Andaluský pes

Andalusian Dog, An

Krátkometrážní / Experimentální / Fantasy / Psychologický

Francie, 1928, 16 min

• salahadin

Tak jako jenom archeolog si může vrnět blahem, když najde kus střepu kultury s moravskou malovanou keramikou s kontinálním přechodem z protolengyelu, tak jen filmový archeolog si může vrnět blahem, když vidí Andaluského psa. Já jsem ten první, nikoli ten druhý. Oko za oko! Surrealismus? Aha...(23.10.2008)

• sud

Legendární surrealistická čtvrthodinová šílenost. Stojí to za shlédnutí, ale nedospěl jsem do takové fáze, abych jej dokázal ohodnotit. X%.(17.3.2009)

Surrealismus ve své nejúžasnější filmové podobě.(15.7.2008)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(20.12.2009)

Dneska se dá tenhle film občas koupit v Levných knihách. Když jsem ho viděl prvně, tak jsem očekával, že to bude dobrý film, ale musel jsem se nad jeho amatérismem usmívat. Co ti dva pěkně napsali, to na plátno už tolik nepřenesli. Ale určitě je dobře, že i tyhle pokusy od lidí, kteří se v kumštu prosadili až podzěji, tak jsou k dispozici. Jsou dokladem o jejich vývoji, kdy a kde byli právě třeba v roce 1929.(14.9.2010)