Strážkyně popela: Vražda skautek v Oklahomě

• USA Keeper of the Ashes: The Oklahoma Girl Scout Murders (více)
USA, 2022, 2 h 53 min (Minutáž: 41–46 min)

Epizody(4)

Oceňovaná herečka a speváčka Kristin Chenowethová sa vracia do svojho rodného mesta, aby vyšetrila najznámejšie vraždy v Oklahome. Keeper of the Ashes je skutočný príbeh troch mladých dievčat z Oklahomy, ktoré našli zavraždené po prvej noci v tábore. Táto tragédia, pátranie a súdny proces s podozrivým z vraždy získali v lete 1977 pozornosť celého národa. Aj o desaťročia neskôr však tento prípad prenasleduje miestnu komunitu v Tulse, miestne orgány pre presadzovanie práva a rodiny obetí. (Disney+)

Trevor

12 júna 1977 boli v Camp Scott, skautskom tábore pre dievčatá v meste Broken Arrow v štáte Oklahoma zavraždené Lori Lee Farmerová (8), Doris Denise Milnerová (10), a Michelle Heather Guseová (9). Na miesto sa po rokoch vráti moderátorka dokumentu, ktorá mala byť tiež účastníčkou kempu ale osud rozhodol inak a tak nám priblíži tieto udalosti, ktoré patria k najhorším nevyriešeným prípadom v dejinách štátu Oklahoma...a moderátorka je bohužiaľ aj najslabším článkom tohto inak veľmi dobrého dokumentu. (hodnotené po prvej epizóde) ()

*CARNIFEX*

Extrémne smutná záležitosť. Samotné podanie tohto tragického príbehu, ktoré vyvoláva rôznorodé pocity, od hnevu, cez ľútosť, pochybnosti, až po odpor, je však veľmi nešťastné. Akoby (Disney+) nemal odvahu podať to viac "drasticky", aby samotný príbeh čo najviac zasiahol. Akoby chceli zachovať nejaký nádych jemnoty či úcty k obetiam. Lenže ono to takto nefunguje. Ľudí pri "True Crime" dokumentoch zaujíma hlavne tá autenticita samotného zločinu, čo v tomto prípade miestami chýba, pričom materiálovo disponovať s takýmto obsahom, ktorý je následne zbytočne roztiahnutý na 4 epizódy, tak to je tiež veľmi nešťastné. Keď k tomu prirátame tie absolútne zbytočné pasáže s tou veľmi nesympatickou, umelinovo pôsobiacou dámou, tak potom projekt dostane takýto "výsledok" v podobe hodnotenia. Nech je ako je, každý si môže ohodnotiť ako chce, no mne tak tragický tento dokument neprišiel. Keď sa divák "prenesie" cez spomínané negatíva, nebude to najhorší "zážitok". Obzvlášť, keď ide o prípad v ktorom je všetko. Hlúpi žandári prikrášľujúci "realitu", drbnutá obhajoba podozrivého, ktorá išla cez mŕtvoly len aby dosiahla svojho, až po rozuzlenie, ktoré odkryje samotný výsledok vyšetrovania. ()

Kecana

Na jedné straně zajímavé zpracování poměrně známého případu tří zavražděných holčiček na táboře. Spoiler : Případ je oficiálně nevyřešený, ale dle výsledků DNA je velice pravděpodobné, že vrahem byl zmíněný Hart. Co mi kazilo dojem, byla místní botoxová star, která si zřejmě potřebovala na takovémto citlivém případu ohřát polívčičku. Stále dokola opakování, jak mohla být mrtvá ona, jak na holčičky každý den myslí a podržte se, dočkáme se i dojemné chvíle u stromu, kde byla jedna z dívek nalezena. Tato "moderátorka" byla naprosto zbytečná a přijde mi i poměrně dost neetické takto na sebe upozorňovat. Naštěstí její přítomnost nebyla až tak častá, takže hodnotím 6/10. ()