Andaluský pes

Un Chien Andalou

Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický

Francie, 1929, 16 min

Luis Buñuel

Geniálne zhmotnenie hrozivého sna a krásnej nočnej mory. S Dalím a Wagnerovou hudbou. 90%(24.3.2014)

"Dokonce i název filmu je znepokojující – ve filmu není žádný pes, i když jsou tam mrtví osli, živí mravenci a transvestita na bicyklu."(28.1.2012)

Surrealistická, psychologická vize. Pravděpodobně tu Lynch sbíral inspiraci. [8/10] (Němý, čb. /// Produkce: Luis Buñuel, Salvador Dalí /// Scénář: Luis Buñuel, Salvador Dalí /// Kamera: Albert Duverger) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](11.2.2010)

Zaujimave, kam az siahaju korene "weird cinema". Film posobivy svojim obsahom, ale velke caro spociva aj v tom, co vsetko si dovolil "predviest" vzhladom na rok svojho vzniku. Po druhom zhliadnuti sa vyjadrim obsiahlejsie. (8,5/10)(31.3.2008)

Andaluský pes je něco jako vrcholně surrealistická noční můra. S fantasmagorickými a bizarními výjevy, které vám zamotají rozumem. Je to jedinečná umělecká halucinace. Z celé tvorby Luise Buñuela jsem dosud zhlédla pouze tuto jeho prvotinu, Andaluského psa. A ač, neznalá jeho dalšími filmy, tento originální výjev bude vždy to první, co mi ve spojení s jeho osobou vytane na mysl.(2.2.2011)