Andaluský pes

• Francie Un chien andalou (více)
Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický
Francie, 1929, 16 min

Při psaní scénáře si Luis Bunuel a Salvador Dali dávali záležet, aby nic ve filmu nebylo racionální. ANDALUSKÝ PES je 16 minut bizarních a surrealistických výjevů, které mohou, ale taky nemusí, něco znamenat. Ženské oko je rozříznuté vejpůl, muž za sebou táhne dva velké klavíry, na nichž jsou mrtví oslové a živí kněží, v díře v dlani se objeví množství mravenců... Surrealismus 20. let dominoval zejména ve výtvarném umění a v literatuře, teprve tímto kratičkým snímkem, na první pohled pouhou provokativní hříčkou, vstoupil i do hájemství filmu. Příznačná je zvláštní, jakoby halucinační atmosféra, která vytěsňuje potřeby vázat vyprávění do úměrných příčinnostních vazeb. Nad groteskní stylizací však vítězí bizarnost někdy až hrůzná - počínaje úvodním záběrem s rozřezávaným okem a konče pověstnou scénou, kdy mladík chtěje se dostat ke své milence táhne dva klavíry, na nichž spočívají mrtvá dobytčata, potřísněná krví a výkaly. (oficiální text distributora)

Rattlehead

"Tento film se zrodil ze setkání dvou snů. Když jsem přijel k Dalímu, vyprávěl jsem mu, že se mi nedlouho předtím zdálo o rozcupovaném mraku, jak přeřezává měsíc, a o břitvě, jak protíná oko. On mi vyprávěl, že předešlou noc měl sen o ruce plné mravenců. Dodal : A co udělat z toho film?" Naprosto báječné spojení surrealismu a filmového média. Rozhodně jeden z nejzajímavějších němých filmů, navíc naprosto bez vysvětlujících mezititulků - ty sice přítomny jsou, ale upřesňují pouze čas, navíc samozřejmě dost zmatečně. Snažit se tento filmeček pochopit je marné, nicméně se zajímavým výkladem závěru přišel Jean Vigo : "Hanba těm, kdo v pubertě zabili to, čím se mohli stát, a kdo hledají podél lesa a na břehu, kam moře vyplavuje naše vzpomínky a naše lítosti, kteří hledají, až pak o novém jaru z nich zůstanou vysušené pozůstatky." ()

pepino

"Motivem tohoto kraťoučkého snímku je vztah muže a ženy,jejichž láska je prostoupena šílenstvím,fatalitou,erotikou,smrtíJinak jde ale o sled děsivých surrealistických vizí a obrazů,které na sebe vlastně vůbec nenavazují.Tento film demytizuje mravní společenské kodexy, sexuální tabu a objevuje hlubiny lidského podvědomí. Necelých 17minut je naplněno horečnými vizemi, agresivitou, flustrací a fantasmagorickými výjevy. " „Cílem bylo odmítnout každou myšlenku či obraz, které by měly nějaké rozumové, psychologické či obecně kulturní vysvětlení. Otevřít všechna okna do iracionálna. Uplatnit jen ty obrazy, které na nás zapůsobí a nevyžadují si zdůvodnění, proč se objevily“. (Luis Buňuel) Co dodat.... Zásadní film a jedna z prvních ukázek filmové avantgardy a rebelie ()

ona.takova

eu eu eu, to je tak všechno, co dokážu o tomto něčem napsat :-O jako infantilní divačka mám zkrátka místo někde jinde. ()

Numerobis

-tahle komentářní budka bohužel nepodporuje zobrazení "do básně", kdo chce proto oficiální stanovisko, co si tomhle filmu myslím, mrkněte mi na profil - najdete to snadno - "Andaluský pes". Jo a je to samozřemě skvělé. Když jsem to jako malý viděl v sestřihu v Kalendáriu (asi bylo zrovna nějaké výročí), musel odvrátit zrak. Prostě ňamka, jak to tady zaznělo. Za domácí úkol se všichni povinně zamyslíte, jak by to dopadlo, kdyby Cameron fetoval a měl na to čtvrt miliardy dolarů... Asi by se kánonu filmového surrealismu zas tolik nevzdálil. . . ()

Bendiys

Nevsedni filmovy zazitek disponuje dobre vybranou doprovodnou hudbou (ktera cely zazitek jen umocnuje) a az hororovou uvodni scenou, pri ktere zamrazi. Sled surrealistickych vyjevu upouta, chytne a nepusti... ()

MaxForValue

Surrealistický snímok Luisa Bunuela nakrútený podľa snu (či snov) Salvadora Daliho je trochu mimo môjho chápania a mimo mojej ligy. Film je veľmi ťažké hodnotiť, keďže je to niečo tak avantgardné, netradičné, že nájsť v tom nejaký hlbší zmysel, či v tom objaviť to pravé kúzlo je nesmierne náročné. Viac menej súhlasím s Galadrielom a jeho komentárom. ()

rob_troy

Bezmyšlenková a svobodně vyjádřená volba, která ukazuje zvrhlíka, mravence v dlani a naprosto vybranou hudbu, která mi hraje v hlavě i po skončení. Surrealismus a fantazie na vysoké úrovni. ()

Marketa0603

Velmi zajímavě vyobrazená koncepce snů - v té nenávaznosti a bizarnosti úplně vidím svoje vlastní myšlenky během spánku (naštěstí ale nejsou laděné tak hororově). ()

eFOXsize

Surrealismus je lepší na malířském plátně než filmovém, i tak ale Adaluský pes navozuje co má - surové, hluboké pocity. O tom to celé je a funguje to vskutku skvěle. Nic jiného než sled výrazných scén působících na vaše nitro nečekejte. Snad by se to hodilo jako předkrm hororového/psychologického filmu (ideálně mě napadá Psycho od Hitchcocka). Délkou je to též ideální (btw/ delší už by to bylo nesnesitelné). Práce S. Dalího je geniálně zvrácená a šílená, ostatně, jako sám umělec. ()

mosem

Film, který je dokonalým přesunem našeho vědomí z racionálního světa do světa snového, světa bez času, prostoru, hmoty a děje, tak jak je známe. Vše, co se ve filmu odehrává, co sledujeme - vše je dokonale surrealistické. Jediné, co ubírá bod je, že surrealismus na Dalího obrazech působí na mne ještě mohutněji. Dává mi větší prostor pro "vychutnání" si sdělení, než je to možné ve filmu, kde jednotlivé akce, jednotlivé scény jsou časově omezeny. Ano, lze film sledovat opakovaně, lze jej případně zastavit na určitém obraze - přesto však mně sdělení, vyjádřené obrazem přijde výrazově silnější. ()

Jehan

Díky časopisu Světová literatura jsem teoreticky v 16 znal film do detailu dříve než jsem ho pak viděl ve filmovém klubu. Takže jsem věděl, co mám čekat - a i tak jsem nestačil čumět! Kdo všechno z toho filmu čerpal inspiraci, to vím filmový a popkulturní pámbů. Je moc dobře, že to ti mladí magoři natočili. V Rusku v té době taky vznikly pěkné úlety, ale toto nemá obdoby. Pokud to chce dnes někdo relativizovat, tak ať se jde laskavě bodnout. ()

Pitryx

Tak to bylo něco. Bohužel mi to má asi tupá hlava nepobrala a nevím CTCHBŘ. Byl to surrealismus?? Nebo psychodelické drama? Nebo prostě jen nadobro zfetovaní autoři naplácali na film, co je napadlo? Já to fakt nevím a možná ani vědět nechci. Kamera, hudba, obraz, střih. Hluboká poklona. Ale jako normální celovečerní bych to nedal. Amen. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu