele

Co na tom, že je mi od první chvíle co vejde nějáký muž do místnosti jasné kdo se do něj zamiluje. Nalákalo mě hlavně množství filmových hvězd, které se tam objevili. Romantika jak má být. Bylo to prostě skvěle zahrané (Kate Winslet, Alan Rickman), Hugh Grant vypadá vtipně, Emma Thompson mě jako obvykle nepřestala štvát, dobrá kamera i scénář. Slušné 4* ()

Hild 

všechny recenze uživatele

Spolu s Pýchou a předsudkem mé nejoblíbenější zpracování románu od Jane Austen. Film, který dokáže člověka zahřát u srdce, protože i sám film v sobě to srdce ukrývá. Ve svém žánru by tento film jen těžko hledal konkurenci, rovnat se mu asi doopravdy může pouze pozdější "Pýcha a předsudek" Joea Wrighta. Skvělé vyobrazení staré Anglie a společnosti. Výborný scénář a hlavně výborné herecké výkony. Skutečně nevím, které herecké jméno bych tady vyzdvihla. Film má sice přes dvě hodiny, ale u tohoto filmu se zkrátka nelze nudit. Já si film pustím kdykoliv znovu. Bravo. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Určené ženám, z pohľadu mužského diváka dosť nezaujímavé. Anglický štýl, anglické frázy, našincovi to nemusí veľa povedať. Keď to len porovnám s Pýchou a predsudkom, príbeh je tam diametrálne lepší, romantickejší, zaujímavejší. Rovnaká autorka, iný román a lepšie prevedenie. Rozum a cit jej proste moc nevyšiel a na plátne vyzerá fádne. Navyše mi Emma Thompson do snímku vôbec nesadla a okrem toho tu bol samý uplakaný cit a žiadny rozum. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (74)

  • Emma Thompson vo svojej spomienkovej knihe priznala, že natáčanie s ovcami bolo mimoriadne náročné a režisér filmu Ang Lee sa zaprisahal, aby sa už nikdy tieto zvieratá neobjavili v jeho filme. Lenže o 10 rokov neskôr nakrútil film Skrotená hora, v ktorom sa hlavní hrdinovia stretávajú pri pasení oviec. (Arsenal83)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Reklama

Reklama