Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Na film, kde Lexe Barkera dabuje ochraptělý Vladimír Ráž, jsem schopná se s uspokojením dívat jen s laryngitidou, což se mi nedávno poštěstilo. Tak tedy: bez hadů i včel bych se obešla, jinak je ale Údolí smrti myslím důstojnou tečkou za Vinnetouovskou sérií. V obsazení nechybí hlavní pilíře filmových mayovek (Barker, Brice versus Battaglia), zlo (vražda, násilí, hamižnost a hanobení hrobů) je po zásluze potrestáno (kvalitní prací pyrotechniků) a příroda je stále stejně nádherná (Krka, Paklenica a Zrmanja forever!). Objektivně to vidím na čisté 3*, ale z nostalgie a také proto, že je to naposledy, dávám i čtvrtou. ()

Reklama

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Společně s "Old Shatterhandem" asi jediný díl Vinnetoua, který nedělá ostudu nedotknutelné "původní" čtyřce. Také se jí snaží přiblížit, jak jen to jde. Nápady jsou zrecyklované ze starších dílů (hlavně z "Pokladu na Stříbrném jezeře"), herci zrovna tak, původní kouzlo je dávno fuč a kompenzuje ho jasný důraz na akci... Ale zábava je to po delší době zase dobrá. Po čurhendovských opusech, Apanači k pláči a debaklu s Oldřichem Zapalrukou je tohle vyloženě balzám na duši. Navíc se tu nachází snad vůbec nejteplejší hláška ze všech mayovek: "Bílé pero Vinnetouovi rozumí. Kánoe pro něj je už připravena." :-D A ten český dabing zase tak hrozný není. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Pecka to hodnoceni mi prijde nizky ale co nadelame nicmene mam pocit ze jak serie zacala tak i skoncila asi se uz Reinl nemohl divat jak mu to zprznily a udelal vsemu dustojnou tecku nova hudba od stejneho skladatele je opet skvela jenom ty exteriery uz pravda trochu nudi ten pribeh uz tu taky byl na druhou stranu par skvelych napadu jako prujezd udolim hadu no a ten konec to je pyrotechnicka extaze padouch v podani nestora Battaglii opet luxusne zkazenej a bezcharakterni jediny co kazi dojem je ten dabing 70 letyho raze kterej uz na to proste nemel to nemohli sehnat jinyho napr Jan Vagner co ho daboval v pekle manitoby mi k nemu pasoval protoze tohle byla hruza nicmene za to film nemuze a ja dam klidne plnej pocet skvela rozlucka se vsim vsudy ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Winnetou goes spaghetti! Ač režisér Reinl zůstal stejný, styl se změnil aby odpovídal dobovému vkusu, více detailů, otáčení kamery, je tu víc prašných stepí než zelených luk a i obsahem je ten film drsnější. V Pokladu na Stříbrném jezeře si nedokážu představit scénu bičování zajatce, zastřelení muže úpícího pod povaleným vozem či pokus o rozčtvrcení koňmi. Tady se toho dočkáme. Stejně tak útočných včel či zabití několika banditů jedovatými hady. A na konci zase efektní výbuchy. Barker a Brice se moc nezměnili, Hawkens bohužel zblbnul, stejně jako Castlepool. Karin Dor vypadá oproti dřívějšku poměrně vyžile, Rik Battaglia naopak s neoholenou bradou ještě více zdrsněl (ale v první svojí scéně má z nepochopitelných důvodů knír?). Ale upřímně, ze všech Vinnetouů mimo hlavní čtyřku je tenhle asi nejlepší. Pořád průměrný, ale asi nejzábavnější a nejmíň debilní. "Zemní plyn." "To je dech velkého Manitua." ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Scénář pochází z pera Herberta Reineckera, původně specialisty na kriminálky. Svou práci odvedl za pouhé dva týdny a získal za ni 20 000 DM. (hippyman)
  • Film měl premiéru 12. prosince 1968 (tedy rovných šest let po premiéře Pokladu na Stříbrném jezeře, 1963), v tradičním premiérovém kině Mathäser-Filmpalast v Mnichově. (hippyman)
  • Místa natáčení - Jugoslávie: Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, vodopády řeky Krky, Starigrad-Paklenica, Zrmanja-Canyon u Obrovacu, Vransko Jezero u Biogradu, Benkovac. USA: Grand Canyon, South Rim, Arizona (natáčeno se dvojníky). (hippyman)

Reklama

Reklama