Koráby útočí

• Sovětský svaz Korabli šturmujut bastiony (více)

Sovětský barevný umělecký film o bojích viceadmirála Ušakova na Středozemním moři; druhá epocha velkolepého historického životopisného filmu o admirálu Ušakovovi. Když Napoleon na konci 18. století ohrozil celou Evropu, byla carská vláda nucena povolat Ušakova, aby společné s tureckým a anglickým loďstvem bojoval proti Francouzům. Díky geniální taktice a hrdinství ruských námořníků a přes všechny intriky Angličanů, dobude Ušakov nejsilnější pevnost Francouzů na Středozemním moři Ionské ostrovy. Osvobodí Neapol a Řím a dá řeckým ostrovům demokratickou ústavu. Setká se i s anglickým admirálem Nelsonem, kterému připomene jeho porušení vojenské cti při vyvražďování zajatců v Neapoli. Po úspěšném tažení je carem pro své demokratické smýšlení degradován, takže raději zažádá do výslužby. (FILMOVÝ PŘEHLED 2 / 1954) (oficiální text distributora)

PaRi

O poznání horší než první díl! Je z podivem, že stejný režisér může natočit tak rozdílnou úroveň dvou dílů. Asi dostal přes prsty od soudruhů za první díl, který byl málo ideologický! Zírám tedy zde na ta kladná hodnocení! To už je na tom dnes film ve světě tak špatně, že ve srovnání se současnými díly se bere na milost tohle ideologické dílko, z doby nejtužšího stalinismu, které z černé dělá bílou, tedy spíše rudou! Ano, film je opravdu velmi výpravný a některé scény s obřím komparsem si nezadají s hollywoodskými filmy té doby. Pak už je všechno jen zoufalost a historie přizpůsobená komunistickému pohledu. Nemožné teatrální, v pravém smyslu tohoto slova, herecké výstupy a zoufalé dialogy, nemluvě o historické podobě herců znázorňující notoricky známé historické postavy. Vidět obtloustlého Napoleona v Egyptě v operetní uniformě ochotnického divadla je zážitek, na který se nezapomíná. (V 53. roce byl zřejmě problém v komunistickém Rusku sehnat portréty mladého štíhlého generála Bonaparta s dlouhými vlasy až na ramena.) Stejně hrozné je vidět dvaadvacetiletého cara Alexandra, jako čtyřicátníka a lorda Nelsona poznáte jen podle černé pásky na oko. Absolutně nechápu smysl současného vydání tohoto ideologického paskvilu na DVD, ze kterého čouhá jak sláma z bot ruská imperiální politika. Tenhle film myslí naprosto vážně, že admirál ve službách carského samoděržaví ve spojenectví s agresivní Tureckou říší přináší SVOBODU!!! Ionským ostrovům, Římu a Neapoli! Ano, Ušakov byl bezesporu zajímavou vojenskou osobností, ale měl životní smůlu, že stál na straně samoděržaví. Napoleon by jej rozhodně do penze neposlal a se svým liberálním myšlením by se Ušakov daleko spíše cítil dobře ve Francii pod Napoleonem, než v Rusku pod Carem. Žasnu nad nehorázností distributora, který bez uzardění vlepí na obálku vydání DVD text, který sebral z někdejší socialistické půjčovny filmů a uvede ho tak, jak tehdy byl k filmu dodán ze SSSR! To je stejné, jako uvést Main kamf bez vysvětlujícího komentáře. Napoleon prý na konci 18. století ohrozil celou Evropu! Každý i průměrný historik se shodne na tom, že při Italském tažení, v 90. letech 18. století byl mladý generál Bonaparte nositelem idejí Velké francouzské revoluce a rozhodně ne ten, kdo Evropu ohrožoval! (Ostatně shodli se na tom i velcí ruští historikové jako Tarle či Manfred. Kde byli při natáčení filmu? Jest-li někoho ohrožoval, tak zfosilnělé monarchy na Evropských trůnech, a jejich absolutistické monarchie. Těm ostatně nakonec zasadil tak drtivou ránu, že se většina z nich, pokud chtěly přežít, musela postupně přetransformovat v monarchie parlamentního typu. Tohle všechno zřejmě historicky negramotný distributor DVD Řiťkavideo ani netuší. Je historií vůbec netknutý, protože bez uzardění urputně v českém dabingu (mimochodem klasicky mizerném) nazývá ruského cara císařem, o viceadmirálovi si zřejmě myslí, že je víc než admirál, neboť v dabingu se prostřídá jeho titulace od viceadmirála přes admirála až ke generálovi. Dobře, vydavatel nemusí být historicky vzdělán, ať si tedy najme odborného poradce a nezesměšňuje se u lidí, kteří mají alespoň minimální historické znalosti. Zřejmě ale ví k jak uboze nevzdělané divácké obci se u nás obrací o čemž koneckonců svědčí pochvalné komentáře k filmu zde. Na ČS filmové databázi bych ale očekával fundovanější hodnocení. Já můžu dát tak jednu hvězdičku za dobře zvládnuté davové scény. () (méně) (více)

Giacomo

Politická agitace tehdejšího režimu je ve filmu více než patrná. Hlášky typu Černé moře je Ruské moře, které bude vstupním molem k světovládě jdou ruku v ruce s tehdejším smýšlením. Ono, v 50 letech tomu ani jinak být nemohlo. Přesto si snímek zachovává historickou autentičnost a mezi válečné filmy té doby jistě patřil k tomu lepšímu. Nicméně odstup doby, a typický patos v tomto žánru, který jistě v tehdejším diváku vzbuzoval emoce, mě popravdě dnes spíše nudí. Takže s 50 letým odstupem nedám více jak ***. ()

vox_populi

tento výborný film je naplnený patriotizmom a patetizmom - no úprimným a uveriteľným...miestni rusofóbi síce vylievajú na film kýble špiny, ale história nepustí - Suvorov, Kutuzov i Ušakov boli velikáni tej doby a podieľali sa na víťazstvách Ruska ako v Rusko-tureckých, tak i v Rusko-napoleónskych vojnách ()

Plesnivka

Dejme tomu, že věřím zpracování.. čemu ale nevěřím, je nevykrášlení ruských gerojů k líbivému obrazu. Spíš podrůměr.. ()