Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Harry Melchior (Heino Ferch) už má s despotickou východonemeckou tajnou službou STASI svoje skúsenosti. Ako plavecký majster sa zo všetkých síl usiluje dostať tam, odkiaľ sa už dlhší čas šíri neprehliadnuteľný závan slobody. Píše sa trok 1961 a uprostred Berlína vyrastá kolosálna stavba z kameňa a betónu známa ako berlínsky múr. Jediná cesta, ako sa pri úteku vyhnúť takmer istej smrti, je uskutočniť útek pod zemou. Práce na tuneli však nepokračujú tak rýchlo, akoby si Harry a jeho spojenci mohli želať. Naviac, stále viac hrozí ich prezradenie. V časoch neslobody sa môže stať zradcom aj váš najlepší priateľ... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

Morholt 

všechny recenze uživatele

V podobných případech u mě vítězí obsah nad formou. Je mi jedno, že je film zbytečně dlouhý a v druhé polovině hraje účelově na city. Já se prostě strašně rád dívám na to, jak těm komunistickejm sviním někdo vypaluje rybník. Obrovský respekt ke všem, kteří se na útěcích přes Berlínskou zeď podíleli. Ať už úspěšně, či neúspěšně. Jako pocta těmto, většinou bezejmenným, hrdinům Tunel funguje skvěle. 90% ()

dANo 

všechny recenze uživatele

[prvá časť] Zatiaľ to hodnotím len po zhliadnutí prvej časti (STV1 11.9.2007) a som milo prekvapený z výborného spracovania, príbeh je takisto veľmi pútavý a teším sa na druhú, záverečnú časť. Verím, že nebudem sklamaný... [druhá časť] ...sklamaný veru nie som, priam naopak. Výborné gradovanie napätia pri samotnom uskutočnení prevodu ľudí cez tunel bolo na vysokej úrovni a tým pádom označenie thriller je absolútne na mieste. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No musím říct, že na konci jsem ani nedutal. Vůbec, problém jsem měl snad jen v prostřední části, kdy jsem si říkal, že o tom tunelu musí vědět snad i křováci v Africe. Po tom příliš nevěřím tomu jak se na konci zachoval dederonskej plukovníček, víc bohužel kvůli spoileru prozradit nejde, ale byl to nesmysl, ale ani tohle nezmění nic na faktu že se jednalo o dobrej dobovej drasťáček. V jednom záberu jsem poznal ulici Kubelíkova u nás Žižkově, ale pak už nic, tak nevím. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Vysoce atraktivní historické téma kopání tunelu pod čerstvě (z)budovanou Berlínskou zdí udrželo v pozornosti i ve chvílích, kdy se vypjaté emoce režisérovi nedařilo úplně prodat a děj lehce stagnoval (tzn. zejména ve 2. třetině) – o čemž svědčí i fakt, že masivní délka 160 minut jinak nepředstavovala problém. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Tak to byla nezkrášlená připomínka smutné minulosti, která se nás svým způsobem taky v tom našem komunistickém bloku týkala. Drama, které bylo z velké části podle skutečné události, ale hlavně o skutečných lidech, kde jsem jejich odvahu a houževnatost s jakou se pustili do tak náročné akce, musela hluboce obdivovat. O to víc, když jsem viděla, čím vším si museli projít. Od hrozeb, závalů, zrady, velkých obětí, přes obrovský stres s kterým se museli potýkat vzhledem k okolnostem, které tuto akci provázely. Silně dojemné momenty se střídaly s těmi, kde mně hladina adrenalinu stoupla na maximum, obzvlášť pak v té finální části. Nebudu vyzdvihovat zvlášť žádného herce, protože všichni byli výborní a co je podstatné, já jim to věřila. Výborný film a já ho určitě doporučuji. 4,5* ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Postavení Berlínské zdi předcházelo uzavření východního Berlína. Bylo natolik utajené, nečekané a rychlé, že zůstaly rozdělené rodiny, kde si např. rodiče vyrazili večer na ples do západního sektoru a děti spaly ve východním. Problém s návratem měli i východoněmecké krávy, uvězněné na západních pastvinách.
    Únikový tunel byl stavěn ze západního Berlína do východního. Na stavbě se podílel tehdejší uprchlík z NDR, student Hasso Herschel, dále Domenico Sesta a Luigi Spina, oba Italové. V průběhu prací se vyskytly problémy s financemi. Tunel bylo potřeba vyztužit, větrat, odvodňovat, osvětlit a hlavně utajit. Ke spolupráci byla přizvána americká televizní společnost NBC, která koupila autorská práva na příběh mimo Německo a Itálii. NBC nasadila do terénu dva kameramany. Spina a Sesta obdrželi po 15 000 markách a zůstala jim práva pro Německo a Itálii. Herschelovi šlo v první řadě o to, aby dostal z východního bloku sestru a rodinu. Na celém projektu pracovalo více lidí, údajně až třicet. Sedmnáct z nich se po zveřejnění od tunelu distancovalo, aby neohrozili své příbuzné na východě. NBC měla poté ve Státech drobnou nepříjemnost. Musela federálním orgánům vysvětlit, proč staví podzemní dílo, když nemá ke stavbě tunelů licenci. (ČSFD)

Reklama

Reklama