Alonzo, muž bez rukou

Drama / Horor / Romantický / Thriller

USA, 1927, 61 min

Tod Browning

Rozpočet $217,000(23.6.2010)

Alonzo je bezpochyby jedním z nejvýřečnějších němých snímků všech dob. Důkaz toho, že i bez dialogů a bez jediného čistokrevného hororového prvku, pouze nápaditou prací s kontroverzními motivy a rozličným herectvím mistra Chaneyho může vzniknout podobně strhující, napínavý a dekadentní příběh. Měl jsem tu čest zhlédnout upravenou verzi s geniálním hudebním doprovodem, která nemá jedinou chybu a pokud mám ohodnotit jen ji, není nad čím váhat.. 100%(29.12.2015)

Tod Browning byl pořádně divný už před Freaks. Lahůdkové hororové drama s báječně posedlým Lonem Chaneym a krásnou Joan Crawford je podle mě natočeno výrazně lépe než pozdější (a mnohem známější) Dracula s Lugosim. Pěkný začátek nového (filmového) roku.(1.1.2008)

Možná nejvíce podceňovaný a zároveň nejlepší film Toda Browninga. Mistrovské psychologické a psychosexuální drama s různými zvraty a nezapomenutelnými postavami. [8,5/10] (MGM) (Němý čb. /// Scénář: Tod Browning, Waldemar Young /// Kamera: Merritt B. Gerstad) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](30.12.2011)

Démonický Lon Chaney a na tu dobu nezvykle sexy Joan Crawfordová, to jsou hlavní atributy tohoto tragického a hrůzostrašného příběhu. Alonzo není žádný dobráček, klidně neváhá uškrtit potencíálního tchána, ale i tak ho chápu, že když si nechá odoperovat ruce kvůli nějaké cuchtě, aby vzápětí zjistil, že to bylo naprosto zbytečné, tak byl vytočený k smrti. Doslova. Fascinující jsou ovšem především záběry, kdy si Alonzo jen nohama dokáže zapálit a kouří, vyndá si z kapsy kapesník a otírá si oči, dává hlavu do "dlaní" - neskutečné a mrazivé. Je to jiné monstrum, než na jaké jsme v hororech zvyklí, monstrum o mnoho skutečnější - a o to znepokojivější.(16.6.2013)

• - Lon Chaney měl pro některé scény dubléra - doopravdy bezrukého Petera Dismukiho, který dubloval zejména scény kouření cigaret či hraní na kytaru pomocí nohou. (JayZak)

• - Režisér Tod Browning se v příběhu filmu volně inspiroval na základě skutečné události, konkrétně na své zkušenosti z doby, kdy ještě pracoval v cirkusu. Jeden muž se tehdy vydával za akrobata, aby se vyhnul policii. (JayZak)