Mapa lidského srdce

Tim Bevan

John Scott

Scénografie:

John Beard

Aha, tak proto RAF s USAAF vypálilo Drážďany :-) Kráska Albertine v tom byla. Samozřejmě některé historické části filmu nelze brát vážně, nicměně jsem se s radostí nechal osudem eskymáka Avika a jeho Albertine dojmout. Film je krásně romantický a za setkání obou zamilovaných na protileteckém balónu dávám o hvězdičku navíc. Škoda, že film běžel jen jednou v TV.(23.1.2011)

Velmi působivý příběh tak trochu Shakespearovského ražení v podobě Romea a Julie. Zde je ovšem překážka naplnění tohoto vztahu lehčí vzájemná averze dvou kultur, indiánské a inuitské (eskymácké). Ta je sice díky vzájemným sympatiím překonána.. no přání indiánského děvčete Albertine je narozdíl od eskymáka Avika začlenění se do společnosti "bílých" lidí... Vincent Ward v tomto ( podle mě jeho doposud nejsilnějším ) filmu dokázal s minimálními triky věrohodně vykreslit mimo jiné i stísněnou atmosféru bombardování Drážďan ... Vzkaz pro ty, kteří viděli tento film na Primě v českém dabingu a ne kdysi v originálním znění na ČT s titulky. Tento film dabingem opravdu hodně utrpěl a to nemluvím i o špatném překladu. :-( Proto vaše hodnocení jen na základě českého znění televize Prima není zaručeně objektivní. Mé hodnocení pěti hvězdiček je ovlivněno tím, jak mě v mládí tento film dokázal zasáhnout. Přesto si za ním stojím, protože film i po někalikátém shlédnutí stále dokáže silně zapůsobit a to u většiny filmů říct nemůžu.(20.4.2011)

• otík

Divné od začátku, mírně k přežití uprostřed a divné na konci. Prostě podivný film(18.8.2015)

"Rozhodla ses.. Teď jsi bílá !!"(4.8.2015)

Úžasné originální sympatické romantické drama, kde se toho děje možná až příliš mnoho, ale kde i přesto neustále zůstává láska hlavním tématem. Narovinu se musím přiznat, že nebýt toho, že si v tomto filmu zahrál můj oblíbený herec John Cusack, tak bych se na tento film asi nikdy nepodíval. Ale k mému velkému překvapení se mi dostalo úžasné romantiky a já vydržel u filmu s velkým napětím až do konce. A co je na tomto filmu vlastně tak úžasného? Já asi ani sám nevím. Zajímavé je už jen to, že děj filmu se začíná odehrávat v Kanadě kdesi za polárním kruhem, kde žije skupina eskymáků, a mezi nimi i hlavní hrdina, malý chlapec Avik, který má tuberkulózu. Film se pak v ději posouvá už z chladných a nevlídných zasněžených plání do trochu vlídnějšího prostředí kanadské nemocnice, kde Avik poznává dívku, do které se postupně zamiluje a která ho bude provázet téměř celým jeho dalším životem. Ve filmu se toho pak ale děje ještě mnohem víc a slovo dostane i 2. světová válka. Konec samozřejmě neprozradím. Jedná se o opravdu úchvatné romantické drama, které mě dostalo a kterému samozřejmě dominuje především herecký výkon Jasona Scotta Leeho. Film postrádá známější herce, a tak fakticky nejznámějším hercem v tomto filmu zůstává John Cusack, který si zahrál kartografa, jemuž eskymák ve středních letech vypráví celý svůj životní příběh, což je právě příběh eskymáka Avika, který jsem tu částečně popsal. Abych se už dostal k hodnocení, takže tento film mě rozhodně velice příjemně překvapil. Vůbec nic jsem od něj nečekal a nebýt herecké účasti Johna Cusacka, tak bych se na něj stoprocentně nikdy nepodíval, ale o to většího zážitku se mi dostalo. Takže je to bez váhání za pět hvězd a já děkuji Primě, že díky ní se tento film konečně objevil v českém televizním vysílání.(3.8.2009)

• - Herec Jason Scott Lee, jenž ve filmu hrál eskymáka Avika, není ve skutečnosti eskymák, ale ze tří čtvrtin Číňan a z jedné čtvrtiny Hawajec. (Lynette)

• - Při filmování neobvyklé scény, kdy se Avik s Albertine (herci Jason Scott Lee a Anne Parillaud) milují na vrchu horkovzdušného balónu, oba herci doslova trpěli - bylo velmi chladno a tak se oba třásli zimou po celém těle. (Lynette)