Pacifiction

• Francie Pacifiction (více)

Spisovatelka se vrací do své země na ostrově ve Francouzské Polynésii poté, co ve Francii triumfovala s románem. Je však dezorientovaná a prožívá tvůrčí krizi. Tváří v tvář neschopnosti psát nová díla se rozhodne přijmout práci simultánní překladatelky pro velvyslance. Začíná mezi nimi zvláštní milostná přitažlivost plná kontrastů. Postupně si uvědomuje cynismus mezinárodní politiky s latentní hrozbou nových jaderných testů ze strany francouzské vlády. Její milostný vztah s velvyslancem bude tímto konfliktem ovlivněn a zájmy a romantika se budou zmateně a poutavě mísit až do smutného konce. Albert Serra, režisér avantgardního snímku Liberté (Zvláštní cena poroty v Cannes Un Certain Regard, 2019), se od své vize umírajícího krále Slunce ve filmu Smrt Ludvíka XIV. (Zvláštní uvedení v Cannes, 2016) až po novou exotickou zápletku zasazenou do prostředí jaderné hrozby vzpírá všem konvencím konformity. Ve filmu Pacifiction, uvedeném v canneské soutěži, v lahodném tropickém příběhu prohřátém tahitským sluncem si Benoît Magimel oblékl kostým velvyslance po boku Sergiho Lópeze v roli zapšklého majitele nočního klubu. (Film Europe)

radektejkal

Pacifikce - mír jako fikce (jako zdání); i když je mír, neznamená to, že není válka. Po převratném filmu "Čest rytířstva" přistupuji k Albertu Serrovi velice opatrně a obezřetně; v podstatěho ho ale považuji za největšího filmového avantgardistu, který si zcela vystačí bez surrealistických fines a brechtovských Verfremdungsefektů. Jeho fimy nejsou bizarní ani nadčasové (vnímám je podobně jako zencitizen ve své recenzi). Hrdina filmu, bohatý a pravomocemi obdařený Francouz De Roller zde s velkou pravděpodobnosti pátrá v tichomořském ráji po conradovském srdci temnoty, a odhaluje jen svoji paranoiu. Nebo pátral jen špatným směrem? Nebyla to třeba Šanna, vždyť ji téměř odhalil. Příběh se "valí" v obvyklé serrovské časové dimenzi, dialogů je mnoho a nejsou vždy hospodsky prázdné. A je také plný napnutí (Hitchcockovo "suspension") a bez akčního napětí. ()

molcan2

Film Pacifiction sa odohráva na Tahiti a dlho trvá, kým sa príbeh rozbehne, hoci režisér Albert Serra nám ponúka niekoľko obrazov na zamyslenie. Zábery sú nádherné a kamera sa na mnohých scénach zdržiava až príliš dlho. Keď som sa konečne dostal na koniec filmu, bol som unavený a ľutoval som, že som sa nemohol cítiť tak, ako by som mal. No a tu je príbeh: Vysoký komisár Francúzskej republiky De Roller má málo právomocí, ale snaží sa udržať mier na ostrove, keď ho niektorí domorodí predstavitelia informujú o fáme, že sa do regiónu vracajú jadrové testy. Samozrejme, všetkých táto myšlienka rozruší, hoci sa zdá, že nikto nič konkrétne nevie. Keď to však De Roller začne vyšetrovať, zistí, že sa deje množstvo podivných vecí, skupina námorníkov plus ich kapitán, portugalský návštevník, ktorému ukradli pas, objavujú sa zahraničné pochybné postavy, bola spozorovaná ponorka a tak ďalej. Čím viac De Roller pátra, tým menej mu to dáva zmysel, ale začína veriť, že na povesti je niečo pravdy. Medzitým stihne trénovať miestnu tanečnú skupinu na ich vystúpenie v jeho obľúbenom nočnom klube, kde sa porozpráva aj s transsexuálkou Shannou. Shanna má veľké nádeje, že sa stane tajomníčkou komisára, a De Roller mu na to rozhodne dáva dôvod, keď ho berie so sebou na niektoré z návštev. Zdá sa, že tento vzťah nie je sexuálny, ale film neposkytuje žiadne vysvetlenie, čo De Rollera k Shanne priťahuje. Nechcem zachádzať do ďalších podrobností, ale film je určite príliš dlhý, povedal by som, že o hodinu! Práve teraz beží 2:45, nie je dôvod, prečo ho neskrátiť, niektoré vedľajšie línie naozaj neposúvajú príbeh. Napriek dĺžke však takmer nevidíme Tahiťanov, ktorí by nemali na sebe kroje a nevystupovali pre turistov. Čo si myslím, že nie je blízke realite. ()

ancientone

Naliehavé rovnako ako vtipné, Albert Serra vytvoril (opäť raz) dokonale dotiahnuté anti-kino, ktoré v konečnom dôsledku začne ničiť jeho vlastné precíznosť a dôslednosť. Serra ide počas skoro 3 hodín až tak na hranu sledovateľnosti (odťažitosti), až je ťažké ostať naladený na jeho vlnu. Alebo je na čase priznať si osobné zlyhanie. Každopádne (nasleduje veľmi čsfd veta) jedna hviezdička navyše za ten ideologický podmaz. ()

rivah

"Pacifiction používá vyprávěcí prvky jako záminku k prozkoumání textury nejistoty, podezření a neakce"(Carson Lund, Slant Magazine), "Bizarní epika Serry je obrazem francouzského imperiálního smutku, politické paranoie a apokalyptického zoufalství. Je to noční můra pohybující se pomalu a důvěrně jako náměsíčník a její rychlost, délka a nádherné širokoúhlé rámování, v němž je konvenční drama téměř pokryto kamufláží nebo ztraceno. Mohu pouze říci, že jsem byl uchvácen filmem a jeho evokací čistého zla"(Peter Bradshaw, The Guardian)."Je to film o mnoha způsobech plynutí, skrze život, vodu a moc, přitom zve diváka líně plout spolu s ním"(Guy Lodge, Variety). ()

• Film sa natáčal v katolíckom kostole sv. Patrika a na letisku Moorea Temae v Afareaitu na ostrove Moorea, Múzeu Paula Gauguina v obci Teva I Uta, Paradise Night Club Tahiti v Papeete, Fare Ylang Ylang v Punaauia a Royal Tahitien v Pirae a v obci Teahupo'o na ostrove Tahiti (Francúzska Polynézia, zámorské spoločenstvo Francúzska). (Arsenal83)
  • The Guardian po premiére v Cannes napísal, že je „uchvátený filmom a jeho nenápadným evokovaním čistého zla“. (Arsenal83)
  • Podľa režiséra bolo počas výroby natočených asi 500 hodín záberov, z toho asi 200 hodín s dialógmi a zvukovým záznamom. Serra vysvetlil, že od začiatku svojej kariéry sa snažil využívať výhody digitálneho natáčania, a preto dlhé, improvizačné scény natáča 3 kamerami naraz, čo má za následok množstvo záberov, s ktorými sa dá v postprodukcii pracovať. (Arsenal83)

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (více)