poster

Andaluský pes

 • Francie

  Un chien andalou

 • anglický

  An Andalusian Dog

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Andalúzsky pes

 • USA

  Un Chien Andalou

 • Velká Británie

  Un Chien Andalou

Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický

Francie, 1929, 16 min

Režie:

Luis Buñuel

Producenti:

Luis Buñuel

Střih:

Luis Buñuel
(další profese)
 • Jossie
  *****

  Bunuelovy filmy mě fascinují naprosto všechny a Andaluského psa mám nejraději.(20.4.2005)

 • Radek99
  *****

  Esence surrealismu. Formálně dokonalá - kupříkladu geniální střihový přechod ze záběru, kdy břitva přejíždí přes otevřené dívčí oko na záběr podlouhlého mraku zastiňující svítící měsíc (důkaz toho, že Luis Buñuel byl skvělý filmař již v době vzniku jeho debutu). Významově mnohovrstevná - v intencích zásad surrealistického manifestu potlačena entita racionality. Kompozice snímku funguje jako volný tok zcela iracionálních výjevů plných znepokojivých významů, jakýchsi náboženských vidění, bizarních halucinací, sexuálních a násilných mene tekel, předeher groteskní Apokalypsy. Mohou nám mravenci vylézající ze stigmatu v dlani říci cosi konkrétního? Mohou být symbolem zmaru, stejně jako symbolem protestu, umělecké a názorové svobody nesvázané ničím, tím méně konvencemi doby a umění... Celý snímek je záměrně poetizován, jde svého druhu o jakousi filmovou báseň, kde proud automatického textu nahrazuje proud automatických obrazů. Volné pásmo proudu nevědomí... Luis Buñuel spojil své tvůrčí síly s jiným velikánem surrealismu Salvadorem Dalím a vznikl film, který se zapsal do kolektivního podvědomí jako znepokojivý horečnatý výraz přeceňování osvícenské adorace racionality...(7.10.2007)

 • igi B.
  *****

  Ano prosím... Uvědomte si prosím, že ten film(šť)ek je 80 (slovy osmdesát) let starý! . . . O(d)duševnělé komentáře zase jednou rád přenechám >odborníkům< teoreticky (;-) na slovo vzatým. Pár surrealistů (současných) znám. Lépe je s nimi ovšem chlastat, než teoretizovat o tom, jak to vlastně ti surrealisti mysl-í-eli... - - - - - (Poprvé viděno v dobách pradávných v brněnském FK, komentář zde mezi chytrými /špetka/ i rádobymudrlantskými bláboly nebo pindy do počtu /většina/ jako bezvýznamě realisticky /do počtu/ mnohý - 28.12.2009... Haf!)(6.12.2005)

 • ajuska
  ***

  Jak hodnotit 16 minut iracionálních surrealistických výjevů? Opravdu těžko. Tohle je prostě neuchopitelné (a asi to tak mělo být), ale rozhodně to má atmosféru a myslím, že každý kdo, těchto 16 minut shlédl, na ně jen tak zapomene.(5.10.2006)

 • Webb
  ****

  Surrealistická, psychologická vize. Pravděpodobně tu Lynch sbíral inspiraci. [8/10] (Němý, čb. /// Produkce: Luis Buñuel, Salvador Dalí /// Scénář: Luis Buñuel, Salvador Dalí /// Kamera: Albert Duverger) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](11.2.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace