Soumrak samurajů

• Česko Poslední věrný chrámu Mibu (festivalový název) (více)

Za dávných časů bylo v Japonsku bráno opuštění klanu jako zrada, ale Kanichiro Yoshimura ze své rodné vesnice přesto odešel. Dostal se do elitní Shinsengumi, školy nejlepších samurajů. A i když zprvu jako samuraj příliš nevypadal, choval se hamižně a pro pár pytlů rýže neváhal sekat hlavy, byl opravdovým hrdinou. Měl k tomu veliký důvod - lásku k rodině, kterou musel zasytit. Když se nad vládou samurajů začala stahovat mračna a přišla dlouhá a nemilosrdná válka, měl krví zbrocený Youshimura jen jediný sen: po letech zase spatřit svou rodinu... (oficiální text distributora)

JohnyTrava

Tak ja som sa tešil na poriadny nárez Šinsengumi, a ono to vyprávanie o málo známom inštruktorovi z ich radov (aj keď niekedy by radšej k životu Saitóa Hadžimeho). Nevadí naskytá sa tak poriadna samurajská dráma na pozadí bakumacu. Alebo žeby nie? Tvrdiť, že film nemá iste kvality si nedovolím ale vetu o premárnenej šanci si neodpustím. Táto téma sa dala spracovať omnoho lepšie, zamerať sa jedným smerom. Bohužiaľ film nevie kam by skočil skôr a tak sa do toho púšťa na všetkých líniách, čo je cesta skôr pre minisériu. A to ešte z toho času ťahá posledných dvadsať minút úplne mimo misu v snahe udrieť na "city" divákov, čím film zhadzuje dosť dole, o miestami absolútne nevhodnej hudbe nehovoriac. Bohužiaľ priemer nad priemer, boje zato boli pekné:D. A k záveru len taká technická poznámka. Nenosili Šinsengumi náhodou "uniformy" modré? ()

Daxus

V některých momentech až neuvěřitelně utahaný film, že i na japonce je to moc. Člověk se musí takřka prokousat "emocemi" (a nudou), aby se dočkal pár dobrých bojových scén. Film celkem věrně popisuje historickou událost povstání samurajů na konci šogunátu Tokugawa, dobrá je i hudba, bohužel nedynamičnost filmu kazí celkový dojem. 60% za usmívajícího se samuraje. ()

GoustDog

Docela netradičně pojatý samurajský snímek, jehož kvality jsou nesporně vysoké. Některé souboje (ty hromadnějšího charakteru) jsou ale trošku amatérsky natočené (asi kvůli nízkému rozpočtu) a závěrečná půlhodinka filmu je protahovaná trochu víc, než je nutné - tyhle dvě věci doladit a bylo by to jasných 5*. ()

smrtubohem

Lahůdka pro každého, kdo něco ví o samurajích, boji s katanou a kdo se zabývá japonským válečnictvím. Hierarchie a rivalita v šermířské škole, dechberoucí souboje na bokkeny i ostré katany, závěrečný návrat zraněného hlavního hrdiny domů s mečem přivázaným a přimrzlým k ruce. Naprosto perfektní, reálné, výborně zahrané a technicky pečlivě propracované japonské drama, které je ve vypjatých momentech správně a moudře vyváženo záblesky do současnosti. ()

muti

Ustrednou postavou pribehu je velmi netradicny samuraj Kanichiro, ktory sice vyzera ako ťuťko, no ked sa tasia mece tak je z neho ocelovy bojovnik. Nastava cas, aby sa Kanichiro postaral o svoju rodinu tym ze sa pripaja do velkej hry pravych bojovnikov. rozpravanie pribehu v style retrospektivnych spomienok sa mi pacil, ale miestami som sa veru trochu stratil. Nastastie som sa vedel v polke zorientovat podla skveleho detailneho obsahu (pozor spoiler) http://asianwiki.com/When_the_Last_Sword_Is_Drawn ktory je lepsi nez na wiki. takze co myslite, pre co sa rozhodne napokon Kanichiro, rodinu alebo sluzbu vlasti? len sa velmi neunahlite, mozno to nebude take jednoduche ;) zaujimavy komentar: kitano. "Ta jejich touha po smrti je pro našince nepochopitelná." (Fr) ()

Trinculo

Některé záběry byly zajímavé - na sníh, na kvetoucí sakuru nebo útěk do mlhy. Pořád něco opakují o samurajích a harakiri ... a rýži a kouzlu země. Není to nic víc, než-li nostalgický film dovolávající se času, které se už nikdy nevrátí. ()

Grimaldi

Po delší době jsem měl těžkosti se rozhodnout, jak film ohodnotit. Začnu negativy. Velice retrospektivní vyprávění se mi z počátku jevilo jako neotřelý přístup k filmu, ale jak čas plynul, vadilo mi to víc a víc. Další problém jsem měl s příliš natahovaným koncem. Kdyby film skončil o půl hodiny dřív, asi bych byl nadšen, tvůrci ale chtěli snímku dodat ještě víc emocí a bohužel se tak děje na úkor scénáře a uvěřitelnosti. Jako pozitivní naopak hodnotím herce, zvlášť hlavního hrdinu, který byl opravdu dobrý. Obvzlášt jeho scény s rodinou byly emočně opravdu silné. Celkově jsem tedy někdy mezi dvěma a třemi hvězdami. Zajímavý film Soumrak samurajů je ale určitě. ()

Nemesis

Rovných 5 hviezd. Veľmi príjemná záležitosť pojednávajúca o udalostiach v období reformácie Meiji a zániku samurajskej triedy. V porovnaní s Posledným samurajom síce nezobrazuje "samurajov" (v úvodzovkách, lebo Šinsengumi tvorili zväčša bojovníci neurodzeného - nesamurajského pôvodu, sám Kondo Isami bol roľnícky syn) tak romanticky, no stále pomerne nereálne. Je obdivuhodné ako film dokáže byť v jednej scéne citlivý až dojímavý a vzápätí krutý - je to akýsi exkurz do duše Japonca (a zvlášť idealizovaného samuraja). Výborný je aj vývoj charakterov hlavných postáv. Akčných scén je tam primerane a boj je stvárnený veľmi slušne. Vrelo odporúčam. ()

EIGASAI 2015

EIGASAI 2015