Mapa lidského srdce

Gabriel Yared

Tim Bevan

John Scott
  • otík

Divné od začátku, mírně k přežití uprostřed a divné na konci. Prostě podivný film(18.8.2015)

"Rozhodla ses.. Teď jsi bílá !!"(4.8.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1992 - nesúťažný výber(23.3.2013)

Spoilery: Eskymák Avik, který je jako chlapec převezen do léčebného ústavu kvůli tuberkulóze (30. léta), se tam setkává se svojí životní láskou, míšenkou Albertine. Snad díky tomuto kontaktu se světem bělochů si po Avikově vyléčení a návratu domů jeho soukmenovci začnou myslet, že na něm ulpěla osudová smůla a nakonec ho zavrhnou. Albertine se Avikovi na dlouhý čas ztrácí, aby se s ní znovu setkal za druhé světové války, kde slouží jako letecký fotograf. Vše se ještě více komplikuje, když Avik zjistí, že Albertine je provdána za jeho starého anglického přítele, protože chce zapomenout na svůj míšenecký původ. Film vrcholí bombardováním Drážďan, jehož skutečnou příčinou je (ha!) zhrzená mužská ješitnost. Tohle vše Avik vypráví už jako starý Eskymák mladému kartografovi. - - - Pokud jste nabyli dojmu, že je příběh poněkud přetematizován (nemoc, láska, přátelství, válka, řešení morálních otázek, řešení rasových otázek, myšlení primitivních národů), máte pravdu o to větší, že vztahy mezi motivy jednotlivých témat nejsou často dost silné pro jejich logickou návaznost. Nicméně i tak stojí Mapa lidského srdce za zhlédnutí. Snad proto, že Ward dokáže soucítit s lidským osudem a kvůli poměrně slušné kameře.(28.2.2007)

Velmi působivý příběh tak trochu Shakespearovského ražení v podobě Romea a Julie. Zde je ovšem překážka naplnění tohoto vztahu lehčí vzájemná averze dvou kultur, indiánské a inuitské (eskymácké). Ta je sice díky vzájemným sympatiím překonána.. no přání indiánského děvčete Albertine je narozdíl od eskymáka Avika začlenění se do společnosti "bílých" lidí... Vincent Ward v tomto ( podle mě jeho doposud nejsilnějším ) filmu dokázal s minimálními triky věrohodně vykreslit mimo jiné i stísněnou atmosféru bombardování Drážďan ... Vzkaz pro ty, kteří viděli tento film na Primě v českém dabingu a ne kdysi v originálním znění na ČT s titulky. Tento film dabingem opravdu hodně utrpěl a to nemluvím i o špatném překladu. :-( Proto vaše hodnocení jen na základě českého znění televize Prima není zaručeně objektivní. Mé hodnocení pěti hvězdiček je ovlivněno tím, jak mě v mládí tento film dokázal zasáhnout. Přesto si za ním stojím, protože film i po někalikátém shlédnutí stále dokáže silně zapůsobit a to u většiny filmů říct nemůžu.(20.4.2011)