V kruhu koruny - Série 1 (2012) (série)

Jindřich IV. (1. díl) (S01E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Henry IV, Part 1
všechny plakáty

Jak z nectnosti se ctnost rázem může stát. Filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara. Jindřich IV. (1. díl) je historická hra Williama Shakespeara napsaná nejpozději roku 1597, která popisuje období vlády Jindřicha IV. – dříve Jindřicha Bolingbroka – od bitvy u Homildonu na konci roku 1402 do porážky rebelů v bitvě u Shrewsbury v polovině roku 1403. Král se potýká nejen s rostoucí odbojností části šlechty, ale také s nezodpovědností svého syna, mladého korunního prince Jindry. Jindřich IV. se od ostatních Shakespearových historických her liší především svým zřetelným směřováním ke komedii. Její děj se odehrává v královských síních, v londýnských hospodách i na bitevních polích. Nevystupují v ní jen urození páni, ale také kumpáni nezdárného prince, zloději, prostitutky, šerifové a číšníci. Žádná z těchto postav nemá na rozdíl od postav šlechticů historické předlohy a všechny zároveň tvoří podstatnou součást téměř breughelovsky zalidněného světa, jemuž vévodí zhýralý rytíř Jan Falstaff. (Česká televize)

marrjaana

Od Shakespeara má už něco načteno, byla jsem již na něčem v divadle a pár filmových zpracování mám již taky za sebou. Ovšem s Jindřichem IV. sem se setkala poprvé a musím říct, že zpracování to bylo opravdu kvalitní a povedené. Mám-li srovnat s prvním dílem serie tak z tohoto filmu jsem měla daleko lepší zážitek a středověká Anglie působila daleko věrohodněji. Jen jedno nechápu( a tohle zpracování za to nemůže, je to spíše chyba scénarisky- Shakespeara)- proč je tato hra pojmenována Jindřich IV, když ve skutečnosti je o Jindřichu V., kterému druhé housle hraje Jindřich Persy, třetí Jan a až za nimi je Jindřich IV, který má ve hře celkem tři scény- na začátku, uprostřed aby vypeskoval mladýho Jindru a na konci aby oslavil vítězství? Vždyť i v Richardovi měl více prostory, protože ač je hra o Richardovi( který tam je opravdu poctivě upřednostněn, alespoň co se dialogu týče), tak nejzajímavější postavou je právě Jindřich, který je sic králi věrný a má jej rád, ale okolnostmi je donucen stát se zrádcem a královrahem, stejně jako Brutus v Juliu Caesarovy. Počkáme si na druhý díl, jestli Jeremy dostane více prostoru, ale vzhledem k tomu, že již umírá a od prvního dílu má žezlo v rukou jeho syn, o kterém je pak i samostatná hra, která navazuje na Jindřicha IV, včetně postav(viděla sem Kenethovo zpracování, tak vím) tak myslím, že asi bude nedůležitá postavička v pozadí. ()

bloodcountes

Výborná adaptace, je to život sám, jako bych sama stála v té páchnoucí uličce u hostince a poslouchala Falstaffovo chvástání. Téma je pochopitelně chytlavější a děj víc odsejpá, než v Richardovi II., takže je divácky vděčnější. Herecké výkony (tentokrát úplně všech postav) jsou vynikající, přestože Hiddy mezi nimi absolutně vládne jako pravý kralevic:) (Tady bych opravdu chtěla blahořečit castingu, protože nevím o lepším Halovi, než je Tom:) A už mi zbývá jenom druhý díl, což je mi skoro až líto:) ()

IvcaSammet

Musím se přiznat, že mě rozdíl mezi prvním a druhým dílem opravdu zarazil. Ze začátku mi přišlo, jako kdybych se dívala na úplně jiný seriál. Díky Tomu Hiddlestonovi jsem si ale na tento styl vcelku rychle zvykla, protože na rozdíl od prvního dílu nebyl Henry IV takového psychologického rázu. A i přes to, že se mi na tento díl dívalo o trošku líp než na Richarda II, přece jenom pěti hvězdičkama hodnotit nebudu. Kromě slabšího příběhu, který ale samozřejmě můžu reklamovat pouze u pana Shakespeara, mi celkově přišla atmosféra o dost slabší. Kdybych nevěděla, na co se dívám, asi bych si to se Shakespearem nespojila ... Přišlo mi, jako by se veršovaný scénář, který mě v prvním díle tak oslovil, v tomto díle téměř vytratil ... ()

Wooke

Nemôžem si pomôcť, no som proste zamilovaný do anglickej histórie a všetko, čo s ňou súvisí, sa mi maximálne páči. A stará angličtina v shakespearovkách je o to geniálnejšia. Táto časť bola vtipná, drsná a zas a znova coolová, no a Tom Hidddleston to zvládol bravúrne. Keď napodobňoval svojho otca v krčme, tak som sa smial aj keď to až také vtipné nebolo. Niektorých pasážam som však nepochopil, no nebolo to zavinené filmom, ale mnou, kedže pozerať to len s anglickými titulkami je, podľa mňa, dosť náročné. No aj tak odporúčam, je to genialitka, ale čo iné sa dalo čakať od BBC. ()

Fuksinka

Tohle má prostě všechno. Dokonale zahrané, vtipné, dojemné, napínavé, chytré, a trošku i akční a romantické. Netušila jsem, že Hiddleston je tak výborný herec. Vidět ho parodovat Ironse a umřít. Samozřejmě velký podíl na tom, že je Henry IV. tak divácky vděčný má předloha, která se nezabývá až tak politikou, ale rozmařilým životem Hala, korunního prince a jeho následného přebrání odpovědnosti. Trochu škoda, přeobsazení postav z prvního dílu, ale zase Irons... Celkem efektní byla i bitva. Bylo vidět, že se kamera snaží, jak může, aby nebylo vidět, že heců je pět a půl, ale i tak klobouk dolů. Jsou filmy s megarozpočty, které tomuto nesahají ani po kotníky. ()

Eeve

Podľa môjho názoru o niečo slabšie než prvá časť (Richard II.), ale stále veľmi kvalitná produkcia, ktorú podopierajú najmä kvalitní herci - Tom Hiddlestone hral úžasne, česť Ironsovi, ale takisto aj množstvu vedľajších, pre niekoho známejších, pre iných menej známejších hercov, mňa osobne najviac zaujal Armstrongov "Hotspur" - presne takto podľa mňa vyzeral aj v reálnom živote :) skvele zachytená a predstavená postava, se vším všudy. Sledujeme tu mladé léta princa Hala, jeho bujarú mladosť, prieky s otcom, aj prvé vojenské skúsenosti, jeho kvázi dospievanie. Osobne ma zo všetkých postáv najviac štvala postava Falstaffa (i keď chápem, že vynechať ju nebolo možné), aj tie najvážnejšie mienené situácie boli jeho prítomnosťou zosmiešňované, čo často nemuselo byť. Inak skvelá výprava, dialógy (oveľa menej veršované, než v prvej časti) skvelo zaujmú, celkové tempo filmu nenudí. Taká minilahôdka na zimný večer. Rozmýšľala som nad tromi hviezdičkami, ale nakonie - predsa len štyri :) Armstrong a Henry Percy si to zaslúžia :) ()

smajlítko

Pokud někdo uchopí pro mnohé nepřelouskatelného Shakespeara a podá ho tak, že máte touhu sami sejmout Jindřichovi korunu a ulevit jeho hlavě, pak není co dodat, co vytknout. Pokud věříte stejné postavě floutka stejnou měrou jako královskou vznešenost a odhodlání, pak nebudu plísnit herce. A pokud to celé zapadne do sebe a ničím neruší skutečně báječnou podívanou, tak je to na pět hvězd. ()